Google Cardboard bir bebeğin hayatını kurtardı!

0
396

Doktor-Google-Cardboard

Google Cardboard daha dört aylık bir bebeğin hayatını kurtardı.

Sanal gerçeklik cihazlarını her ne kadar film izleme, oyun oynama gibi eğlence amaçlı kullansak da bu cihazlar bir insan hayatını kurtarabilir, hatta kurtardı da.  Ne kadar güzel bir haber değil mi? 🙂

Sadece bir akciğere ve yarım kalbe sahip dört aylık bir bebek… Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin Miami şehrindeki doktorlar, kız bebeğini ameliyat etmeden önce sorunları değerlendirmek için Google Cardboard kullandılar.

Nicklaus Çocuk Hastanesi’nde (Nicklaus Children’s Hospital) çalışan Dr. Remond Burke: “Hasta ölüyordu ve ameliyat olmadan yeni yılı göremeyecekti” diyerek durumun önemini vurgulamıştır.

Dr. Burke, Teegan Lexcen adındaki kız bebeğinin hayatını kurtardı ve bu başarısının büyük bir bölümünü tıbbi görüntüleme yeteneğine sahip sanal gerçeklik cihazı Google Cardboard’a bağlıyor.

Peki prosedür nasıl gerçeklşti? Doktorlar bebeğin 2B MRI taramalarını aldılar ve Google Cardboard’a yerleştirilmiş iPhone’u kullanarak 3B stereoskopik görüntülere dönüştürdüler. Kalp ve Damar (Kardiyovasküler olarak da bilinir) Cerrahisi Direktörü Dr. Redmond Burge “ayakta ameliyat yapıyormuşum gibiydi” diyerek ne kadar gerçekçi olduğunu belirtmiştir. Bu sayede doktorlar küçük kalbi incelediler ve gerçek ameliyattan iki hafta önce ameliyatı nasıl gerçekleştirecekleri hakkında fikir sahibi oldular. Bebek yedi saatlik bir ameliyat geçirdi ve ameliyat başarılı sonuçlandı. Bebeğin ailesi de belki de hayatlarının en güzel yıl başı hediyelerini aldılar.

Teknoloji ne kadar ilerledi değil mi? Hatta ilerleyecek hiç durmayacak ve biz hızına yetişemeyeceğiz. Teknolojinin ne kadar önemli olduğunu ve bir insanın, küçük bir bebeğin hayatını nasıl kurtardığını gördüğünüz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz