Apple, milyonlarca iOS cihazını yeni modern dosya sistemine yükseltmeye başladı!

0
367

Apple’ın iOS 10.3 sürümü, yeni AirPods kulaklıklarımı bul seçeneği ve CarPlay iyileştirmeleri ile yayınlandı!iOS 10.3’teki özelliklerin çoğunun ses getirecek türden değil. Ancak Apple, bugün tüm iPad ve iPhone kullanıcıları için oldukça büyük bir girişimde bulundu. iOS 10.3’te Apple, desteklenen cihazları yeni Apple Dosya Sistemi’ne (APFS) taşıyor. Geçen yılki Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) ilk kez duyurulan ve iPhone, iPad, Apple Watch, Mac ve Apple TV’yle ilgili olarak tasarlanmış bir dosya sistemi olduğunu belirtelim.

Apple şimdiye kadar iOS cihazlarında 31 yaşındaki Hiyerarşik Dosya Sistemi’ni (HFS) kullanıyordu. Başlangıçta disketli veya sabit diskli Mac’ler için tasarlanan HFS katı hal depolama özellikli modern mobil cihazlar için uygun olmadığını belirtelim. Hatta halefi HFS + bile, bu mobil cihazların ihtiyaçlarını yeterince karşılamıyor. Apple’ın yeni dosya sistemi (APFS), bu yeni cihaz türlerine göre ölçeklendirilmek ve flaş veya SSD depolama alanından yararlanmak için tasarlandı. Ayrıca birincil özellik olarak şifreleme ile tasarlanmış ve hatta anlık görüntü (snapshot) gibi özellikleri destekliyor Anlık görüntüler sayesinde dosyaları Mac’te veya hatta bir iOS cihazında geri yüklemek gelecekte çok daha kolaylaşabilir.

APFS, Apple’ın modern cihazları için tasarlandı!

APFS düşük gecikme süresi olacak şekilde tasarlandığından, iOS veya Mac cihazlarında okuma ve yazma hızlarını da geliştirecektir. Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) sırasında bir Mac’te APFS’in HFS+ ile karşılaştırıldığında basit bir dosya kopyalamada zamandan nasıl tasarruf ettiğini göstermişti. Çoğu iPhone ve iPad kullanıcısı, iOS 10.3 güncellemesinden sonra bunu fark edemeyecek, ancak bazıları için depolama düzeylerini artıracaktır. iOS 10.3’ün beta test kullanıcıları, APFS’in mevcut verileri hesaplama şekli nedeniyle güncellemeden sonra daha fazla depolama alanı olduğunu belirtmişlerdi.

Depolama alanına küçük bir destek vermek dışında, bu yeni dosya sisteminden bir iPad’de veya iPhone’da henüz herhangi bir avantaj göreceğiniz ihtimali düşük. Bu yeni dosya sistemi Apple’ın bazı iOS cihazlarında 64 bit uygulamalara geçiş yapabilmesinin temelini oluşturmaya yardımcı olacaktır. Çoğu kişi bunun iOS 11 ile olacağına inanıyor. iOS 10.3’ü yüklediğinizde fark edebileceğiniz şey, yüklenmesinin daha uzun sürmesidir. Apple, milyonlarca iOS cihazının dosya sistemini dikkatli ve sessiz bir şekilde güncellemek için büyük bir görev alıyor ve bu nedenle işler normalden biraz daha uzun sürecektir.

iOS 10.3 güncellemesini yüklediniz mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz