Canonical, telefonlar ve tabletler için Ubuntu’dan vazgeçiyor!

0
118

Ubuntu linux dağıtımının arkasındaki şirket olan Canonical, yıllardır mobil pazarında bir yer edinmeye çalışıyor. Ancak telefonlar ve tabletler için Ubuntu’dan vazgeçiyor!

2012’de Samsung DeX‘e benzer şekilde telefonların Ubuntu bilgisayarlara yerleşmesine izin veren bir özellik geliştirdi. Sonuçta telefonlar ve tabletler için Ubuntu, özellikle telefon ve taşınabilir bilgisayar gibi çalışacak şekilde tasarlanmış bir mobil işletim sistemine dönüştü.

Bir blog yazısında, Canonical kurucusu Mark Shuttleworth, Ubuntu’nun tüm platformlardaki yeni arayüzü olan Unity 8’in geliştirilmesinin sona ereceğini açıkladı. Unity’nin yeni sürümü mobil cihazlarda Ubuntu’nun geleceğinin ayrılmaz bir parçasıydı. Unity’nin geliştirilmesinin sona ereceğinden dolayı Ubuntu’nun telefonlar ve tabletlerdeki gelişimi de son buluyor. Masaüstündeki Ubuntu masaüstü ortamı olarak GNOME’u tekrar kullanmaya başlayacak.

Ubuntu Phone, cihaz üreticilerinden veya taşıyıcılardan hiçbir zaman gerçek bir etki elde etmedi. Yalnızca altı cihaz Ubuntu işletim sistemiyle ile birlikte gönderildi ve yalnızca Meizu ve BQ üreticilerine aitti. Bir avuç Android cihazı da Canonical tarafından veya UBports projesi aracılığıyla Ubuntu portlarına kavuştu. Buna karşılık, Mozilla’nın Firefox OS (şubat ayında sonlandırıldı) 23 telefon ve üç tablette yer almıştı.

Bu, Android ve iOS’in piyasadaki tek geçerli mobil işletim sistemi olduğunun daha fazla kanıtı olduğunu belirtelim. Her iki platformun sahip olduğu muazzam kütüphane olmadan, Ubuntu Phone gerçekten başarılı olamazdı. Ancak Canonical şirketini böyle bir girişimde bulunduğu için takdir ediyoruz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz