Genç Geliştirici Android’e iMessage Getirdi

0
328

16 yaşındaki yazılım geliştiricisi Android cihazlarda iMessage uygulamasının kullanımını artık mümkün hale getirdi.

16 yaşındaki yazılım gelişticisinin, geliştirmiş olduğu uygulama ile artık iMessage uygulaması android cihazlarda kullanılabilir hale geldi. Önceki zamanlarda Apple iMessage uygulamasının resmi bir şekilde Android cihazlarda kullanılabileceğini ifade etmişti. iMessage uygulaması Apple için göz ardı edilemeyecek bir kullanıcı kitlesine sahip. Bu sebepten dolayı Apple, iMessage’ ı Android cihazlar için kullanılabilir hale getirmeyi düşünmüş. Roman Scott isimli bu genç geliştirici biraz aceleci davranmış ve bunun için basit, güzel bir çözüm geliştirmiş.

Scott, weMessage uygulamsı ile iMessage’ın bir çok güzel özelliğini Android’e taşımış sağ olsun. Bunlara örnek verecek olursak; gelişmiş şifreleme, emoji, kişi engelleme gibi özelliklere sahip. Apple cihazlarını kullanan arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak için güzel bir uygulama olmuş.

Fakat değinmemiz gereken önemli bir nokta var. Sizlere üzülerek belirtiyoruz ki uygulama şimdilik sadece Mac sahibi olan kişilerde çalışıyor. Bunun sebebi ise Apple cihazları tarafından erişilebilen resmi bir köprüye ihtiyaç duyması. Sunucu uygulamasını Mac’inize yükledikten sonra bütün mesajlarınız bu uygulama üzerinden gönderilir ve alınır.

Scott, iMessage uygulamasını diğer platformlarda açmak istiyor. Fakat Apple’ın son kullanıcı lisans sözleşmesinin ihlali söz konusu olduğu için genç geliştirici şimdilik düğer platformlar için sunucu geliştirmeyi düşünmüyor. (Anlaşılan Apple bu işin kaymağını sadece kendisi yemek istiyor 🙂 )

Scott’ un açıklaması şu şekilde “iMessages’ taki mesajlar Apple’ ın sunucuları üzerinden gönderilmesi gerekiyor ve bunu yasal olarak yapmanın tek yolu bir Apple cihazı kullanmaktır. WeServer, Windows veya Linux’u destekleyebilir durumda, ancak şimdilik ben kuralları ihlal etmeyeceğim. Bu sorun elbette yakın zamanda çözülecek bir sorundur.”

Diğer uygulama geliştiricileri buna benzer uygulamalar denedi, fakat başarılı olamadılar. Apple tarafından hızlıca “son kullanıcı lisans sözleşmesinin ihlali” nedeni ile hepsi piyasadan kaldırıldı. Scott, Mac’i bir köprü olarak kullanarak daha uzun süre dayanacağını umuyor. Fakat bu uygulamanın çalışması için her zaman çevirim içi bir Mac’a ihtiyacınız var, bunun böyle olması uygulama için büyük bir eksi olmuş.

Eğer uygulamayı denemek isterseniz:

weMessage
weMessage
Developer: Unknown
Price: Free

Sunucu uygulamasını Mac’inize indirmek için: https://wemessageapp.com/

Sizce bu uygulama Whatsapp’ın yerini tutar mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz