Euro Truck Simulator 2 İnceleme Yazısı

0
564

Euro Truck Simulator 2 oyununu inceleyeceğiz.

Euro Truck Simulator 2’yi Tanıyalım

Oyun isminden de belli olacağı üzere bir simülatör oyunu. Size verilen görevleri yaparak bir nakliye şirketi kurmaya çalışıyorsunuz. Ve gün geçtikçe başka şehirlerde başka garajlara sahip olup daha da büyük bir nakliye şirketine sahip oluyorsunuz.

Şimdi En Baştan Başlayalım :Adsız

Oyunun arayüzünü yukarıda görüyorsunuz ve sade bir biçimde yapılmış. Sağ üst köşede kişisel durumunuz (kariyeriniz, seviyeniz, aldığınız yol vs. ), orta tarafta eğer varsa aracınız ile ilgili bilgi, çekici galerileri, çekici parçaları yani kısaca çekicinizle ilgili durumlar, alt tarafta ise şirketinizin durumu. Ve bence en önemli yer burası çünkü sizi en çok ilgilendiren ve oyunda ilerlemenizi sağlayacak bölüm. İlk seviyelerde bizi en çok ilgilendiren bölüm ”Banka”. Eğer oyunda hızlı gelişmek istiyorsanız ve borcunuza sadık bir insansanız size tavsiye ediyorum ancak “oyun canım, ne olacak yani öderim bir şekilde” diyorsanız sakın ha girmeyin. Aksi takdirde haciz işlemleri geliyor ve elinizde bankadan çekmiş olduğunuz para ile alınan çekicinizi, yükseltmiş olduğunuz garajınızı hepsini alıyorlar hem de yok parasına. Oynanışa gelmeden önce belirtmek istediğim bir kaç önemli yer var. Eğer direksiyon setiniz varsa bu oyunda çok daha zevkli hale geliyor. Aynı zamanda oyunun başınında çekicinizi nasıl sürmek istediğinizi, sağ sinyal,sol sinyal vb. istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Yani istediğiniz şekilde klavyenizden veya dediğim gibi direksiyon setinden tuş atayabiliyorsunuz.

OYNANIŞ!

Şimdiden söylüyorum kendi şirketinizi kurduğunuzda hayal kırıklığı yaşayacaksınız. Çünkü örneğin bir kaza yaptınız hasarı yükünü götürdüğünüz şirket karşılıyordu ama şimdi öyle değil her şey çok değiştiiii 🙂 Kaza mı yaptınız hemen size kitleniyor hasar. Bu yüzden benden size bir tavsiye sinyallere çok dikkat edin. Tabelalara ve navigasyona da uymanızda fayda var.

Peki ya şirketimiz yok ve oyuna yeni başladık bizi neler bekliyor?  Üstteki resmin sol alt köşesinde görmüş olduğunuz ”SÜR” düğmesine basarak karşımıza gelen pencereden evet ‘e basıyoruz. Peki bu pencerede bize ne diyor. Buyrun fotoğrafı.

Adsız

Evet dedikten sonra karşımıza yeni bir pencere geliyor ve burada yükü nereden nereye götüreceğimiz, kaç km gideceğimiz, ne götüreceğimiz, ne kadar ücret alacağımız gibi bilgilerle görev seçmemiz isteniyor. İşte o pencere.

adadada

Yukarıda gördüğünüz gibi kendinize uygun olan görevi seçtikten sonra işi al diyoruz ve yola koyuluyoruz. 🙂

Peki ya hangi kamera açısı ile seyahat etmek istersiniz. Oyunda 8 adet kamera tipi mevcut. Buyrun resimleri.sadasfasfasİlk kamera açımız ve benim kullandığım kamera açısı.

asfdhdj

Bu da 2. kamera açımız, bunu fare ile de kontrol edebiliyoruz ve kendimize uygun açıyı ayarlayabiliyoruz.

sdhfgıkghlkghjf

3. kamera açımız ve asla tavsiye etmiyorum direk kaza yaparsınız, garantisini bile verebilirim.

zdgsdhhut5rı

Uzak yollarda canınız sıkılırsa bir deneyin derim.

5555555555

Kaza yapmaya bire bir.

66666666666666666666

Hızlı gidiyorsanız ve yolda radar yoksa mutlaka deneyin. Bayağı hızlı gidiyormuşçasına bir hava veriyor ve daha hızlı gidesiniz geliyor.

77777777777777777

Pek tavsiye etmem ama denemekten zarar gelmez.

Evet arkadaşlar gördüğünüz üzere 7 adet kamera tipini sizinle paylaştım. Ancak 8. yi paylaşamadım çünkü o otomatik açı yani siz ayarlayamıyorsunuz. Sanki oyunun belirli yerlerinde kameralar varmış gibi siz ilerledikçe kamera tipi değişiyor. Bence çekiciyi o açıyla kullanmak  pekte iyi bir fikir değil zaten.  İstediğiniz kamera açısını ayarladıktan sonra yolunuzu tutun ve yükünüzü istenilen zamanda istenilen yere götürün.

OYUNDAKİ CEZALAR (BİZİ EN ÇOK İLGİLENDİREN)

Hız sınırı, kazaya sebebiyet, kırmızı ışık ihlali bunlar hep ceza ve bize para cezası olarak geri dönüyor. Örneğin hız sınırı cezası 550 € ve yükü hızlı götüreyim derken 550 – 550 yavaş yavaş tüm bakiyeniz sıfırlanıyor. Kendimden biliyorum. 🙂

Oyunun oynanılabilirlik seviyesini konuşucak olursak evet gerçekten sağlam bir simülasyon oyunu çıkarmışlar diyebiliriz. Grafiklerini bir simülasyon oyunu ile karşılaştıracak olursak bence gayet güzel. Oyun hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak yazarsanız sevinirim. 🙂

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz