Günümüz Akıllı Telefonların 10 Sorunu

0
249

Akıllı telefonlar masaüstü ve dizüstü cihazlarımızın yerini almaya başladı. Ancak bazı sorunlar mevcut. Şimdi bu sorunları bir inceleyelim.

Hayatımızın vazgeçilmez parçaları olan akıllı telefonlar ile her şeyi yapabilir hale geldik. Ne kadar havalı değil mi? Ancak akıllı telefon teknolojisinde iki adım ilerlesek de bazı durumlarda iki adım geri gidiyoruz.

Akıllı telefon sektörü, PC pazarından çok farklıdır. Tabi bunun normal olması doğaldır. Ancak bu dijital hayatımızı ve cihazlarımızla yapabileceklerimiz üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Hadi açıklayalım.

1. Donanımı Özelleştiremezsiniz

Bir bütün olarak masaüstü bilgisayar satın alabilr veya parçalarını sipariş ederek kendi bilgisayarınızı toplayabilirsiniz. Öyle ya da böyle, bazı hepsi bir arada (All-in-One) tasarımlar hariç bilgisayarlarda yükseltmeler yapabiliyorsunuz. Daha fazla bellek (ram) mi? Depolama alanı mı? Daha iyi bir ekran kartı mı? İhtiyacınız olanı değiştirebilir ve makinenizin daha uzun süre çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ancak, akıllı telefonlar bu seçenekleri size sunmuyorlar. Birçoğu, kapaklı telefonlarımızdan daha az seçeneklerle sizi başbaşa bırakıyorlar. O zamanlar, pek çok modelde pili çıkarabilir ve MicroSD kart takabiliyordunuz. Bu iki seçenek de günümüzün en iyi telefonlarında birlikte bulunmuyor.

Daha hızlı bir işlemciye, daha iyi bir pile veya daha iyi bir kamera modülüne mi ihtiyacınız var? Telefonunuzu en son model ile değiştirmekten başka bir seçeneğiniz yok maalesef.

Ne Yapabilirsiniz?

MicroSD kart girişine ve değiştirilebilir pile sahip telefonlara mı bakıyorsunuz? Bu özellikteki telefonlar, hem ucuz hem de orta seviyelidir. Bu, bilgisayar seviyesinde bir özelleştirme olmasa da ömrünü tamamlamış bir pili değiştirmek ve depolamayı artırmak bir telefondan daha fazla yararlanabilmenin en kolay yoludur.

2. Akıllı Telefonlar Tek Kullanımlıktır

Akıllı telefon üreticileri, kendi cihazlarını yükseltme yapmanızı veya tamir etmenizi istemezler. Açıkçası, her yıl veya her iki yılda bir telefonunuzu değiştirmenizi tercih ederler. Ayrıca bunun, son kullanıcılar için ürünleri daha basit hale getirdiğini söylerler. Bunlar, kendi donanımımızda özelleştirmeler yapamamamızın arkasındaki belirleyici faktörlerdir.

Mantık ne olursa olsun, bu sektörü daha da savurgan hale getirmiş ve böylelikle çoğu tüketici elektroniği kısa raf ömrüne sahip olmuştur. Ancak akıllı telefonlar piyasada en yaygın satın alınan ve en sık değiştirilen ürünler arasında yer almaktadır. Bu, parayı boşa harcamaya ve çöp sahalarında daha fazla atığa sebep olmuştur. İkisi de iyi bir şey değil.

Ne Yapabilirsiniz?

Mevcut telefonunuzu mümkün olduğunca uzun süre kullanmaya çalışın. Avrupa’da Fairphone adlı modüler akıllı telefonu satın alabilirsiniz. Cihazın ikinci modeli de çıktı. Buradan sitesine ulaşabilirsiniz.

3. Akıllı Telefon Uygulamaları PC Yazılımlarından Daha Azını Yaparlar

Düşük donanıma ve küçük ekranlara sahip telefonların, başlangıçta bilgisayarlar ile yarışamaması sürpriz olmadı. Akıllı telefonlar, günümüz masaüstü bilgisayarları kadar güçlü olamayabilir, ancak dizüstü bilgisayarlara karşı koyabiliyorlar.

Güçteki artış, yazılımları beraberinde sürüklemiyor. Ancak bu demek değildir ki kullanıcılara mümkün olduğunca daha fazla özgürlük ve güç sunan uygulamalar yok. Tasker ve geliştirici Joaomgcd’nin Tasker eklentileri akla ilk gelenlerden.

Barkod okuyucularından ve el fenerlerinden bebek izleme uygulamalarına kadar çok sayıda yararlı uygulamanın olduğuna şüphe yok. Ancak bunlar, günümüz akıllı telefonlarını ünlü yapan uygulamalar değil.

Instagram, fotoğrafları barındırma ve fotoğraflara yorum yapmak için basit sitelerden biri. Snapchat, mesajlarını kaydetmek zorunda olmadığınız bir anlık mesajlaşma istemcisi. Pokemon GO, artırılmış gerçeklik için yenilikçi bir adım olabilir, ancak gerçekten de yüzeysel bir oyundur.

Ne Yapabilirsiniz?

Gerçekten yarar sağlayan uygulamaları arayın. Hatta bir bilgisayar ile neler yapabileceğiniz konusunda işlevsel uygulamalar bulabilirsiniz. Telefonlar, sizi bulunduğunuz yerde yönlendirme ve fitness aktivitenizi izleme konularında mükemmel işler yapıyor. Ancak, fotoğrafları düzenleme veya bir kağıda yazı yazma zamanlarında bir bilgisayar başına oturmak isteyebilirsiniz.

4. Milyonlarca Kullanıcıya Sahip Değil Misiniz? O Zaman İlgili Değilsiniz

Bugünün uygulama çıkarma kültürü basit bir fikre dayalı: Milyonlarca kullanıcıya ulaşma, fikri girişimci kapitalistlere sunma ve bir gün bir teknoloji devi tarafından satın alınma.

İnsanların bir nesli, temel bir konsept ve iyi bir pazarlamaya sahip yazılım oluşturma fikri ile yetişiyor. Uygulama kültürü bize, insanlara çevrimiçi iletişim için bir yol sunmak yerine faydalı bir uygulama ile zengin olunamayacağını öğretiyor.

Sosyal medya ve YouTube, insanlara biriktirdiğiniz beğeni ve görüntüleme sayıları ile bunlara değer olduğunuzu gösteriyor. Bir mobil uygulama mağazasında ise bir uygulamanın 10.000’in altında veya üzerinde indirme sayısına sahip olması hiç önemli değil. Böyle sayılarla, kimse ilgilenmiyor.

Ne Yapabilirsiniz?

Kaliteli, yenilikçi uygulamalar ortaya çıkaran bağımsız geliştiricileri bulun. Manşetlerde yer almayabilirler ama çevrenizdeler.

5. Uygulama Mağazaları Değer Beklentilerini Çarpıtır

Bir uygulama mağazasına girdiğinizde ne görürsünüz? Uygulamaların çoğu ücretsizdir, reklam içermektedir veya indirimdedir. Yüksek fiyatlı uygulamaların yorumlar bölümüne bakın. İnsanların fiyat hakkında şikayet ettiğini görmeniz muhtemeldir.

Bu, uygulama geliştiricileri için bir sorundur. Masaüstü bilgisayarlarda, bir uygulama için aşağı yukarı $20 ödemeye alışığız. Birileri karmaşık bir programı oluşturmak için zaman harcıyor ve karşılığını hak ediyorlar.

Görünüşe göre daha küçük ekranlar daha küçük fiyatlar anlamına geliyor.

Bu, geliştiricilerin daha iyi uygulamalar ortaya çıkarmalarını engellemiyor. Oyun endüstrisi bu konuda belki de daha büyük bir darbeye sahip. Evet, milyarlarca liralar harcayan  milyonlarca oyuncu var. Ancak birçoğu tek bir 3DS oyun için 120 Lira veya bir PlayStation 4 başlığına 180 Lira harcama fikrine sıcak bakmıyor. Bu durum, geliştirmesi için çok daha fazla paralar harcanan konsol oyunlarında da geçerli.

Ne Yapabilirsiniz?

Akıllı telefonunuzdaki uygulamalara bir göz atın. Kaç tane satın almışsınız? Bağış butonu gibi bir seçenek sunulursa tıklar mısınız? Geliştiricilerin çalışmalarına değer vermek için ne yaparsınız?

6. Uygulama Mağazaları Bizi İçeri Kilitler

Windows’larda, kullanıcılar bir web sitesine gitmeden ve bir EXE dosyası indirmeden yazılımı indirirler. Bu, bilgisayarlar hakkında hiçbir şey bilmeyen insanlar için kafa karıştırıcı bir süreçtir ve dolayısıyla bu, kötü amaçlı yazılım programcıları için uygun bir yararlanma yoludur.

Bunun aksine, akıllı telefonlar kullanıcıları uygulama mağazalarına yönlendirirler. Cihazlarımızı doldurmamız için gereken tüm yazılımları uygulama mağazalarında bulabiliriz. Uygulamalar kötü içeriklere karşın kontrol edilir. Bu yüzden, cihazlarımıza herhangi bir zarar gelmeyeceğinden geçerli bir teminatımız var.

Ancak, telefon platformları arasında geçiş yapmak istiyorsanız, tüm uygulamalarınıza veda edin. Uygulamalarınız, sizinle seyahat etmez.

Hiç kuşkusuz, PC ve Mac yazılımları uygulama mağazalarından önce birbirleriyle uyumlu değildi. Ancak, ortalama bir kişi kendi bilgisayarları için ne kadar ödeme yapmıştır? Karşılaştırma olarak, akıllı telefon uygulama mağazaları $0.99 fiyatıyla şirketin ekosistemi dışında kullanamayacağımız onlarca uygulamayı, e-kitabı, şarkıyı, filmi ve diğer içerikleri stoklamamız için bizi teşvik ediyor.

Ne Yapabilirsiniz?

Yazılımlar ve kullandığınız platformlar hakkında tedbirli seçimler yapın. Android, alternatif uygulama mağazalarını denemeniz için bir seçenek sunuyor.

7. Akıllı Telefonlar Gizlilik Konusunda Bir Kabustur

Akıllı telefonlar, sadece evlerimizdeki cihazlar değillerdir. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler ile çalışabilirler. Genellikle aynı dosyalara her birinde erişmek istediğimizde. Aynı zamanda, sosyal ağlar ve diğer çevrimiçi hizmetler, makinelerimizdeki geleneksel yazılımların yerini almışlardır.

Bu kullanışlı olmasına rağmen çok da özel yani gizli değildir.

Temel uygulamaları kullanarak insanlar kendi verilerini gönderiyorlar ve sonra bir şirket kapandığında veya satın alındığında bu veriler başka bir şirkete geçiyor. Şirketler ve hükümetler, bu çevrimiçi kayıtlara erişim talebinde bulunurlar veya hackerlar sunucuları kırarlar ve tek seferde milyonlarca hesabı açığa çıkarırlar. Sizce güvenli mi?

Ne Yapabilirsiniz?

Bir uygulama hesabınıza giriş yapma talebinde bulunuyor mu? Bilgilerinizi vermeden önce iki kez düşünün. Özellikle aylarca kullanılmayan bir hesapsa. Geri gidin ve artık kullanmadıklarınızı silin. Her şeyi uzak sunucularda depolamak yerine, dosyaları FTP üzerinden veya yerel bulut depolamaları üzerinden aktarmayı göz önünde bulundurun.  Bunun yanı sıra çok sayıda sosyal ağda bulunmaya gerek yoksa hesaplarınızı azaltmaya ne dersiniz?

8. Akıllı Telefonlar Bağımlılık Yapar

Bilgisayar bağımlılığı aslında hiçbir şey olmadığını tabi ki söylemeyeceğiz. Uzun zaman önce, insanlar akıllı telefon kullanımlarını azaltacak yollar aramaya başladılar. O zamanlar  tüm hayatları EverQuest ve World of Warcraft oyunları tarafından ele geçirilmiş oyuncular olduğunu söyleyelim. Birçok insan ise sayısız saatlerini sohbet odalarında harcıyordu. Birçoğu hala buralarda takılıyor.

Masaüstü bilgisayarlar insanları, sandalyelerine zincirledi. Dizüstü bilgisayarlar daha fazla hareketlilik kattı, ancak çok az insan otobüsteyken dizüstü bilgisayar kullandı.

Akıllı telefonlar ise her yerde. Bizimle yatak odasına, banyoya, arkadaşlarımızın evlerine, okula, işe, randevulara, parklara ve aklınıza gelebilecek her yere geliyorlar. Keşke ekrana bakmayı bırakabilseydiniz.

Ne Yapabilirsiniz?

Gereksiz uygulamaların bazılarını kaldırın. Dikkatinizi çekmesi için telefonunuza daha az nedenler verin. Başka ilgi alanları bulun. Bunun dışında bağımlısı olduğunuz başka bir uygulama yükleyebilirsiniz.

9. Akıllı Telefonlar Sohbetleri Öldürüyor

Bu, bir başkasıyla nasıl bir etkileşimde olduğumuzu etkiliyor. Çok sayıda insan, metin üzerindeki iletişimi yüz yüze iletişime tercih ediyor. Bazıları da insanlarla yüz yüze geldiklerinde insanlarla uğraşmak yerine telefonlarıyla uğraşıyorlar. Bir akıllı telefon daha fazla sosyal olmanızı sağlayabilir, ancak bu sürekli bir hal almamalı.

Bu bir yalnız insan sorunu değil. Bu, okul çocuklarından yetişkinlere kadar yaygın. Bir başkasının dikkatini çekmek her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Ayrıca sabit bildirimlerin stresi de eklendi. Bir e-posta istemcisi yükleyerek ve iki sosyal ağa giriş yaparak bildirim akışına maruz kalabilirsiniz. Her biri bir aciliyet duygusu getiren bildirim sesleri gün boyunca sizi takip edecek.

Ne Yapabilirsiniz?

Başkaları etrafınızda olduğunda, akıllı telefonunuzu kendinizden uzak tutun.

10. Akıllı Telefon Deneyimleri Birbirine Benzerdir

Android ve iOS, iki iyi mobil işletim sistemleridir. Her ikisi arasında da önemli farklar mevcut. Mesela, Android işletim sisteminde custom romlar yükleyebilir ve yüzlerce cihaz arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak her iki işletim sisteminde de yaşayacağız ana deneyim birbirlerine oldukça benziyor. Her ikisi de sizi büyük ölçüde benzer uygulamaların olduğu mağazalara yönlendiriyor. Ayrıca her ikisi de dört sütun halinde dizilmiş simgelerden oluşmuş ana ekranlar gösteriyor.

Windows, Başlat Menüsü’ne, Mac ise Dock’a sahip. Linux’ta nasıl bir menü olmasını istiyorsanız bulunur. Masaüstü işletim sistemleri çeşitlilik bakımından zenginlerdir. Telefonlarımızda ve tabletlerimizde de aynı yaratıcılığı görmeliyiz.

Ne Yapabilirsiniz?

İki firma tekelini kırın. Bir Ubuntu telefona geçebilir veya Firefox OS deneyebilirsiniz. Alternatif olarak Windows 10 Mobile çalıştıran bir telefon seçebilirsiniz. İnsanların pazara girmelerine ve yeni şeyler denemelerine teşvik edin.

Akıllı Telefonlar Gerçekten Kötü Mü?

Tam değil. Akıllı telefonlar pozitif değişikliğin her türlüsüne neden olmuştur. İnsanların kıtaların ötesindeki akrabalarınızla bağlantıda kalmanızı sağlıyor. Ayrıca insanlara aşkı bulmalarına yardımcı oluyor. Akıllı telefonlar binlerce insana bilginin yayılmasına yardımcı oldu.

Telefonlar olmadan, dünyamızın daha iyi olacağını tabi ki savunmuyoruz. Ancak kullanıcılar telefon bağımlılığıyla mücadele ediyor. Başlarını cihazlarından kaldırmayan insanlar ile sohbet etmenin yollarını bulmaya çalışıyoruz.

Peki siz akıllı telefonlar hakkında

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz