Apple, Eski iPhone’ları Yavaşlatıyor. İşte Bilmeniz Gereken Her Şey!

0
618

 

Sonunda Apple, insanların kafalarını kurcalayan düşünceyi kabul etti: Apple, yeni iPhone yayınlanınca eski iPhone’ların işlemcilerini kasıtlı olarak yavaşlatıyor. Bu durumdan etkilenip etkilenmediğinizi öğrenmek için bu makalemizin tamamını okumanızı öneriyoruz.

Her şey sosyal haber sitesi Reddit’te iPhone’ın reklamlardakine nazaran daha düşük işlemci performansı gösterdiği hakkında paylaşılan gönderi ile başladı. Performans analiz uygulaması Geekbench, çok sayıda iPhone’dan veriler topladı. Bu verilerde, eski modellerle tekrar eden grafikler gözüküyor. Sonunda Apple, bu konudaki sessizliğini bozdu ve itiraf etti.

Apple, Eski iPhone’ları Neden Yavaşlatıyor?

Apple’ın bu hareketindeki düşüncesi cihazınızın piliyle alakalı. iPhone’lar lityum iyon pilleri kullanıyor ve Apple’a göre bu piller zaman ilerledikçe bozulduğundan “pik akım taleplerini” karşılayamazlar. Herkesin anlayabileceği şekilde anlatmak gerekirse, iPhone’un işlemcisinin tam hızda çalışması gerektiğinde, pil bunu yapabilmek için yeterli gücü sağlayamaz.

İşlemci yavaşlatıldığında, pil işlemcinin taleplerini karşılayabilir. Ancak, telefonunuz ilk satın aldığınız zamandan daha yavaş olacaktır. Bu düşünceye göre telefonunuzun beklenmedik şekilde kapanması önlenecek ve telefonunuzun işlevsel olmaya devam etmesi sağlanacaktır. Apple’ın böyle bir düşünceye sahip olması ve bunu uygulaması üzücü bir durum. Ancak lityon iyon piller malesef bu tür sorunlar yaşıyor.

Üzücü olmayan ne biliyor musunuz? Şirketin yaptığı açıklamada, bu saçma hareketi “özellik” olarak bahsedecek kadar cesaretli olmasıdır.

Apple Hangi iPhone’ları Yavaşlatıyor?

Apple şu ana kadar aşağıdaki modellerin işlemcilerini yavaşlattığını belirtti:

 • iPhone 7
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6
 • iPhone SE

Buna ek olarak Apple, gelecekteki modellere de bu “özellik” için destek eklemeyi planladığını belirtti. iPhone 7 Plus, iPhone 7s ve iPhone 7s Plus kullanıcıları dikkatli olmaları gerekiyor.

Apple’ın iPhone’unuzu Yavaşlattığını Nasıl Anlayacaksınız?

Telefonunuzun, pil sorunları nedeniyle Apple’ın yavaşlattığı telefonların arasında olduğunu düşünüyor musunuz? Bunu anlamanın bir yolu var.

1. App Store’dan Geekbench veya CPU Dasher X uygulamasını indirin.

Geekbench 4
Geekbench 4
Developer: Primate Labs Inc.
Price: $0.99

‎CPU DasherX
‎CPU DasherX
Developer: GreenGames Studio
Price: Free

2. Uygulamayı çalıştırın.
3. Tanıtılan frekans değerinden düşük olup olmadığını öğrenmek için CPU Frequency değerini kontrol edin.

Burada telefonunuzun saat hızı şu şekilde olmalıdır:

 • iPhone 7: 2350 MHz
 • iPhone 6s Plus: 1848 MHz
 • iPhone 6s: 1848 MHz
 • iPhone 6: 1400 MHz
 • iPhone SE: 1848 MHz

Burada gördüğünüz değer %10’dan daha az ise Apple’ın işlemcinizi kısıtlamayla ilgili bir şansınız var.

Peki Apple’ın Bizlere Söylemediği Nedir?

Apple, yaptıklarıyla ilgili müşterilerine karşı şeffaf olmadı. Birçok müşteri, telefonları yavaşlamaya başlayınca yeni iPhone modellerine geçiş yaptı. Apple’ın uygulamış olduğu “sorunu çözmek için yanlış girişimler” şu anda Apple’ı 26 davayla karşı karşıya getirdiği söyleniyor.

Davalardan birinde, Apple tarafından iddia edilen “özellik” yerine, özellikle pil yetersizliği konusunda kusur gizlemek için bir girişim olduğu belirtiliyor.

Apple’ın sakladığı en büyük şey, yeni bir iPhone satın almak yerine pilinizi değiştirebilmenizdi. Yeni bir iPhone’un büyük maliyetiyle uğraşmak yerine, pilinizi değiştirerek her şeyi çözebilirsiniz.

Geekbench’ten John Poole, “Kullanıcılar tam bir performans veya düşük güç modunda olduğunda performansın düşeceğini bildiren bir bildirime sahip olmak istiyor. Bu düzeltme, üçüncü bir beklenmedik duruma neden oluyor. Yani kullanıcılar “telefonum yavaş, bu yüzden pilimi değiştirmem gerekiyor” değil, “telefonum yavaş, bu yüzden değiştirmeliyim” düşüncesine sahip olacaklar”.

Yavaşlamış Eski iPhone’u Nasıl Düzeltirsiniz?

Bu davalar çok zaman alacak. Şu anda yavaşlamış bir iPhone’unuz varsa, bunu düzeltmek için ne yapabilirsiniz? İşte en iyi seçenekleriniz:

 • iPhone’unuzun garantisi devam ediyorsa, pili ücresiz olarak değiştirebilirsiniz. AppleCare+ müthiş bir şekilde çalışıyor.
 • iPhone’unuz garanti kapsamında değilse, bir Apple onarım merkezinde yaklaşık olarak $80 fiyatına pil değiştirebilirsiniz. Lütfen seçeneklerinizi dikkatlice tartın. Bazen, yeni bir iPhone’a yükseltmek daha iyi bir seçenek olabilir.
 • iPhone’unuz garanti kapsamında değilse $25 gibi küçük bir miktar ile pili kendiniz değiştirebilirsiniz.

Ancak burada sizi uyarmamız gerekiyor. iPhone’unuzu tamir edilemeyecek kadar karışık bir hale getirebilirsiniz. Dolayısıyla, ne yaptığınızdan emin değilseniz onarımı yapmamanızı öneriyoruz.

Ayrıca, Apple’ın bu duruma karışmamasına bağlı olarak telefonunuzun yavaş olmaması ihtimali de var. Yine yukarıdaki belirttiğimiz yöntemlerle işlemciyi yavaşlatıp yavaşlatmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer Apple hiçbir şey yapmadıysa, sorun başka bir şey olabilir.

Böyle bir durumda, eski “yedekleme ve geri yükleme” yöntemi en iyi seçeneğiniz olabilir. Kötü niyetli bir hizmet veya yeni güncellemede düzgün bir şekilde çalışmayan bir uygulama işlemciyi yavaşlatıyor olabilir.

Apple, Eski iPhone’ları Yavaşlatarak Yeni iPhone’u Satın Almanızı mı Sağlıyor?

Komplo teorisyenleri, Apple yeni bir iPhone piyasaya çıkardığında eski telefonlarını yavaşlattığını uzun zamandır söylüyorlar. Eski iPhone’unuzun yavaş çalıştığını hissettiğinizde, yeni modeli satın alarak sorunlarınızı çözeceğinizi düşünüyorsunuz.

GIF by Quartz - Find & Share on GIPHY

Hiçbir uzmanın veya Apple’ın şu ana dek bunu söylemediğine dikkatinizi çekmek istiyoruz. Apple şeffaflığın eksikliğinden dolayı suçludur. Ancak, bunun sizi yeni iPhone’u satın almak için kandırmak gibi kötü niyetli davranış olduğunu söylemek haksızlık olur.

Apple Hatalı mı?

Apple’ın her şeyinde olduğu gibi, internet kullanıcıları eylemlerin doğru olup olmadığı konusunda ayrılıyor. Bazıları, şirketin kazanılamayacak bir duruma düştüğünü, bazılarının kanına karşı koyduğunu düşünüyor, bazıları ise ne pahasına olursa olsun Apple’ı savunmaya devam ediyor.

Apple’ın eski iPhone’ları yavaşlatması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz