Dictate ile Konuşarak Yazı Yazmak Mümkün Olacak!

0
232

Microsoft yine önemli bir projeye girişti. Microsoft Garage’ın Dictate projesiyle artık Office programlarında konuşarak yazı yazılabilecek ayrıca çeviri de yapılabilecek.

Bu sayede Microsoft Office programlarında konuşarak yazı yazmamızı ve Cortana sayesinde farklı dillere çeviri yapmamıza olanak sağlayacak. Umarım bu proje engelli kardeşlerimize de yardımcı olur.

Şimdilik Microsoft Word, PowerPoint ve Outlook servislerinde kullanılan Dictate uygulamasını diğer Office programlarında da görmeyi umut ediyoruz. Dictate programıyla klavyeye ihtiyaç duymadan yazarak istediklerinizi söylemeniz yeterli. İngilizce ile uyumlu çalışan Dictate kolaylıkla tercüme etmenizi sağlamanın dışında sözcükleri ve vurguları da iyi bir şekilde seçerek noktalama işaretlerinin doğru kullanılması konusunda oldukça iyi.

Daha önce Google Çeviri’de basit olarak bu sistemi gördük. Ancak isminden de anlaşılacağı üzere sadece yazılı olarak çevirilere olanak veriyordu. Microsoft Dictate, şimdilik sadece İngilizce olarak kullanılıyor olsa da diğer dil seçeneklerinin de gelmesi muhtemel. Üzülerek söylemeliyiz ki Mac kullanıcıları ve Microsoft Office 2013 ve altı sürümüne sahip olanlar bu projeden yararlanamayacaklar.

Peki sizce bu projeye ne gibi geliştirmeler gelebilir? Ayrıca bu projeyi gerçekleştirdiği için Microsoft ekibini tebrik ediyoruz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz