Apple Eski Ürünlerinden Desteğini Çekeceğini Açıkladı!

0
547
Apple Eski Ürünlerinden Desteğini Çekti...

Apple firması yıllardır eski ürünlerine destek vermeyi sürdürüyordu. Fakat açıkladığı son duyuruyla yeni bir dönem başlatacağa benziyor. Açıklamaya göre Apple eski cihazlarına artık destek vermeyecek.

Piyasaya sürdüğü ürünlere yıllarca yazılım ve garanti desteği veren Apple için bu süre 5 ila 7 yıl arasında değişiyordu. Şirket yaptığı son açıklamadan sonra önümüzdeki aydan itibaren ağır ağır eski ürünlerinden desteğini çekeceğini kesinleştirdi. Bu açıklama Apple sahiplerini ve Apple severleri için her ne kadar üzücü olsada, eski cihazlarının sorumluluğunu üzerinden atmak Apple için büyük rahatlama demek. Apple eski ürünlerini klasik ve satışı olmayan ürünler diye iki ayırıyor.

Apple klasik bulduğu birçok ürünün üretimini durdurdu ancak iPhone, iPad, iPod veya Mac ürünlerinin sahiplerin, ürünün üretimi sona erdikten sonra 5 yıl boyunca yedek parça temini yapabileceklerini  belirtiyor. Apple için klasik ürünler 5 ila 7 yıl arasında üretilmeyen ürünler anlamına geliyor. Teknoloji devi aşağıdaki istisnalar hariç klasik ürünlerinden desteğini kesti:

  • Türkiye’de satın alınmış Mac ürünleri.
  • Yasal nedenlerle ABD’nin Kaliforniya eyaletinde satın alınmış ürünler.
  • Kaliforniya eyaletinde klasik iPod ürünlerine sahip olanlar.

Apple’ın satıştan kaldırılmış ürünleri için yapmış olduğu açıklama ise şöyle:

“Satıştan kaldırılmış ürünler ise 7 yıldan daha uzun süre önce üretimine son verilmiş ürünlerdir. Monster markalı Beats ürünleri ne zaman satın alındığına bakılmaksızın satıştan kaldırılmış ürün olarak kabul edilir.  Apple satıştan kaldırılmış ürünlere verilen tüm donanım servislerini hiçbir istisna olmaksızın kesmiştir. Servis sağlayıcıları satıştan kaldırılmış ürünler için parça sipariş edemez. Tüm Apple Satış Mağazaları’nda ve Kanada, Avrupa, Latin Amerika ile Asya-Pasifik faaliyet bölgelerinde ABD ürün listesi kullanılır, ancak klasik ve satıştan kaldırılmış ürünler arasında bir ayrım yapılmaz. ABD klasik ürün listesindeki ürünler (tüm modeller) Apple Satış Mağazaları’nda ve bu faaliyet bölgelerinde satıştan kaldırılmış ürün olarak kabul edilir.”

Satıştan kaldırılan ürünlerin listesi oldukça kabarık. Listenin tamamına bu bağlantıdan ulaşabileceğiniz Apple’ın resmi sayfasından göz atabilirsiniz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple satışa sürdüğü teknolojik ürünlere yeterince destek sunabiliyor mu? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz