Facebook, Avrupa Komisyonu Tarafından Cezalandırıldı!

0
188

Facebook geçtiğimiz yıllarda Whatsapp’ı satın almış ancak ilgili yerlere belirtilen satın alma bildirilerinde gerçeği yansıtmayan bilgiler ortaya çıkmış.

Facebook geçtiğimiz yıllarda Whatsapp’ı satın almış, kendi bünyesini daha da güçlendirmişti. Ancak satın alma işleminden sonra sanıyoruz ki bir şeyler yolunda gitmemiş çünkü Avrupa Komisyonu’ndan ciddi miktarda bir para cezası almış.

Cezanın nedeni Facebook’un ilgili mercilere satın alma işlemi ile ilgili verilen bilgilerin gerçeği yansıtmaması. Whatsapp ve Facebook uygulamalarının birbirleri arasındaki veri paylaşımının Avrupa Komisyonu tarafından bir yıldır inceleme altında olduğu biliniyordu.

Facebook’un ilgili mercilere bildirdiği detaylarda, Facebook ile Whatsapp arasında herhangi bir veri alışverişi olmayacağı söylenmiş ancak maalesef ki bu bildirilen detayların gerçek olmadığı, Facebook’un Avrupa Birliği tarafından kabul edilen kişisel veri gizliliği yasalarını ihlal ettiği ortaya çıktı.

Bize göre yüksek bir miktar olan 122 milyon dolar tutarındaki ceza Facebook’a kesilmiş oldu ve yapılan veri paylaşımının bir kere daha gözden geçirilip kanunlara uygun bir şekilde düzenlenmesi gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda bu ve bu tür cezaların Avrupa Birliği içinde bilişim işi yapan şirketlere de uyarı anlamı taşıdığı belirtiliyor.

Siz Facebook’a verilen bu ceza hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz