Good Lock Uygulaması ile Samsung Cihazınızı Özelleştirin!

2
1044

Samsung’un Good Lock uygulaması ile cihazınızda çeşitli özelleştirmeler yapabilir ve Android deneyiminizi geliştirebilirsiniz.

Good Lock Nedir?

Good Lock uygulaması ilk kez 2016’da piyasaya sürüldü ve kullanıcıların TouchWiz’in Android Marshmallow’daki görünümünü değiştirmelerini sağladı. Android Oreo ile Samsung, Good Lock’u birçok daha fazla özelliğe kavuşturarak geri getirdi. Galaxy S10 ailesinin lansmanında ise One UI için Good Lock’u güncelleneceğini belirtmiş kısa bir süre sonra ise bu güncellemeyi yayınlamıştır. Samsung bugün bu güncellemeyi yayınladı.

Android Pie ile gelen One UI için yapılan güncelleme çok sayıda yeni özellik sunmasa da eski modüllerin One UI ile sorunsuz çalışabilmesini sağlıyor. Artık kilit ekranınızı LockStar ile istediğiniz gibi tasarlayabilir, MultiStar ile çoklu görevleri kontrol edebilir, navigasyon çubuğunuzu NavStar ile özelleştirebilir, Hızlı Ayarlarınızı QuickStar ile yeniden tasarlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu uygulamaların her biri, yeniden tasarlanmış bir simge ve kullanıcı arayüzü ile birlikte gelmektedir.

Good Lock 2019’da yedi ana uygulama ve beş ek uygulama var. Bunlar, çoklu görev telefonunuzun çalışma şeklini değiştirmekten, cihazınızın görünümünü özelleştirmeye kadar her şeyi yapmanızı sağlar. Good Lock uygulamasını Samsung telefonunuzdaki Galaxy Store’dan indirebileceğinizi söylesek de henüz ülkemizde mevcut olmadığını belirtelim. Uygulama sadece Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore, Avustralya, Kanada, Singapur ve İngiltere’de mevcuttur. Ancak bu yazımız sayesinde siz de cihazınızda Good Lock uygulamalarını kullanabilir ve çeşitli özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Good Lock Uygulamalarını İndirin

Öncelikle Good Lock, ülkemizde mevcut olmadığından uygulamalarını kullanabilmeniz için üçüncü taraf Good Lock uygulama başlatıcı bir uygulamaya ihtiyacınız vardır. Bunun için NiceLock adındaki uygulamayı kullanabilirsiniz. NiceLock uygulaması herhangi bir uygulama yüklemez, sadece ve sadece ilgili uygulamaları tek bir yerden çalıştırabilmenizi sağlar.

Good Lock uygulamalarını ise buradaki bağlantıdan .apk şeklinde indirip cihazınıza yüklemelisiniz. Uygulamaları yükledikten sonra NiceLock uygulaması içerisinden başlatabilirsiniz.

Good Lock Uygulamaları Nelerdir?

MultiStar

MultiStar, varsayılan çoklu görev (multitasking) modundaki bazı sınırlamaları atlayabilmenizi ve daha güçlü bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

En iyi yanının Çoklu Pencere özelliğini kullandığınızda uygulamaların duraklamasını önleyebilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Yani, aynı anda oyunlar oynayabilir ve videolar izleyebilirsiniz. Ayrıca normalde desteklemeseler bile tüm uygulamaların bölünmüş ekran modunda açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak Samsung, böyle bir işlemin bölünmüş ekran modunda uygulamaların düzgün çalışmamasına neden olabileceğini söylediğini belirtelim.

LockStar

Lockstar, telefonunuzun kilit ekranını özelleştirmenizi sağlar. Arka planı, saati, ekranda gösterilen uygulamaları ve görüntülenen ögeleri değiştirebilirsiniz. Ekranda gözüken tüm ögelerin yerleşimini de özelleştirebilirsiniz.

Task Changer

Task Changer, görev yöneticisi menüsünün düzenini değiştirmenizi sağlıyor. Stack (Yığın), List (Liste), Grid (Izgara) veya Carousel (Döner Piramit) arasından seçim yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra arka plan bulanıklığını da değiştirebilirsiniz.

Bu uygulama ayrıca, çoklu görevin çalışma şeklini de değiştirir. Uygulamanın simgesine basmak ve bir menüden uygulamayı nasıl açmak istediğinizi seçmek yerine, uygulamayı ekranın bir kısmına sürükleyebilir ve bölünmüş ekranda açabilirsiniz.

Clockface

Clockface telefonunuzdaki saati özelleştirmenizi sağlar. Toplamda aralarından seçim yapabileceğiniz 40’tan fazla model var. Saatin rengini ve yerleşimini de düzenleyebilirsiniz.

NavStar

Navstar, ekranın altındaki navgiasyon düğmelerini yapılandırmanıza olanak sağlar. Simgelerin modelini seçmenin yanı sıra, düğmelerin telefon ekranınızın sağına veya soluna hizalanmasını sağlayarak tek elle kullanımınızı kolaylaştırırsınız.

Ayrıca ekran yakalama, ortamı duraklatma ve ekranı kapatma gibi navigasyon çubuğuna düğmeler ekleyebilirsiniz. Son olarak, navigasyon çubuğunun arka plan rengini değiştirebilirsiniz.

QuickStar

Quickstar, ekranınızın üst kısmındaki hızlı ayarlar menüsünü özelleştirmenizi sağlar. Metnin ve menünün rengini ayarlamanın yanı sıra hangi simgelerin görüntüleceğini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca arka plan bulanıklığı efektini değiştirebilir ve hızlı ayarlar menüsünde saatin yerini değiştirebilirsiniz.

Belki de bu uygulamanın en sevdiğimiz kısmı “Notification Popup Button (Bildirim Açılır Düğmesi)” olduğunu belirtelim. Bu, bildirimleri aşağıya doğru açılan menüden doğrudan küçük bir pencerede açabilmenizi sağlıyor. Daha sonra yaptığınız işlem kesintiye uğramadan gelen bildirimi görebilirsiniz.

Routines

Routines telefonunuzun belirli tetikleyicilerden sonra nasıl davranmasını istediğinizi ayarlamanızı sağlar. Örneğin, piliniz belirli bir seviyeye ulaştığında güç tasarrufu modunun otomatik olarak açılmasını ayarlayabilirsiniz veya iş yerinizde kablosuz ağa bağlandığınızda telefonunuzun rahatsız etme moduna geçmesini sağlayabilirsiniz.

Edge Lightning+

Edge Lighting+, telefonunuzda görüntülenen edge aydınlatma efektlerini özelleştirmenizi sağlar. Efektlerin rengini, genişliğini, saydamlığını ve süresini ayarlayabilirsiniz.

One Hand Operation +

One Hand Operation +, telefonunuzun kenarlarına gezinti hareketi eklemenizi sağlar.

Örneğin, telefonunuzun sağ tarafından yukarı doğru çapraz bir kaydırma yaptığınızda, çoklu pencere menüsünü açar, düz bir kaydırma ana ekrana gider ve çapraz kaydırma ise geri gider. Ayrıca, telefonun hareketlere ne kadar hassas olacağını ve ayrıca gezinti çubuğunun tam olarak nereye yerleştireleceğini de değiştirebilirsiniz.

Bu uygulama, normal konumda tek elle kullananların tüm navigasyon düğmelerine dokunan kullanıcılar için ideal olduğunu belirtelim.

Edge Touch

Yanlışlıkla telefonunuzun yan tarafına çok sık dokunuyorsanız, telefonunuzun dokunuşa tepki vermediği alanların boyutunu değiştirmek için Edge Touch’ı kullanabilirsiniz.

Nice Catch

Nice Catch, hangi uygulamaların telefonunuzda belirli işlevleri gerçekleştirdiğini gösteren bir uygulamadır. Örneğin, telefonunuzdaki arama modunu titreten veya değiştiren tüm uygulamaları gösterecektir.

Sound Assistant

Sound Assistant, telefonunuzun ses ayarlarını değiştirmenize olanak sağlar. Bu, farklı uygulamaların ses seviyelerinin (çok yüksek ses seviyesine sahip bir çift kulaklığınız varsa mükemmel) farklı olmasıyla ve telefonunuzun farklı zamanlarda nasıl ses çıkartacağıyla ilgili senaryolar içerir.

NotiStar

NotiStar yeni bir bildirim yönetim sistemi sunuyor. Geçmişten günümüze almış olduğunuz tüm bildirimleri saklamakta. Bu bildirimlerin saklanma süresini de ayarlayabilirsiniz. iOS arayüzüne benzeyen bildirim sistemine Kilit Ekranı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Nice Shot

Nice Shot ile gezinme çubuğu ve bildirim çubuğu olmadan mükemmel ekran görüntüleri alabilirsiniz. Ayrıca ekranı video olarak kaydetme yani ekran kaydı alma özelliği de mevcut.

Samsung cihazınızda Good Lock uygulamalarını kullanıyor musunuz?

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz