Google’ın Sanal Gerçeklik Gözlüğü Daydream View Tanıtıldı!

0
307

Daydream View sanal gerçeklik gözlüğünü tüm yönleriyle ele aldık.

Android’den güç alan sanal gerçeklik platformu Daydream, geçtiğimiz Google I/O etkinliğinde duyurulmuştu. Google, aradan geçen zamanda geliştirmeye devam ettiği sanal gerçeklik platformuna özel bir VR kafaseti ürününü duyurdu. 4 Ekim’de tanıtılan Daydream View, gerek Daydream yazılımı ile uyumlu çalışması gerekse tasarımında kullanılan malzemesi ile şirketin giyilebilir teknolojide bir adım daha öne çıkmasını sağlıyor.

Daydream View’da göze çarpan ilk detay metal ve plastik karşımı teknoloji dünyasına rağmen kullanılan mikroelyaf kumaş malzeme oldu. Bu onun daha hafif ve uzun süre kullanım imkanı sunmasını sağlıyor.

nexus2cee_screenshot-88_thumb

Bu kafaseti Daydream yüklü cihazlara takıldığında platformu otomatik olarak etlinleştirebilecek şekilde tasarlanmış. Daydream View kafasetinde kablosuz bağlantılı çalışabilecen ve çeşitli işlevleri yerine getirme amaçlı tuşlara sahip bir touchpad ve bir de jiroskop sensörü bulunuyor.

Dydream View, Google Pixel serisi için tasarlanmış ancak piyasadaki tüm Android cihazlarla sorunsuz çalışacaktır. Elbette bunun için cihazınızda tüm donanım sensörlerinin yer alması gerkiyor.

Bildiğiniz gibi şirketin yıllardır desteklediği bir sanal gerçeklik projesi bulunuyor. Google Cardboard isimli basit VR gözlükleri yıllardır bu alanda ilgi gören bir ürün oldu. Google bu proje sayesinde daha sonra atılım yapacağı sanal gerçeklik platformu için birçok üreticinin içerik oluşturmasını sağladı.

YouTube, Googe Filmler ve TV, Google Fotoğraflar, Google Maps ve Street View gibi uygulamalar Daydream View ile uyumu bir şekilde çalışabilecek. Bunun yanı sıra Netflix ve Hulu gibi şirketler de kullanıcı arayüzlerini Daydream platformu için güncelleyeceklerini duyurdular. Bunlara ek olarak ilgili platformda çalışabilecek halihazırda birçok sanal gerçeklik oyunu bulunuyor. Zamanla daha birçok üretici bu platforma destek vermeye başlayacaktır.

Daha önce bu konuda da bahsettiğimiz gibi Google, Kasım ayında satışa sunacağı VR kafasetini, Google Pixel cihazlarını ön siparişle alan kullanıcılarına hediye edecek. Bunun dışında Daydream View’a sahip olmak için 79 $ gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Başlangıçta “barut“, “kar” ve “kırmızı” renk seçeneklerine sahip olacak ürün, daha sonra gri  renk seçeneği ile de kullanıcılara sunulmaya başlanacak.

 

Peki siz Google’ın VR kafaseti Daydream View’i nasıl buldunuz? Bu ürün satışa sunulduğunda almayı düşünüyor musunuz?

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz