Bozuk Para Büyüklüğündeki Disk 14 Milyar Yıl Boyunca 360 Terabayt Veri Depolayabiliyor!

0
356

Verilerinizi uzun süreler boyunca saklamak ve korumak ister misiniz? Bildiğimiz gibi şuan piyasada bulunan ve bilgisayarlarda kullanılan depolama sistemleri hem kısa ömür sunuyor, hem de bu kısa ömürlerinden de kısa bir sürede bozulabiliyorlar. Diğer taraftan baktığımızda sundukları kapasiteler çok büyük değil.

Ama artık devir değişiyor! Son zamanlarda geliştirilen, bozuk para büyüklüğündeki quartz camdan yapılan disk, 360 TB kapasiteye kadar veriyi tamı tamına 14 milyar yıl boyunca saklayabiliyor. Kulağa ütopik gelen bu teknolojinin nasıl çalıştığını sizlere az da olsa anlatmaya çalışacağım.

Bu Nasıl Mümkün Oluyor?

Daha önce gelişmeler sonucu quartz camlar 300 milyon yıl kadar veri saklayabiliyordu. İngiltere’de, Southampton Üniversitesi’ndeki araştırmacılar femtosaniye lazer makinesi kullanarak yeni nano teknoloji yapısı geliştirdiler. Diskler bu lazer makinesi ile işlenerek belirttiğimiz süre boyunca verileri tutabilecek hale geliyorlar.

14 milyar yılın daha anlaşılır olması açısından şu bilgileri vermek yararlı olacak:

  • Evrenin yaşı: 13.82 milyar yıl
  • Dünyanın yaşı: 4.54 milyar yıl
  • Dünya üzerindeki tahmini yaşam: 7.9 milyar yıl

Sanırım şimdi 14 milyar yılı daha iyi anlamlandırabilirsiniz.

Southampton Üniversitesi tarafından “the Superman memory crystal” adlandırılan disk (Türkçe anlamı “Superman bellek kristali”) 360 terabayt veri depolayabiliyor. 5 boyutlu bir yapıda olan diskin ilk 3 boyutu depolama amaçlı, hücrelerin fiziksel adreslerini açıklama için kullanılırken diğer 2 boyut ise hücrelerle alakalı yoğunluğu ve polariteyi taşıyor.

Diğer taraftan bu diskler 154 °C sıcaklığına kadar dayanıklılık gösterebiliyor.

Gelecekte yıllarda bu diskler son kullanıcıya sunulabilecek hale gelirse, gerçekten devrim niteliğinde bir teknoloji zıplaması yaşayabiliriz. Giderek veri kirliliği artan ve bu artan veriler için depolayacak alan bulmakta sıkıntı çektiğimiz günlerde, bu diskler sayesinde çok daha küçük alanlarda büyük veriler depolayabiliyor olacağız.

Siz bu atom karınca diskler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu diskler yakın zamanda son kullanıcıya ulaşabilir mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz