Bakan Ahmet Arslan Vikipedi’nin Neden Erişime Engellendiğini Açıkladı

0
389

Vikipedi’nin Türkiye’de erişime engellenmesi internet kullanıcıları ve araştırmacılarının kafasında soru işaretleri yaratmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Denizcilik Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayın programında birçok dilde hazırlanan ve kullanıcılarına bilgileri doğru şekilde vermeye çalışan internet ansiklopedisi olan Vikipedi’nin neden Türkiye’de erişime kapatıldığını açıkladı.

Ahmet Arslan, Vikipedi’nin Türkiye hakkında birçok yanlış bilgiler verdiğini ve bu bilgilerin tüm uyarılara rağmen düzeltmediğini, Türkiye’den herhangi bir kişinin ülkemiz hakkında verilen yanlış bilgileri düzeltmesine de müsaade vermediğini söyledi.

Bakan Arslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada görüşmelere devam edildiğini ve tüm herkesin bu hizmetten faydalanması istenildiğini belirtti. Konuşmasının devamında ise Vikipedi’nin bu bilgileri düzeltmesinin mümkün olduğu halde Türk editörleri yasaklayarak bu bilgilerin düzeltilmesine engel olduğunu açıkladı. Türkiye’yi DAEŞ destekçisi gibi göstermekten vazgeçmeleri konusunda da Vikipedi’yi uyardıklarını söyleyen Bakan Arslan: ” Bütün sistemlerin faydalı olduğu konusunda şüphe yok, zararlı olduğu taraflar konusunda ise görüşmeler yapılarak hataların düzeltimesi sağlanır. ” dedi.

Siz Vikipedi’nin kapatılması konusunda neler düşünüyorsunuz? Sizce ilerleyen zamanlarda Türkiye’de erişime açılacak mı?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz