Bilmeniz Gereken YouTube Kısayolları!

0
996

YouTube

Hepimiz video paylaşım sitesi YouTube’u kullanıyoruz değil mi? Peki video izlerken çeşitli klavye kısayollarını kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Kısayol tuşları bazı işlemlerimizi hızlandırmayı ve hatta kolaylaştırmayı sağlıyor. Klavyede yer alan boşluk yani Space tuşunun videoyu duraklattığını biliyorsunuzdur. Birkaç tane daha kısayol tuşu var ve bunları bilmediğinizi düşünüyoruz.

1. K tuşunun, boşluk tuşu ile görevi aynı. Yani videoyu duraklatmayı ve oynatmayı sağlıyor.
2. J tuşu videoyu 10 saniye geriye alıyor.
3. L tuşu videoyu 10 saniye ileriye alıyor.
4. 1-9 sayı tuşları temsil ettikleri yüzdelerle videoda atlamalar gerçekleştirebiliyorsunuz. Yani 1 tuşu %10, 2 tuşu %20, vb. diye gitmekte. Peki bunlar nasıl kullanılıyor? Örnek verelim: 50 dakikalık bir video düşünün 1 tuşuna bastığınızda video uzunluğunun %10’u hangi dakikaya gelmektedir? Evet, 5. dakikaya. 4 tuşuna bastığınızda video uzunluğunun %40’ında yer alan yani 20. dakikaya denk gelmektedir. Yani 4 tuşuna bastığınızda sizi 20. dakikaya götürecektir.
5. 0 tuşu sizi videonun başlangıcına götürmektedir. Başka bir deyişle videoyu baştan başlatmaktadır. Videonun neresinde olursanız olun veya videoyu duraklatın hiç farketmez, 0 tuşuna bastığınızda video baştan başlamaktadır.

Bu kısayolları Opera, Microsoft Edge, Chrome, Firefox gibi çeşitli internet tarayıcılarında sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca sitelere gömülü YouTube videolarında da bu kısayolları kullanabilirsiniz. Ancak bazı siteler çeşitli özelleştirmeler yaptıklarından kısayol tuşlarının davranışları farklı olabilir.

Bu kısayollar hakkında ne düşünüyorsunuz? İşinize yaradı mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz