Google Play Store Yüzlerce Zararlı Uygulama Bulunduruyor!

0
558

Güvenlik araştırmacıları Google Play Store üzerinde bulunan en az 400 uygulamanın zararlı yazılım (virüs) bulundurduğunu açıkladı.Trend Micro‘ya göre, en az 3.000 virüslü uygulama ‘ANDROIDOS_SOCKSBOT adında bir virüslü kod buluruyor ve bu kodu kullanan 400’e yakın uygulama Google Play Store üzerinde bulunuyor.

Bu virüs saklı uygulamaların en başarılılarından biri GTA 5 Mod fot Minecraft: Pocket Edition, ve bu uygulama Google Play Store üzerinde 100.000 ile 500.000 kez indirilmiş bulunmakta ve aşağıda görebildiğiniz gibi 5 üzerinden 3 gibi bir puan almış.

figure-1-dresscode

3.000 taneden geri kalan uygulamalar ise üçüncü parti uygulamalarda bulunuyor.

Kurbanın cihazına yüklendikten sonra, DressCode atak yapan kişiye çok fazla seçenek sunuyor, bu cihazın kullandığı kablosuz ağını kullanan cihazlara bağlanmak ve güvenliğini kırmak dahil.

Uygulama indirmek için Google Play’i kullanmak en iyi yöntem fakat sizinde anlayacağınız gibi bu her örnekte geçerli değil.

Google geçtiğimiz yıllarda virüslü yazılımları engellemek için efor sarfedip gelişme gösterdi, ama bu gibi bazı yazılımlar hala markette bulunuyor.

Zararlı uygulamanın kod yapısı:dresscide

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bizimle düşüncelerinizi paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz