Android Oreo Sürümündeki Yeni Özellikler ve Değişiklikler!

1
1231

Google, Android O (Android Oreo)’yu yayınladı. Peki Android Oreo sürümündeki yenilikler ve değişiklikler neler? Başlamadan önce yeni sürümün keşfedilecek harika özellikleri olduğunu belirtelim.

Bildiğiniz gibi Google yayınlamadan önce Android O’nun Android 8.0 Oreo olacağı bilgisi internette dolaşmaktaydı. Bu bilgi bir kenara Android Oreo’daki yeni özelliklere ve işlevlere bir göz atalım.

Android Oreo Sürümündeki Yeni Özellikler ve Değişiklikler!

1. Yeniden Tasarlanan Ayarlar Menüsü

En bariz görsel değişim, tamamiyle beyaz bir zemin üzerine hemen göze çarpmayan koyu gri metinlerin bulunduğu, yenilenmiş bir Ayarlar menüsündedir. Garip bir şekilde, Android Nougat’da tanıtılan yan gezinme menüsü yok oldu, ancak çeşitli menülerin tümü, Ayarlar menüsünü olabildiğince basit hale getirmek için yeniden düzenlendi.

2. Yenilenmiş Dosya Yöneticisi

Android’in yerleşik dosya yöneticisi piyasanın en iyisi değil, ancak ek bir uygulama yüklemenize gerek kalmadan dosyalarınıza göz atmanın bir yolu olması güzel. Android Oreo sürümündeki Dosyalar uygulaması biraz yenilendiğinden bazı şeyler iyiye gidiyor. Tabi hala Solid Explorer ve FX Dosya Yöneticisi gibi uygulamaların seviyesine ulaşamadı, ancak en azından dosyaları görüntülemenizi, silmenizi ve açmanızı sağlıyor.

3. Pil Tasarruflu Arka Plan Kısıtlamaları

İster inanın ister inanmayın, Android O sonunda bekleme modundayken pil tüketme sorunlarını çözebilir. Marshmallow ile tanıştığımız pil tasarrufu modu (Doze Mode) bu konuda biraz yardımcı oldu ve daha sonra Nougat ile geliştirildi. Ancak şimdi Google, uygulamaların arka planda gerçekleştirebileceği işlemlerin dizginlerini sıkıyor.

Android O sürümünde uygulanan Arka Plan Yürütme Sınırlamaları, bu uygulamaların arka plan hizmetleri ile pili aşırı derecede tüketmemesini veya yayın hizmetlerinin (broadcast)  her zaman açık olmamasını sağlıyor. Daha da yararlı bir bilgi verecek olursak, uygulamalar yalnızca “birkaç saatte bir” konum güncellemeleri isteyebilir. Konum kısıtlamaları, Android O ya da daha eski bir sürüm için yapılmış olsa dahi, tüm uygulamalar için geçerli olacaktır. Bu nedenle Google, pil tüketen sahte uygulamalara karşı aşırı önlem almaya başlamıştır.

4. Bildirimleri Erteleme

Bir mesaj geldiğinde, ancak bununla uğraşacak vaktiniz yoksa sağa kaydırın ve ardından bildirimi ertelemek için saat simgesine hafifçe dokunun. Böylelikle mesaj 15 dakika sonra tekrar karşınıza çıkacaktır. Ayrıca erteleme süresini, bir bildirimi erteledikten sonra değiştirebilirsiniz.

5. Parmak İzi Tarayıcısı Hareketleri

Pixel ve Pixel XL, kullanıcıların bildirim tepsisini telefonun parmak izi tarayıcısında aşağı doğru kaydırarak genişletmesine olanak tanıyan özel bir özellike sahip. Bu özellik Nexus cihazlarına da eklendi. Ancak Google, Android Oreo sürümünde parmak izi kaydırma hareketlerini yeni bir seviyeye taşıyor.

Üçüncü taraf uygulama geliştiricileri, hem dikey hem de yatay kaydırma amacıyla parmak izi tarayıcısını takip etmek için Erişilebilirlik hizmetini kullanabilirler. Bu, fazladan bir izin talep ederek, en sevdiğiniz uygulamaların parmak izi hareket işlevselliği alacağı anlamına geldiğini belirtelim. Örnek verecek olursak, parmak izi tarayıcısını dikey olarak kaydırarak internet tarayıcınızda internet sayfalarını kaydırabilir veya yatay olarak kaydırarak ana ekran sayfaları arasında geçiş yapabilirsiniz.

6. Gezinme Çubuğu Ayarlayıcısı

Android Marshmallow, çeşitli sistem simgelerinin ve menülerinin görünümünü değiştirebilmenizi sağlayan System UI Tuner adında gizli bir menüyü beraberinde getirdi. Android Oreo, burada sunulan seçenekleri genişletiyor ve belki de en büyük gelişme şu ki ekrandaki gezinme butonlarını değiştirmenize izin veriyor.

System UI Tuner içerisindeki Gezinme Çubuğu menüsüne giderseniz, ekran düğmelerinizin düzenini değiştirebilir ve hatta fazladan birkaç simge ekleyebilirsiniz. Yerleşim seçenekleri düğmelerin aralığını bir araya getirmenizi veya bir tarafa kaydırmanızı sağlarken, “Ekstra düğme” seçeneği gezinme çubuğunuzun her iki yanına bir pano düğmesi veya klavye değiştirici eklemenizi sağlar.

7. Özel Kilit Ekranı Kısayolları

System UI Tuner’in bir başka mükemmel yanı, tam olarak ne düşüneceğinizi yapan yeni bir kilit ekranı kısayolları menüsüdür: Kilit ekranınızın alt köşelerinde görünecek özel kısayollar eklemenize izin verir. Bu alanlardan birini kullanmak için yüklü herhangi bir uygulamayı seçebilirsiniz. Burada ön kameranızı doğrudan açabilen kısayol gibi kullanışlı kısayolların da olduğunu belirtelim.

8. Resim İçinde Resim Modu

Android Nougat’ın bölünmüş ekran modunun izinden gelen Android O şimdi uygulamaların Resim İçinde Resim modunda görüntülenmesine izin veriyor. Bu, diğer görevleri gerçekleştirirken videolar izlemek için yararlı olması gereken bölünmüş ekran penceresinin özel bir türü olacak. Ancak uygulamaların yeni API’yi destekleyecek şekilde güncellenmesi gerekiyor.

9. Yeni Pil Menüsü

Android O sürümünde pil menüsü karşımıza yeni bir görünümle çıkıyor, tabi bu sadece görsel yenilemeyle sınırlı değil. Kolay erişmek için Uyarlanabilir parlaklık ve Pil tasarrufu gibi genel olarak pille ilgili seçenekler menüde yer almaktadır. Bununla birlikte pil kullanımı grafiğini okumak biraz daha kolay olduğunu belirtelim. Ancak burada en ilginç değişiklik, ana menünün alt kısmında, mobil ağ ve cihazın ekranı tarafından pilinizin ne kadarının kullanıldığını size gösteren istatistiklerdedir.

10. Otomatik Doldurma

Uyumlu bir alan tespit ettiğinde Chrome’un adresleri ve kredi kartı numaraları gibi kayıtlı bilgileri otomatik olarak doldurduğunu biliyorsunuz. Benzer bir özellik Android O sürümüne de geliyor. Bu da aynı bilgileri bir dokunmatik klavyeye art arda girmenin zorluğundan kurtaracaktır.

Bu yeni otomatik doldurma özelliği (Autofill Framework), uygulamaların kendi otomatik doldurma verileri listelerini oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyacak ve uygun olduğunda metin alanlarına doldurmalarını sağlayacaktır. Kullanıcı, yeni bilgileri kullanabilmeleri için uygulamaların güncellenmesi gerekmesine rağmen, kaydedilen bilgileri tamamen kontrol edebilecek. Bununla birlikte bu özellik, LastPass gibi şifre yönetimi uygulamalarını Android üzerinde daha kullanışlı hale getirecektir. Genel olarak düşündüğümüzde güvenlik için büyük bir artı olduğunu söyleyebiliriz.

11. Rengi Ters Çevrilmiş Tema

Bu kesinlikle karanlık temanın tam tersi. Uzun zamandır çoğu kullanıcı tarafından istenen bir özellikti. Android sürümlerinden en azından Android O tema cephesinde atılım yapıyor. Ayarlar’da Ekran menüsüne giderek “Gelişmiş” e dokunarak yeni bir “Ters çevrilmiş” temaya ulaşabilirsiniz. Temayı etkinleştirdikten sonra, sistem menülerinde beyaz arka planlar ve koyu renkli tonlar olacaktır. Gelecekteki bir sürümde birkaç tane daha tema seçeneği görmek güzel olmaz mıydı? Umarız, bu geleceğin bir göstergesidir.

12. Bildirim Kanalları

Uygulamalar, Bildirim Kanalları adlı bir sistemi kullanarak, gönderdikleri çeşitli bildirimler için kategoriler oluşturabilir. Örnek olarak Gmail uygulaması, işiniz ve kişisel hesaplarınız için veya çeşitli gelen kutusu kategorileriniz için ayrı bildirim kategorileri oluşturabilir.

Bir uygulama Bildirim Kanalları özelliğini kullanacak şekilde güncellendiğinde, o uygulama tarafından gönderilen her bildirim türünün önceliğini ve görünürlüğünü kontrol edebileceksiniz. Gmail örneğini kullanmaya devam edersek, çalışma saatleri dışında işinizle ilgili e-posta bildirimlerini yoksayabilir veya belirli bir gelen kutusu kategorisindeki bildirimleri tamamen gizleyebilirsiniz.

13. Uyarlanabilir Simgeler

Pixel ile Google, yuvarlak ana ekran simgeleri kavramını tanıttı. Bu, Android’in her zamanki serbest formlu simgeleri ve Samsung’un yuvarlak köşeli stili ile birleştiğinde, uygulama simgelerinde ciddi bir parçalanma olduğu anlamına geliyor. Herkese uyum sağlamak için, geliştiricilerin her bir uygulamasında daire, kare, yuvarlak köşeli ve ve serbest formlu simgeleri içermesi gerekiyor. Bu da muhtemelen çok fazla şey istendiği anlamına geliyor.

Android Oreo sürümü ile gelen Uyarlanabilir Simgeler özelliği ile geliştiriciler tek, birleşik bir uygulama simgesi oluşturacak ve sistem geri kalanı halledecektir. Bir uygulama uyarlanabilir simgeye sahip olduğunda, Android O otomatik olarak kırpıp onu sistem ayarlarına göre hizalayacaktır. Kullanıcı açısından bakıldığında, uygulamalar bir kez uyarlanabilir simgeler ile güncellendiğinde, ana ekran simgelerinizin tümü eşleşen şekillere sahip olacaktır.

14. Hi-Fi Bluetooth Kodekleri

Bluetooth, kablolu kulaklık setlerine kıyasla, daha düşük ses kalitesi nedeniyle her zaman eleştirildi. Ancak Apple’ın eylül ayında söylediği gibi şimdi kablosuz bir dünyada yaşıyoruz, bu nedenle bu dünyaya bir şeyler katmak lazım. Neyse ki Google, Android O sürümüne uyumlu Bluetooth cihazlarıyla ses kalitesini büyük ölçüde artıracak Sony’nin LDAC ürününü de içeren, yüksek kaliteli Bluetooth kodekleri ekledi.

Buraya son bir şey daha ekleyelim. Sony, Android kod tabanına gerçekten katkıda bulunan birkaç üreticiden biri. Dolayısıyla övgüyü hak ediyor. Diğer katkıların yanında yeni kodec bileşenlerine ek olarak Android’in gizli tema motorunu güçlendiren framework bağışladılar.

15. Ok Tuşu ve Sekme Gezinmesi

Artık Android uygulamaları Chromebook’larda çalışabilir durumda olduğundan, klavyelerin ve dokunmatik ekran özellikli uygulamaların birlikte pek iyi çalışmadığı belirginleşti. Bunu çözmek için Google, ok tuşları veya arayüzlerde gezinmek için sekme düğmesi kullanıldığında Android Oreo sürümünü daha güvenilir ve öngörülebilir hale getirdi. Bu özellik kesinlikle Chromebook’lar için olduğu gibi görünse de, Android tabanlı bir TV kutusu (harici TV Box) kullanıyor veya telefonunuzda veya tabletinizle bir Bluetooth klavye eşleştiriyorsanız kesinlikle hoş karşılanacak bir değişiklik olacaktır.

16. Pixel Launcher Uygulama Çekmecesi İyileştirmeleri

Pixel Launcher, uygulama çekmecesine ana ekranınızdaki neredeyse herhangi bir yerden hızlıca erişebilmenizi sağlıyor. Dolayısıyla, artık ekranın altındaki bölümden hızlıca başlatmak zorunda kalmazsınız ve bir kez uygulama çekmecesini açtığınızda, başka bir ince değişiklik fark edeceksiniz: Ekranın alt kısmındaki gezinme düğmeleri artık siyahtır. Bu da beyaz uygulama çekmecesinin üzerinde daha kolay görmenizi sağlar.

17. Uygulamalarda Daha Geniş Renk Takımı

Fotoğraf düzenlemede, ekranınızda görüntünün tam olarak nasıl göründüğü ile görüntünün son hali kesinlikle önemlidir. Sorun şu: Bazı modern Android telefonlar geniş bir renk yelpazesini desteklemesine rağmen Android uygulamaları bu yeteneğe sahip değil. Artık Android Oreo, uygulamaların desteklenen cihazlarda AdobeRGB veya Pro Photo RGB gibi geniş renk takımı profillerini kullanmasına izin verecektir. Bu, en sevdiğiniz fotoğraf düzenleyicisinde gördüğünüzün diğer üst düzey ekranlarda da göreceğiniz ile aynı olacağı anlamına geliyor.

18. Wi-Fi Aware

Android Oreo sürümünde Wi-Fi Aware olarak adlandırılan yeni bir özellik bazı umut verici yeteneğe sahip. Aynı kablosuz ağa ihtiyaç duymadan, yeni Android sürümünü çalıştıran cihazlar birbirlerini keşfedebilecek, cihazların kendi aralarında veri paylaşmasına izin verebilen aralarında bir özel ağ oluşturabilecektir.

Çerçevenin Android Oreo sürümüne dahil edilmesi ve geliştiricilere sunulan bir API dışında, Wi-Fi Aware için henüz gerçek dünyada pek fazla kullanım alanı yok. Android Beam dosya aktarımlarını hızlandırmak veya medya paylaşımı ile Apple AirPlay benzeri bir işlevsellik uygulamak gibi amaçlar için kullanılabilir.

19. Ana Ekranda Bildirim Rozetleri

Eski iOS kullanıcıları, “Okunmamış” sayısını gösteren rozetlerin Android Oreo sürümünün ana ekran simgelerinde de destek sağladığını bilmekten mutluluk duyacaktır. Yeni özelliği kullanmakta olduğunuz launcher’ın desteklemesi gerekmektedir. Ancak Ayarlar’daki “Uygulamalar ve Bildirimler” menüsünden her uygulama için etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

20. Artık “Bilinmeyen Kaynaklar” Ayarı Yok

Önceki Android sürümlerinde uygulamaları yüklemek için tek yapmanız gereken Ayarlar’da “Bilinmeyen Kaynaklar” ı etkinleştirmek ve ardından bir APK dosyası çalıştırmaktı. Android O ile bu ayar tamamen kayboldu ve şimdi, indirilen APK dosyalarını yükleyebilmek için tek tek uygulamalara güvenmeniz gerekecek.

Başka bir deyişle, Chrome tarayıcısı aracılığıyla bir APK indirirken “Dış Kaynaklar” ayarlarınızı gözden geçirmeniz istenecektir. Buradan, listeden Chrome’u seçip “Bu kaynaktan uygulamalara güven” seçeneği etkinleştirildiğinden emin olun. Bunu yaptıktan sonra Chrome ile indirdiğiniz APK dosyasını yükleyebilir ve aynı işlemleri Amazon App Store gibi diğer uygulamalarda da uygulayabilirsiniz.

21. Pil Yüzdesi Göstergesi Ayarları

Daha önce, geçerli yüzdeyi gösteren pil göstergesine küçük bir kaplama eklemek için SystemUI Tuner menüsünü kullanırdınız. Bu seçenek hâlâ bir şekilde mevcut, ancak şimdi durum çubuğunuzda pil göstergesinin yanında yüzdeyi görüntülemeyi tercih edebilirsiniz.

22. Hızlı Ayarlar’da Pil ve Bağlantı Göstergeleri

Bu sadece ufak bir ayar, ancak Hızlı Ayarlar karolarına erişmek için bildirim tepsisini aşağı çektiğinizde, ekranın üst kısmında Ayarlar’a ait dişli çarkın yanında bağlantı ve pil göstergesi göreceksiniz. Bu simgelere dokunduğunuzda herhangi bir işlem gerçekleşmemektedir. Ancak bu bilgilerin orada olması güzel değil mi?

23. Açılış Ekranında “Powered by Android” Yazısı

Pixel ve Nexus kullanıcıları, telefonu ilk başlattıklarında görünen ekrana yeni bir ekleme olduğunu görecekler. Artık ekranın alt kısmında “Powered by Android” yazıyor!

24. Paket Yükleyicisi İlerleme Çubuğu

Paket Yükleyicisi’nde Android’in çok uzun süredir kullandığı belirsiz uygulama yükleme çubuğunun yerini Android Oreo sürümünde, gerçek bir ilerleme çubuğu aldı. Sağ alt tarafta, ilerleme çubuğun sonuna çok yakın olmadığı sürece kurulumu durdurmanıza olanak tanıyan yeni bir İptal düğmesi var.

25. Akıllı Metin Seçimi

Android Oreo’daki metin seçimi menüsü de güncellendi. Artık, seçtiğiniz metnin türüne bağlı olarak değişebilen akıllı işlemler içeriyor. Sadece bir URL seçin ve Android Oreo Chrome’da açmayı önerecektir. Bir telefon numarası seçin, Telefon uygulaması görünür. Bir adrese dokunun ve Haritalar açılır. Bunun gibi örnekler verilebilir.

26. Yer Paylaşımı Yapışkan Bildirimi

Artırılmış güvenliğe doğru bir adım daha atmak için Google, Android Oreo’da bir uygulama yer paylaşımı kullandığında sizi uyarması için yapışkan bir bildirim ekledi. Ekran yerleşimi izni Android Nougat’ta eklendiğinden, uygulamalar diğer uygulamaların üzerinde olmak için izin almak zorunda kalmıştı. Android Oreo’da, iznin yarı sıra yer paylaşımı yapıldıktan sonra da kaybolmayan bir bildirimle uyarılacaksınız.

27. Yeni Emoji’ler

Yukarıda listelenen değişikliklerden çoğu, Android O’nun ilk geliştirici önizleme sürümünde olmuştur. Fakat yeni beta sürümü içerisindeki önemli bir değişiklik, yenilenmiş emoji grubudur. Google, nihayet damla şeklindeki ifadeleri daha geleneksel yuvarlak şekle dönüştürdü ve çoğu emoji artık gradyan renklere sahip.

Android Oreo özellikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz