Google, İnterneti Biraz Daha Az Sinir Bozucu Hale Getiriyor!

0
321

Google, interneti daha az sinir bozucu bir yer haline getirmek için rahatsız edici bir güvenlik adımını atıp görünmez hale getirmek istiyor!

Havaalanı güvenliğinden geçerken ayakkabılarınızı çıkarmak gibi bir CAPTCHA alanını da doldurmak sıkıntılı bir iştir: Yeni bir e-posta hesabı açmak gibi iyi bir şey yaparken kötü niyetli bir robot olmadığınızı ispatlamak için çarpık harfleri veya sayıları karıştırmanız gerekiyor. İnternette zaman kaybına neden olan özelliğin Google versiyonu “reCAPTCHA” olarak adlandırılıyor. Şu anki “Ben bir robot değilim” kutucuğunun önceki versiyonu olarak söyleyebiliriz. Fakat şimdi bu kutuyu tıklama zulmüne maruz kalmanıza bile gerek olmayabilir.

Çarşamba günü Google, insanların herhangi bir şey yapmasına gerek duymadan, arka planda bot-sniffer olarak çalışan bir hizmet olan “Invisible reCAPTCHA” uygulamasını yayınladı. (Google’a göre, beta sürümü geçen Kasım’da piyasaya sürüldü.)

Şirket bir videoda, “Bu gelişmelere güç vermek, makine öğrenimi ve yeni ortaya çıkan tehditlere uyum sağlayan gelişmiş risk analizinin bir kombinasyonudur” dedi. Bir web sitesi, ister yeni görünmez reCAPTCHA özelliğini ister yalnızca kutu denetleme sürümünü kullansın, Google bazı şeyler şüpheli göründüğünde kullanıcının daha çok zorlukla karşılaşacağını söylüyor.

Mountain View, Kaliforniya’daki Shape Security’de teknoloji sorumlusu ve eski bir Google çalışanı olan Shuman Ghosemajumder (2003’den 2010’a kadar uzanan bir kariyer sırasında Gmail’i ortaya çıkarmaya yardım etti), arama devinin internetin biraz daha sorunsuz hale getirilmesi ile ilgilendiğini söyledi.

“ReCAPTCHA, internetteki en popüler, CAPTCHA mekanizması olmasa da bu mekanizmalardan biridir,” diyor. “Kesinlikle orada olduğumuz zamanlara uyduğumuz bir felsefe vardı. İnternet için iyi olan herhangi bir şeyin Google için iyi olduğuna inanıyordu.”

Hizmetin görünmez olmasını sağlamak için başta “web üzerindeki kullanıcı deneyimini iyileştirmek” olduğunu söylüyor.

Ghosemajumder’in söylediğine göre yeni görünmezlik sistemi büyük olasılıkla bir kullanıcının fareyi nasıl hareket ettirdiği gibi faktörlere bakıyor. “Google’ın belirli bir IP adresiyle ilişkili bir bilgi geçmişi var” diye ekliyor ve kullanıcı ayrıca bir Google hesabına girerse, şirket normal faaliyetin ne olduğu veya ne olmadığı konusunda daha fazla bilgi sahibi olacak.

Yapay olarak çarpıtılmış bu metin gelince, hiç şüphesiz, hatırlamak isteyebileceğinizden daha fazla zaman harcamnız gerekiyordu değil mi? Dikkat çekici bir şekilde Google, 2014 yılına kadar bilgisayarların bir CAPTCHA’daki en karmaşık çarpık metinleri bir insandan daha iyi tespit ettiklerini söyledi. Ghosemajumder’a göre “Çoğu insanın deneyimlediği bu çok sinir bozucu olanın dünyanın en kötüsüydü ve yeterince gelişmiş olsaydı çoğu nsan hiçbir sorun yaşamazdı” dedi.

Bu son sürüm, “çok gelişmiş botların dolaşabileceği yeni bir tür zorluk oluşturuyor, ancak insanlara daha az sorun çıkarıyor.” diyor.

Invisible reCAPTCHA hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz