E-Devlet’ten Soyağacı Sorgulama Hizmeti

1
798

Sabıka kaydını görüntülemek ve vergi borcunuzu sorgulamak gibi işlemler yapabileceğiniz E-Devlet, soyağacı sorgulama hizmetini bünyesine ekledi. Soyağacı sorgulama hizmeti tamamen ücretsizdir.

Vatandaşlarda büyük merak uyandıran soyağacı uygulaması, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya eklendi.

E-Devlet Soyağacı Uygulaması

E-Devlet, 1800’lü tarihlere kadar soyunuzu görebileceğiniz soyağacı uygulamasını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sundu. Soyağacı uygulamasını kullanmanız için herhangi bir belgeye gerek yok. Eğer E-Devlet şifreniz varsa Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve şifreniz ile giriş yapın.

E-Devlet, kısa bir süre önce yayınladığı bu özelliği ile vatandaşlarının 1800’lü yıllara kadar soyunu bir dökümanda belgeliyor. Sosyal medyada gündem konusu olan ve insanlar tarafından eğlence kaynağı da olan bu özellik, kullanıcıların yoğun talebine dayanamadı ve bir süreliğine E-Devlet tarafından devre dışı bırakılmıştı.

 

Gecenin ilerleyen saatlerinde bile sistemle olan yoğunluk, vatandaşların soyağacı sorgulama işlemine engel oldu. E-Devlet bu özelliği geçici süreliğine devre dışı bırakmış ve kısa bir süre sonra faliyete geçirileceği bilgisi verilmişti.

Artık soyağacı sorgulama hizmeti tekrar devrede. 14 Şubat 2018 tarihinin son saatlerine doğru Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmeti tekrar açıldı. Sorgulama yapmak istediğinizde talebiniz alınıyor ve sorgulama tamamlanınca sistemde kayıtlı e-posta adresinize ve cep telefonu numaranıza bildirim gönderiliyor.

E-Devlet Soyağacı Sorgulama Hizmeti

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi almak için size en yakın PTT şubesine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ile giderek basit bir şekilde şifre alabilirsiniz. PTT’den ilk defa şifre alıyorsanız 2 TL, herhangi bir sebeple yeni bir şifre aldığınızda ise 4 TL işlem ücreti ödenir.

E-Devlet’in Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verdiği soyağacı sorgulama hizmeti hakkında düşünceleriniz neler?

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz