Fidye Yazılımı NotPetya Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0
359

NotPetya olarak adlandırılan kötü niyetli bir fidye yazılımı şu anda dünyaya yayılıyor! İşte NotPetya hakkında bilmeniz gereken her şey!

NotPetya Her Yerde!

İlk belirtiler Rusya ve Ukrayna’da ortaya çıktı, ancak şimdi ABD, Danimarka, Polonya, İtalya, Almanya ve Fransa’ya ulaştı. Başka bir deyişle, neredeyse her yerde.

Fidye yazılımları son zamanlarda artan bir tehdit. Sadece birkaç ay önce WannaCry adlı bir fidye yazılımı, İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi’ni (NHS) birkaç gün etkiledi. Ve şimdi NotPetya aynı şekilde bilgisayarlara bulaşıyor.

Fidye Yazılımı Nedir?

Aramızda bazı arkadaşlarımız bilmiyor olabilir, bu nedenle hemen açıklayalım. Fidye yazılımı bilgisayarınıza bulaşan kötü amaçlı bir yazılım türüdür. Kontrolü ele geçirdikten sonra, siz fidyeyi ödeyene kadar sabit sürücünüzdeki tüm dosyaları şifreler. Fidyeyi ödememeye karar verirseniz, dosyalarınıza erişimi tamamen kaybedebilirsiniz.

Petya Nedir?

Petya, ilk kez 2016 yılında keşfedilen bir fidye yazılımı çeşididir. Petya, fidye yazılımları açısından evrimsel bir adımdı ve daha önce gelmiş olan her şeyden daha karmaşık davrandı. Bununla birlikte, özellikle birisi Petya’yı kendi yolunda durdurmayı öğrendiğinde, ulaşımı oldukça sınırlıydı.

NotPetya Nedir?

Şu anda dünyaya yayılmış fidye yazılımı Petya değil. Petya’yı andırıyor olsa da, daha önce görülmemiş yeni bir fidye yazılımı. Kaspersky, bu yüzden NotPetya olarak adlandırdı. Diğer isimler Petrwrap, Petna, Pneytna, ExPetr ve GoldenEye’dir.

NotPetya, Petya ile bazı kökenleri paylaşırken, bu tamamen başka bir şey. Ancak, diğer tüm fidye yazılımları türleriyle aynı şekilde çalışır; tüm dosyalarınızı şifreler ve bunları serbest bırakmak için bir fidye ister. Bu durumda fidye 300 dolarlık Bitcoin’dir.

Kendimi nasıl koruyabilirim?

Fidye yazılımıı, kişisel durumlarına bakmaksızın herkesi hedef alabilen kötü amaçlı bir yazılımdır. Buna karşı korunmak için yapabileceğiniz tek şey bazı temel tavsiyeleri takip etmektir:

  1. Dosyalarınızın tümünü düzenli olarak yedekleyin.
  2. Bilgisayarınızı her zaman güncel tutun.
  3. Güncel antivirüs yazılımı kullanın.
  4. E-postaları ve ekleri açarken daima dikkatli olun.
  5. Çevrimiçi bulunan çeşitli tehditlerin farkında olun.

Bazı önlemleri almanıza rağmen, hala fidye yazılımına maruz kalırsanız, fidye ödemeyin. Bunun yerine, bilgisayarınızın bağlantısını internetten çıkarın, sabit sürücünüzü biçimlendirin, Windows’u yeniden yükleyin ve dosyalarınızı söz konusu yedeklemeden yeniden kurun.

Büyüyen Tehdit Olarak Fidye Yazılımları

Fidye yazılımları yakın gelecekte ortadan kaybolmuyor. Aslında, hizmet esnasında bu tip saldırıları çok yaygın hale getireceğini gösteren kanıtlar var. Bunu göz önünde bulundurarak yapabileceğiniz tek şey, kendinizi korumak için temel adımları atmaktır.

Fidye yazılımları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz