GTA IV’ü İnceleyelim

0
701

GTA IV, Rockstar Games tarafından yayımlanmıştır ve serisinin 8. oyunudur. Açılımı ise Grand Theft Auto’dur. Büyük Otomobil Hırsızı anlamına gelmektedir. Sanırım GTA serisinin herhangi bir oyununu oynamayan biri yoktur. Vice City den tutunda GTA V’e kadar. İşte bu serinin sekizinci oyununu gelin birlikte inceleyelim.

Biz Kimiz?

Doğu Avrupa’ da olan bir savaştan gazi olarak çıkmış sırp asıllı, kuzeninin çok zengin olduğunu sanan ve artık rahat etmeye onun yanına gelmiş zavallı birisiyiz aslında. Çünkü buraya gelmemizin tek sebebi artık hayatın tadını çıkarmak ve en önemlisi özgür olmak. Adımız Niko Bellic ve yalancı kuzenimizin adı da Roman. Burası yeni bir yer olmasına rağmen sinirli tavrımızdan dolayı kısa zamanda çok fazla insan bizi tanıyor. İşte Niko : )

ws_GTA_IV_2560x1600

Ee Niko’yu göstermişken Roman’ı göstermemek olmaz buyrun bu da yalancı Roman : )

GTA4-Roman-Bellic-Artwork

Social Club Da Ne?

Oyuna girişte ekranımıza bir giriş penceresi geliyor ve bizden e- mail ve şifre istiyor. İşte burada GTA’ nın yeni özelliği olan Social Club (Sosyal Kulüp ) giriyor.Peki bu özellik bizim ne işimize yarıyor. Bu özellikle beraber oyunu multiplayer oynayabiliyoruz ve serinin ilk çevrimiçi çok oyunculu modu. Oyunda 88 adet görev var ancak GTA San Andreas’ ın aksine oyunda bisiklet yok ve uçak kullanılamıyor. Yani bisikletli görevimiz yok ve bunun ne kadar iyi olduğu tartışma konusu. Aşağıda Social Clup giriş penceresinin ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.gta 4

Daha Gerçekçi!

Bu 88 adet görevi yaparken mutlaka kazalar yapacağız ve bu kazaları yapmak için  göreve de ihtiyacımız yok aslında. Arabayla hızlı giderken bir yere vurursanız siz ve yanınızda oturan biri varsa camdan fırlıyorsunuz.Oyunun daha fazla gerçekçi olması için gölgelendirilmeler yapılmış ancak pek başarılı olunmamış diye düşünüyorum. Ama grafikler gayet başarılı bence. Buna bir de siz karar verin.
Gta-4-2eee385e5_vbattach110269

Farkına Varalım!

GTA 3’ten hatırlayacağımız üzere ilk görevi yapmadan serbestçe gezemiyorduk. Aynısı bu oyunda da olmuş ve bence bu sadece Liberty City’ye has bir şey. Pek emin değilim ama şehir GTA SA’dan %15 daha küçükmüş. Bana soracak olursanız %15 daha bile büyük. Kim bilir belki de gerçeklik arttığı için bana öyle geliyordur.İşte GTA IV haritası !

gta 4 haritasi

Kısaca:

Serinin oyunlarına göre evet gerçekten güzel bir oyun çıkarmışlar. Gerçekçilik konusunda da bu oyun çıtayı bayağı yükseltmiş. Tek cümleyle özetleyecek olursak ”Yaşam Simülasyonu” diyebiliriz.

Oynanış

GTA IV ile ilgili kaydetmiş olduğumuz video.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:

En Düşük (Minimum) Gereksinimler:

İşletim Sistemi: Windows XP ( SP3 ) / Windows Vista ( SP1 )
İşlemci: Intel Core 2 Duo @1.8 GHz / AMD Athlon X2 64 @2.4 GHz
RAM: 1.5 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 18 GB olarak belirtiliyor.
Ekran Kartı : Nvidia GeForce 7900 / ATI Radeon X1900
Direct X: Dx 9 uyumlu ses kartı

Önerilen Gereksinimler:

İşletim Sistemi:  Windows XP ( SP3 ) / Windows Vista ( SP1 )
İşlemci: Intel Core 2 Duo @2.2 GHz / AMD Phenom X3 @2.1 GHz
RAM: 2 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 18 GB olarak belirtiliyor.
Ekran kartı: Nvidia GeForce 8600 / ATI Radeon HD 3870
Direct X: Dx 9 uyumlu ses kartı

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz