Facebook Messenger’a Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Geliyor!

0
665

Facebook, Whatsapp gibi kendi Facebook Messenger üzerinden bütün mesajlaşmalarına uçtan uca şifreleme getireceğini duyurdu.

Biliyorsunuz ki Facebook Whatsapp’ı satın almıştı ve bununla birlikte bu iki platform için daha iyi şeyler ortaya çıkacağını tahmin ediyorduk.

Facebook maalesef güvenlik denilince aklınıza gelecek ilk firma değil, ikinci ve üçüncü de değil, hatta ilk 10 sırada bile yer almıyor, hatta listede yer alırsa bile bu iyi bir şeydir. Ama bildiğiniz üzere şirket Whatsapp’ı satın aldı.

Herkes tarafından kullanılan Whatsapp kendi mesajlarını bu yıl itibari ile uçtan uca şifreleme yöntemi ile korumaya başlamıştı. Şimdi Facebook Messenger uygulaması için bu özellik test aşamasında.

Facebook Messenger Whatsapp için geliştirilen aynı protokolleri kullanıyor fakat uygulama maalesef bütün mesajları şifrelemiyor. Sadece bir kişiye gizli yoldan attığın mesajlar gözlerden uzak kalacak. Bu çok sayıda bulunan gizli mesajlaşma servislerinde gördüğümüz aynı yöntem, ve Google’ın Allo ile gittiği aynı yol.

Gizli Konuşmalar Bazı Limitler İle Geliyor!

Bu limitlerden en büyüklerini sıralayacak olsak ise:

  1. Attığınız mesajlar sadece bir cihaz üzerinden okunabilecek
  2. Bu konuşmalar video ve GIF içermeyecekler.

Ve gizli olarak para göndermeyi aklınızdan geçirmeyin, çünkü öyle birşey yok.

Bu test şimdilik limitli durumda, ama Facebook bu yaz süresince kullanıcı sayısını arttıracaklarını belirtiyor.

Siz bu özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz