Facebook’un Başı 125 Tane Emojiyle Belada

0
220

Popüler sosyal paylaşım platformu Facebook, güncellediği emojilerle başını derde soktu.

Facebook, 125 tane birbirinden farklı emojiyi kullanıcılarının kullanımına sundu. Tamamı aile emojilerinden oluşan yeni emojiler, Facebook’ta kullanıcıların ve sosyal medya uzmanlarının eleştirisine maruz kaldı.

Emojilerde, tüm aile bireylerinin tamamı ya koyu tenli ya da beyaz tenli olarak seçiliyor. Yani hem koyu tenli hem de beyaz tenli bir aile emojisi oluşturulamıyor. Eleştiriler de buraya devreye giriyor. Irklararası birliktelikleri göz ardı edildiği iddiasıyla eleştirilen Facebook, bu emoji güncellemesinin ardından eleştiriciler tarafından ırkçı olarak yorumlanıyor.

Ailelerde bulunan bireylerin farklı ten renklerine sahip olması için ikonların ayrı ayrı kodlanması gerekiyor. Geçen sene Microsoft, Windows 10 güncellemesi ile birlikte getirdiği 52.000 adet aile emojisini işletim sistemine dahil etmişti. Sisteme dahil edilen bu emojilerle aile fertleri farklı tenlerde olarak da seçilebiliyor. Facebook’un emojiler konusunda bir açıklama yapması veya düzenlemeye gitmesi bekleniyor.

Facebook’un getirdiği, 125 tane aile emojisi şimdilik Facebook websitesi ve Facebook mobil web arayüzünde kullanılıyor. iOS ve Android için geliştirilen Facebook uygulamalarında bu emojiler henüz kullanılamıyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz