Guetzli adındaki kodlayıcı, JPEG görüntüleri %35’e kadar sıkıştırıyor!

0
303

Google, şu anki yöntemlerden %35 daha küçük dosya boyutuna sahip görüntüler oluşturan Guetzli adındaki yeni bir açık kaynak kodlu JPEG kodlayıcıyı duyurdu.

Bu kodlayıcı, web sayfalarının daha az veri kullanarak daha hızlı yüklenmelerini sağlıyor. 2014 yılında Google, görüntüleri %10 küçülten WebP biçimi ile bunu amaçlamıştı.

Dahası Google, Guetzli’nin bu sıkıştırmayı görüntü kalitesinden taviz vermeden gerçekleştirdiğini iddia ediyor. “JPEG görüntülerin görsel kalitesi, çok aşamalı sıkıştırma işlemiyle doğrudan ilişkilidir: Renk uzayı dönüştürme, ayrık kosinüs dönüşümü ve örnekleme. JPEG formatının psiko-görsel modellemesi ile Guetzli’nin renk algılamasını ve görsel maskelemeyi yaklaşık olarak daha ayrıntılı bir şekilde belirleyen psiko-görsel modeli arasındaki farkın üstesinden gelmeye çalışan bir arama algoritması kullanarak, minimum kayıp ve dosya boyutu arasında bir denge oluşturuyor.

Bununla birlikte, Guetzli daha küçük resim dosyası boyutları oluşturmasına rağmen, bu arama algoritmalarının halihazırda mevcut olan yöntemlere göre sıkıştırılmış görüntüler oluşturması çok daha uzun sürdüğü blog yazısınde belirtiliyor.

Google, Guetzli’nin yeni bir format sunmaya ihtiyaç duymadan daha küçük PNG ve GZIP dosyaları üreten Zopfli algoritmasına çok benzediğini belirtmektedir. Bu önemli bir adım olsa da gerçek değişim web kullanıcıları ve grafik tasarımcıları fotoğraflarını online olarak kullandıklarında görülecektir. Teknoloji devi ayrıca, bu yeni algoritmanın ileride internette daha hızlı yükleme süreleri için daha fazla görüntü ve video sıkıştırma araştırmasına ilham vereceğini umuyor.

Bu yeni kodlayıcı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz