Apple 2017 Model iPhone Modelleri için Samsung’tan 100 Milyon OLED Ekran Sipariş Verdi!

0
520

Gelen son sızıntılara göre, Apple, 2017 senesinde çıkaracağı yeni iPhone modeli için Samsung’tan 100 milyon adet OLED ekran siparişi verdi.

Apple ve Samsung. Dışarıdan baktığımızda iki rakip firma. Ne kadar ülkemizde yasak olsa da, yurt dışında, özellikle Amerika’da, birbirlerine çamur attıkları reklamlara sık sık rastlıyoruz. Patent davaları, rivayetlere göre Samsung’un çarptırıldığı 1 milyar dolar para cezasını sırf Apple’ı uğraştırmak için 30 tır dolusu 5 cent ile ödemesi, devam eden diğer davalar… Dışarıdan bakıldığında ne kadar düşman gibi gözükseler de aslında biraz derinlere indiğimizde iki firmanın da karşılıklı olarak birbirine ihtiyacı var. Apple sadece mobil ve teknolojik alet üreten bir firma olabilir fakat Samsung tarafına baktığımızda işler biraz değişiyor. Mobil ürünlerin dışında beyaz ev eşyalarından tutun da kavisli devasa televizyonlara kadar birçok ürün çeşidi olan Samsung ayriyetten dünyanın önde gelen parça üreticilerinden. Genel olarak baktığımızda bir Foxconn kadar olmasa da Samsung’un parça yelpazesi gayet geniş. Şöyle ki Apple’da A9 işlemcilerinin bir kısmını TSMC firmasına ürettirirken bir kısmını da Samsung’a ürettirmişti.

gsmarena_002

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi alınan bilgilere göre Apple, Samsung’tan 100 milyon adet OLED ekran siparişi verdi. Tahminler o yöndeki, Apple bu ekranları 2017’deki iPhone Plus modellerinde kullanacak. Siparişin yakın zamanda verilmesi anlaşılacağı üzere bu panellerin iPhone 7 ve iPhone 7S’te kullanılmayacağını gösteriyor. KGI analisti olan Ming-Chi Kuo, Apple ile ilgili birçok sızıntı orataya atıp çoğunu tutturan bir kişi, ayriyetten 2017 yılındaki Plus modelinin 5.8 inc ekrana sahip olacağını söylüyor.

Apple’nın neden OLED ekrana yöneldiğini sorgulayan analistler, nedenlerin en başında OLED ekranların LCD ekranlara göre daha ucuz bir maliyete sahip olmasını sıralıyor. İlerleyen günlerde Apple’ın bir diğer OLED ekran üreticisi LG’den de bir sipariş verip vermeyeceğini göreceğiz. Ama şimdilik Samsung, Apple için 2017 model iPhone’lara tek başına partner olacak gibi gözüküyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz