Görev Yöneticisi’nde Neden GPU Performansı Yok?

0
7353

Henüz duymadıysanız, Windows 10’un Fall Creators Update adındaki güncellemesinde Görev Yöneticisi GPU performansını göstermeye başlayacak!

GPU Performansı Fall Creators Update ile Geliyor!

Görev Yöneticisi uzun bir süredir Windows’un bir parçası, ancak grafik işleme birimleri (GPU) hiçbir zaman desteklenmedi. Bir bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olan grafik işleme biriminin ne kadar iyi performans gösterdiğini Windows’un size göstermemesi mantıklı bir hareket mi değil mi, tartışılır. Yine de bu eksiklik Fall Creators Update ile gideriliyor. Görev Yöneticisi’nde GPU performansının görüntülemeniz için yapmanız gereken tek şey, Fall Creators Update yayınlandığında güncellemeyi bilgisayarınıza yüklemek. Windows Insider programı sayesinde zaten Fall Creators Update kullanıyor ve Görev Yöneticisi’nde GPU başlığı yoksa, sizin için kötü haberlerimiz var.

Görev Yöneticisi’nde GPU Performansı

Bu yeni özellik hem yerleşik hem de ayrılmış grafik işleme birimlerini destekliyor, ancak dikkat çekici bir şey var: Sürücünüz WDDM 2.0 veya daha yeni bir sürümü desteklemelidir. GPU sürücünüz WDDM 2.0 veya daha yeni bir sürümünü desteklemiyorsa, GPU performansınızı Görev Yöneticisinde görüntüleyemezsiniz.

Windows 10’daki Görev Yöneticisi’nde GPU yoksa aşağıdakileri deneyebilirsiniz.

WDDM 2.0 Desteğini Kontrol Edin

Klavyenizden Win (pencere olan) + R tuşlarını kullanarak Çalıştır’ı açın ve Dxdiag.exe yazıp Enter tuşuna basın. Ekranınızda herhangi bir türden bir istem görürseniz, Evet’i tıklayın.

DirectX Tanı Aracı açılınca Ekran sekmesine gidip Sürücüler başlığından Sürücü Modeli’ni bulun. WDDM 2.0 veya 2.0’ın üzerinde bir şey yazmıyorsa, sürücünüz yeni özellik ile uyumlu değil anlamına gelmektedir.

Sürücü Modeli

Sürücünüzü Güncelleyin

Ufak bir ihtimal de olsa sürücü güncellemesininin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Belki de yonga setiniz yeni özellikle uyumlu ve güncellenmesi gerekiyor olabilir. Fall Creators Update yayınlandığında yonga üreticinizin sizin modeliniz için bir güncelleme yayınlandığını görmek için birkaç ay bekleyin.

Yonga üreticileri geçmişte büyük Windows 10 güncellemesinden sonra sürücü güncellemeleri yayınladılar, dolayısıyla bu küçük bir ihtimal değil. Microsoft’a göre Windows 10 sistemlerinin %70’i yeni özelliği destekliyor. Burada bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Sisteminiz çok eskiyse, sürücü güncellemesi yardımcı olmayabilir.

Üçüncü Taraf Araçlar

Daha önce de belirttiğimiz gibi Windows 10 Fall Creators Update, Windows’un GPU performansını Görev Yöneticisi’nde gösterecek ilk sürümüdür. Öte yandan kullanıcılar yıllardır bu bilgilere ihtiyaç duyuyorlardı. Doğal olarak, yalnızca bu amaçla kullanılabilen üçüncü parti uygulamalar var. Sisteminiz yeni varsayılan özellik için çok eskiyse, bir üçüncü taraf GPU performans ölçme aracı kullanabilirsiniz.

Görev Yöneticisi’nde GPU performansı özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz