Bill Gates, San Bernardino davasında tarafını seçti!

0
290

Bill Gates

Bill Gates, San Bernardino davasında Apple’a karşı cephedeki FBI’ın yanında yerini aldı. Yakın bir tarihin en ölümcül terör saldırılarından biri olmasının yanı sıra, San Bernardino elektronik cihazları şifreleme ve hükümet erişimi ile ilgili bir anlaşmazlığın başlamasına sebep olarak hukuki bir savaşın parçası olmuştur.

Apple, hedef kullanıcının verilerine erişmeyi isteyen Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) taleplerini reddediyor. Bu duruşuna teknolojinin diğer önde gelenleri Facebook’un CEO’su ve rakibi Google destek oluyor. Ancak Microsoft’un kurucularından Bill Gates bunlardan biri değil.

Bill Gates, Apple’ın sadece bu dava için Federal Soruşturma Bürosu’nun taleplerini yerine getirmesi gerektiğine inanıyor.  Genel bir erişim yani tüm kullanıcıların cihazlarına hükümet tarafından erişimin kötüye kullanılabileceğini ve bunun için önlemler alınması gerektiğini kabul etmesine rağmen bu davada Federal Soruşturma Bürosu’nun yanında.

Peki San Bernardino’da ne olmuştu? 2015’in aralık ayının başında Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Bernardino şehrinde gerçekleşen terörist saldırısında 14 kişi hayatını kaybetmiş ve 18 kişi ise yaralanmıştı.

Terörist saldırıyı gerçekleştirenlerin telefonlarına erişmek isteyen FBI, Apple’dan erişim izni istiyor. Apple kullanıcılarına bir söz verdi ve bu söze göre hükümetler hiçbir şekilde kullanıcıların cihazlarına erişemeyeceklerdi. Bir kere taviz verildiğinde devamının geleceğini daha doğrusu cihaza giriş için gereken yazılımın başka amaçlar için de kullanabileceğini düşünen Apple hâlâ bu konudaki kararlı duruşuna devam ediyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz