GyroGlove: Parkinson hastalığı ile mücadele eden bir eldiven

0
1086

GyroGlove Projesi


Parkinson hastalığına karşı eldiven.Genç arkadaşlarımız bu hastalığa pek aşina değildir ancak genelde 40-50 yaşlarından sonra görülmeye başlayan Parkinson hastalığının vücutta titremeler, yavaş hareket etmeler gibi belirtileri bulunmaktadır.

İngiltere’nin Londra şehrinde bulunan Imperial College School’da öğrenim görmekte olan bir grup tıp öğrencisi, dünyada 500 insanda 1 görünen Parkinson hastalığının belirtisi olan titremeyi azaltmaya yarayan, yani başka bir deyişle bunu dengeleyen bir cihaza sahip bir eldeven tasarladı. Bu cihaz, elin sırtında (üst, arka) yer almaktadır.

GyroGlove Taslak

İki yıllık bir araştırma ve birçok prototipten sonra, Faii Ong ve mühendislerden oluşan ekibi jiroskoptan (denge çarkı) yararlanarak Parkinson hastalığının neden olduğu titremeleri %80 oranında azaltan GyroGlove eldivenin geliştirdi. GyroGlove’un nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, katı bir şuruba elinizi daldırıp karıştırdığınızı hayal edin.

GyroGlove Proje

GyroGlove’u tasarlayan ekip 2015 yılında çok sayıda ödül kazandı ve bu ödüller sayesinde GyroGlove’un daha gelişmiş bir sürümünü geliştirdiler. Faii Ong, bu cihazı Birleşik Krallık’ta £400 ve £600 fiyatları arasında bir fiyata satılacağını düşünüyor.

Bu eldiven hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Peki sizce başarılı olan bu eldiven hak ettiği satışa ulaşabilecek mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz