Apple için zafer! Mahkeme eski Samsung telefonlarının satışını yasakladı!

0
540

Apple

Apple ve Samsung’un bitmek bilmeyen dava savaşında Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki bir federal mahkeme çok önemli bir karar verdi. Karar Samsung’a ait birçok akıllı telefonun yasaklanmasını içeriyor.

Mahkeme, Samsung’a ait çok sayıda akıllı telefonun Apple’a ait patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde satışlarının yasaklanmasına karar verdi. Tabi bu ihlali yapan akıllı telefonlar artık eskidiler ve zaten satılmıyorlar.

Hakim Lucy Koh tarafından kararın geçerli olduğu telefonlar Samsung Admire, Galaxy Nexus, Galaxy Note, Galaxy Note II, Galaxy S II, Galaxy S II Epic 4G Touch, Galaxy S II Skyrocket, Galaxy S III ve Stratosphere cihazlarıdır. Peki neden bu cihazlar diye soracak olursanız hemen cevaplayalım. Bu cihazlar Apple’ın “açmak için kaydırın” ve otomatik kelime düzeltme özelliklerine ait patentleri ihlal etmektedirler.

Samsung’a ait olan bu telefonların satışının yasaklanması biraz gülünç olsa da bu durumun Apple için birkaç avantajı bulunuyor. Her şeyden önce, yıllarca süren bu savaşta kazanılan bu zafer, Apple’ın avukatlarının zaferidir. Daha da önemlisi Apple’ın küçük bir özellik için bile patent ihlali durumunda dava açıp kazanabileceği belli oldu ve bu durumun diğer şirketler tarafından dikkate alınacağını sağlayacaktır.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz