Havelsan Silikon Vadisinde Patron Oldu Asın Bayrakları

0
164

HAVELSAN, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Quantum3D’yi satın aldığını duyurdu. Artık Silikon Vadisi’nde olup bitenlerin içinde Türkiye de bulunacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yazılım mühendisliği ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1982 yılında kurulan Ankara merkezli HAVELSAN A.Ş. (Hava Elektronik Sanayi) duymaya çok da alışık olmadığımız tarzda bir satın almaya imza attı. HAVELSAN, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren Quantum3D’yi satın aldığını duyurdu.

havelsan-quantum3dSan Jose’de 1997 yılında kurulan Quantum3D, gerçek zamanlı görsel simülasyon sistemi geliştirmeleri yapıyor. Quantum3D, yazılım ve donanımı buluşturarak jet uçakları, helikopter, çeşitli yer araçlarının ve havada yakıt ikmali gibi senaryoların simülasyonlarını geliştiriyor. Geliştirilen simülasyonlar eğitim faaliyetlerinde aktif olarak kullanılıyor.

HAVELSAN ise vizyonu gerçek dünyadan siber uzaya, savunma, güvenlik, komuta kontrol, bilgi yönetimi ve eğitim alanlarında, ağ destekli ve otonom teknolojik çözümlerle fark yaratan bölgesel lider olmak olan yerli bir kuruluşumuzdur.

Silikon vadisi...
Silikon vadisi…

HAVELSAN, yaklaşık 1 yıllık süreç sonunda Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren simülatör teknolojileri geliştiricisi Quantum3D’yi satın aldı. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, bu satın almayla hem Silikon Vadisi’ndeki teknolojik gelişmelerin içerisinde yer alacaklarını hem de ürün gamı ve pazar imkanlarını artıracaklarını söyledi.

Yazılımı yoğun sistemler alanında faaliyet gösteren ve 10 ülkede ürünleri kullanılan HAVELSAN, uluslararası pazarlara açılma ve satışlarının üçte birini yurt dışına yapma hedefi doğrultusunda önemli bir hamleyi tamamladı. Bu satın alma, şirkete, başta Amerika kıtası olmak üzere birçok yeni pazara açılma ve var olanları geliştirme fırsatı verecek.

unnamed-2

Savunma sanayisindeki hava, kara ve deniz sistemleri için geliştirilen simülatörlerin içindeki en yüksek teknolojilerden bir tanesini görüntü üreticileri oluşturuyor. Dünyada bu teknolojiyi üreten sayılı firma bulunuyor. Bütün simülatör üreticileri de ihtiyaçlarını bu firmalardan karşılıyor.

Satın alma ve onay süreçlerinin sonunda Kaliforniya’da konuşlu, kamu ve özel sektör için lider eğitim ve simülatör sağlayıcısı Quantum3D, uçuş simülatörlerinin işletme varlıkları ile bundan sonra HAVELSAN iştiraki olarak faaliyet gösterecek.

Quantum3D, dünya çapında pazarlara satışa hazır ticari ürünler geliştiren üretim ağırlıklı bir şirket olacak. Mevcut Quantum3D ürünlerinden gerçek zamanlı görsel simülasyonlar için ödüllü MANTIS yazılımı, Independence IDX görüntü jeneratörleri ve GeoScapeSE serisi dünya çapında görsel veri bankası ürünleri önceden olduğu gibi Quantum3D markası altında pazar aramaya devam edecek.

images-5

“Kendini kanıtlamış bir şirket”

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, HAVELSAN’ın Quantum3D’yi almasının iki açıdan büyük önem taşıdığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bunlardan ilki artık Silikon Vadisi’nde olan biteni uzaktan, üçüncü göz ile takip etmek yerine, ileri teknoloji firmalarından biri olarak o ortamın içinde yaşayabileceğiz. Yani teknolojik gelişmelere erişimimiz daha kolay olabilecek. İkinci olarak ise yüzde 100 ABD markası olarak tanınan Quantum3D’nin, HAVELSAN ile birlikte dünya çapında güçlü bir sinerji yaratarak tüm dünyada adından söz ettirecek bir şirket olacağına inanıyorum. Quantum 3D şimdiye kadar kendini alanında kanıtlamış ve ABD’de kritik konularda teknoloji yoğun çözümler sunmuş bir şirkettir. Bu nedenle HAVELSAN’ın yurtdışı pazarlama stratejisi çerçevesinde bizimle birlikte hareket edecek olan yeni iştirakimizin bize güç katacağına inanıyorum.”

images-4

Bu satın almanın şirkete sağlayacağı olanaklara da değinen Atalay, şunları kaydetti:

“Bu yatırımla birlikte HAVELSAN artık görüntü üreteçlerini de özgün olarak sağlama imkanına kavuştu. Yani HAVELSAN, başka bir yapıya ihtiyaç duymadan, mevcut ve potansiyel projelere kendi bünyesinde çözüm bulabilecek. Özellikle simülatör sistem çözümlerimizde kullandığımız kaynaklara sahip olmamız rekabet açısından da elimizi güçlendiriyor. Bu satın alma ile biz şimdiye kadar iştirakimizin sahip olduğu tüm fikri mülkiyet haklarına da sahip oluyoruz. Bu da daha geniş ürün gamı ve yeni pazar imkanları anlamına geliyor.”

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz