Google’dan Bootloader Kilidi Açık Telefon Kullanıcılarına Kötü Haber

0
863

Eğer telefonunuzun bootloader kilidini açtıysanız sizi yeni bir sorun bekliyor.

Android işletim sisteminin en sevilen yanı özgürce kişiselleştirilebilir olmasıdır. Bu özelleştirmeyi genellikle telefonumuzu root edip çeşitli custom ROM’lar yükleyerek yaparız. Yapılan özelleştirmeleri Android işletim sisteminin nimetleri arasında sıralabiliriz. Ancak bu noktada önemli bir sorun ortaya çıkıyor: Güvenlik!

Google’ın mobil ödeme servisi Android Pay birçok kullanıcısı bulunan bir servis. Android Pay şimdiye kadar root edilmiş Android cihazlarda çalışmıyordu. Ancak şimdi cihazınızda root erişimi olmasa bile eğer cihazın bootloader kilidi açık haldeyse Android Pay’i kullanamayacaksınız.

Elbette bu durum birçok Android kullanıcısı için olumsuz bir etki yaratacaktır. Çünkü Android cihazlarda ileri düzeyde özelleştirme yaparken ilk yapılan işlem bootloader kilidinin açılmasıdır. Üstelik birçok Android telefon ve tablet üreticisi bu işlem için resmi destek sağlıyorken… Bu arada Androd cihazlarda bootloader kilidinin ne anlama geldiği hakkında bilgi almak isterseniz buradaki konuya göz atabilirsiniz.

Google’ın bu hamlesi, Android telefonlar üzerindeki “Güvensiz” imajını biraz da olsa azaltmak amaçlı olarak değerlendirebilir. Android Pay şimdilik o kadar da yagın hizmet veren bir servis olmasa da Goolge’ın üzün süreli bir planda ve uluslararası boyutta geliştirmeye çalıştığı bir servis. Yakında diğer rekipleriyle bereber ülkemizde de kullanılabilir durumda olduğunda ise eğer cihazınızın bootloader kilidini açtıysanız Android Pay’i kullanmak için tekrar kapatmanız gerekebilir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz