Google Drive PC ve Mac Uygulamasında Yolun Sonuna Gelindi

0
294

Google, kullanıcılara sunduğu yeni yedekleme uygulamalarının kullanımını artırmak için Google Drive servisinin PC ve Mac uygulamalarını Mart ayında kapatacak.

Google Drive’ın PC ve Mac’lerde kullanılabilir olan yedekleme uygulamasının kapatlılacağı şirket tarafından paylaşılan bir blog gönderisiyle duyuruldu. Buna göre uygulama üzerinden verilen destek 11 Aralıkta sonlandırılıyor ve uygulamanın önümüzdeki Mart ayında tamamen kapatılması planlanıyor. Yine de uygulamanın web üzerinden kullanımında herhangi bir kısıtlanma yaşanmayacak.

Google, böylelikle Drive uygulamasını kısa zaman önce geliştirdiği iki yeni servisi ile değiştirmeyi planlıyor. İlki Backup and Sync isimli ve tüm kullanıcılar için sunulan yedekleme ve senkronizasyon aracı. Bu uygulama Google Drive ve Google Photos Uploader uygulamalarının alternatifi olacak.

İşletmelerin kullanımına sunulacak olan Google Drive File Streamer ise şirket tarafından yayınlanan bir diğer servis olarak karşımıza çıkıyor ki bu servis oldukça işlevsel özelliklere de sahip. Drive Dosya Sunucusu isimli uygulamayı kullanarak buluta yüklediğiniz dosyalara sanki sabit diskinizde bulunuyormuş gibi erişip yönetebileceksiniz. Bu yönüyle daha yenilikçi işlev sunan uygulamayı Google, “Zamanınızı alan dosya eşitleme işlemine ve disk alanı hakkındaki tüm endişelerinize veda edin.” sloganıyla tanıtmıştı.

Google Drive’ın yerini alacak olan bu iki serivisin elbette birbirinden ayrışan yönleri bulunuyor. Ayrıca karşılaştırma yapmanız için Google’ın “Bir senkronizasyon çözümü seçme” sayfasına göz atabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz