Android O İle Gelecek 25 Yeni Özellik!

0
843

Android işletim sisteminin bu yıl yayınlanacak olan sürümü Android O birçok yeni özellikle beraber geliyor.

Google’ın uzun süredir bir gelenek olarak devam etirdiği nihayi sürümden önce yayınlanan geliştirici önizleme sürümleri Android O sürümü için de devam ediyor. Yayınlanan geliştirici önizleme sürümünde karşımıza çıkan işletim sistemi birçok yenilikle beraber geliyor. Sürüm numarası ya da resmi kod adı hakkında henüz kesin bir bilgi olmasa da Android 8.0 Oreo şu anda en güvenilir seçenek gibi görünüyor. Şimdi gelin yeni sürümde karşımıza çıkan özelliklere göz atalım.

İşte Android O Özellikleri!

Yeniden Tasarlanan Ayarlar Menüsü

Karşımıza çıkan ilk değişim, tamamiyle beyaz bir arkaplan üzerinde koyu koyu gri metinlerin bulunduğu, yenilenmiş bir Ayarlar menüsü oldu. Garip bir şekilde Android Nougat’ta tanıtılan yan gezinme menüsü yok oldu. Ancak menülerin tamamı Ayarlar alanını olabildiğince basitleştirmek için yeniden düzenlendi.

Yenilenmiş Dosya Yöneticisi

Android ile yerleşik olarak gelen dosya yöneticisi piyasadaki elternetifleri arasında düşük puan alsa da ek bir uygulama yüklemeden dosyalara göz atmanın bir yolu olması açısından oldukça gerekli. Bu noktada Google’ın yapacağı en iyi hamle bu tür gerekli uygulamaları tasarım ve işlevsellik açısından daha da geliştirmek olacaktır. Android O sürümünde de varsayılan olarak yer alacak olan “Dosyalar” uygulaması rakipleri kadar yetenekli olmasa da ufak tasarımsal değişiklikler geçirmiş gibi görünüyor.

Pil Tasarrufu ve Arka Plan Kısıtlamaları

İster inanın ister inanmayın, Android O sonunda işletim sisteminin pil boşaltma sorunlarını çözebilir. Marshmallow sürümünde karşılaştığımız Doze Mode’u bu konuda yardımcı oldu ve Nougat ile bu özellik daha da geliştirildi. Ancak şimdi Google arka planda çalışan uygulamalara daha da sıkıntı yaratacak gibi görünüyor.

Android O’da yer alan “Arka Plan Yürütme Sınırları” özelliği bu tür uygulamaların arka plan hizmetlerinin her zaman açık olamsını engelleyerek aşırı kaynak tüketilmesinin önüne geçebiliyor. Örneğin uygulamalar yalnızca birkaç saatte bir konum güncellemesi isteyebiliyor.

Bilinmeyen Kaynaklar” Artık Yok

Önceki Android sürümlerinde Google Play Store dışından uygulama yüklemek için tek yapmanız gereken Ayarlar’dan “Bilinmeyen Kaynaklar“ı etkinleştirmek ve ardından bir APK açmaktı. Android O ile birlikte bu ayar tamamen ortadan kayboldu. Artık market dışından APK yüklemeye çalıştığında  sadece indirdiğiniz uygulamaya güvenmeniz gerekecek.

Başka bir deyişle, Chrome tarayıcısı aracılığıyla bir APK dosyası indirirken “Dış Kaynaklar” ayarlarınızı gözden geçirmeniz istenecek. Buradaki listeden Chrome’u seçip “Bu kaynaktan uygulamalara güven” seçeneğini etkinleştirmeniz yeterli olacak. Bunu yaptıktan sonra Chrome ile indirdiğiniz her APK’yı anında yükleyebileceksiniz.

Kişisel Bildirimleri Erteleme

Belki de Android O ile gelecek olan en iyi özelliklerden birisi kişisel bildirimleri erteleyebilme yeteneği olacak. Örneğin bir mesaj geldiğinde okuyacak vaktiniz yoksa bildirimi sağa itin. Ardından bildirimi ertelemek için saat simgesine dokunduğunuzda bu mesajı belirli bir süre bekletip daha sonra müsait olduğunuz bir zamanda tekrar hatırlatmasını sağlayabileceksiniz. Erteleme uzunluğu ise bildirimi erteledikten hemen sonra değiştirilebiliyor.

Parmak İzi Tarayıcı Hareketleri

Pixel ve Pixel XL kullanıcıları için telefonun parmak izi tarayıcısı üzerinde hızlıca aşağı kaydırarak bildirim penceresini açmak gibi özellikler halihazırda sunulmuş durumda.  Bu özellik daha sonra Nexus cihazlarına da eklendi ancak Google şimdi Android O ile tüm cihazlara böyle bir yeteneği sunmayı planlıyor.

Parmak izi tarayıcı hareketleri kullanım açısından birçok işlevsellik sunacaktır. Örneğin parmak izi tarayıcısında dikey kaydırarak web sayfalarını yukarı aşağı kaydrabilir, yatay hareketlerle ise ana ekranda sayfalar arası geçiş yapabilirsiniz.

Durum Çubuğu Özelleştiricisi 

Android Marshmallow ile çeşitli sistem simgelerinin ve menülerinin görünümünü değiştirebilmenizi sağlayan System UI Tuner adlı gizli bir menü tanıtıldı. Android O ise burada sunulan seçenekler üzerinde en büyük geliştirmeyi sunacak. Öyle ki enrandaki navigasyon düğmeleri bile değiştirilebilecek.

Sistem UI Tuner menüsündeki “Gezinti Çubuğu” menüsüne giderseniz, ekran düğmelerinizin düzenini değiştirebilir ve hatta onları kenara koymak için fazladan birkaç simge ekleyebilirsiniz . Yerleşim seçenekleri düğmelerin aralığını ayarlamanızı veya bir tarafa kaydırmanızı sağlarken, “Ekstra düğme” seçeneği gezinme çubuğunuzun her iki yanına bir pano düğmesi veya klavye değiştirici eklemenize izin veriyor.

Özelleştirilebilir Kilit Ekranı Kısayolları 

Android O ile gelecek bir diğer yenilik kilit ekranı kısayollarında karşımıza çıkıyor. Yeni sürümde kilit ekranında yer alan kısayolları keyfinize göre düzenleyebilir ve herhangi bir uygulamayı bu kısıma ekleyerek doğrudan açabilirsiniz.

PIP Modu

Android Nougat’ın bölünmüş ekran modundan sonra Android O, uygulamaların PIP (picture-in-picture) isimli yenilenmiş bir çoklu ekranda çalışmasına izin verecek. Bu sayede özemli işleri gerçekleştirirken enranın alt köşesinde açılan bir pencerede video izlemeye devam edebileceksiniz. Bu özellik bölünmüş ekran özelliğinin bir üst versiyonu olarak sunulacak ancak marketteki tüm uygulamarın bu modda çalışması için yeni API’ı destekleyecek şekilde güncellemenmesi gerekiyor.

Yeni Pil Menüsü

Android O’daki pil menüsü yeni bir makyaj aldı ve bu sadece görsel yenilemeyle sınırlı değil. Kolay erişmek için Adaptive brightness (Uyarlanabilir parlaklık) ve Battery saver (Batarya koruyucusu) gibi genel pille ilgili seçenekler menünün en yakınına konumlandırıldı. Ancak burada yer alan en ilginç değişiklik, ana menünün alt kısmında mobil ağ taraması ve cihazın ekranı ile pilinizin ne kadarının kullanıldığını size bildiren bir dizi istatistik olarak sunuluyor.

Otomatik Doldurma 

Uyumlu bir alan tespit ettiğinde Chrome’un adresler ve kredi kartı numaraları gibi kayıtlı bilgileri otomatik olarak nasıl dolduracağını biliyorsunuzdur. Benzer bir özellik Android O’ya geliyor. Bu da aynı bilgileri bir dokunmatik klavyeye art arda girmenin zorluğundan kurtaracaktır.

Bu yeni “Otomatik Doldurma“, uygulamanın kendi otomatik doldurma verileri listelerini oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyacak ve uygun olduğunda metin alanlarına dolduracaktır. Kullanıcılar, yeni bilgileri kullanabilmeleri için uygulamaların güncellenmesi gerekmesine rağmen, kaydedilen bilgileri tamamen kontrol edebilecek.

Zıt Renk Teması

Herkesin beğendiği karanlık temanın tam tersi olarak adlandırabileceğimiz karşıt renkli tema Anroid O ile birlikte tüm cihazlar için kullanılabilir olacak. Ekran ayarlarında yer alan “Gelişmiş” menüsünden uygulanabilecek yeni temada tamamen beyaz arka plan üzerinde koyu renki aksanlar yer alacak.

Bildirim Kanalları

Uygulamalardan gelen bildirimlerin sayısı artıkça bunları görmek ve yönetmek bir hayli zorlaşıyor. Yeni sürümde ise bu bildirimler türüne göre belirli gruplara ayrılacak. Örnek olarak Gmail uygulaması, işiniz ve kişisel hesaplarınız için veya çeşitli gelen kutusu kategorileriniz için ayrı bildirim kategorileri oluşturabilecek. Bir uygulama Bildirim Kanalları özelliğini kullanacak şekilde güncellendiğinde, o uygulama tarafından gönderilen her bildirim türünün önceliğini ve görünürlüğünü kontrol edebileceksiniz.

Uyarlamalı Simgeler

Pixel ile Google, yuvarlak uygulama simgeleri kavramını tanıttı. Diğer marka cihazlarda ise tamamen farklı bir simge türü bulunuyor. Bu durum farklı üreticilerin arayüzlerinde kullanılan uygulamaların uyumsuz bir görünümde yer almasına neden oluyor. Android O ile gelen bu özellikle birlikte gelişticiler artık tek bir uygulama simgesi oluşturacak ve geri kalan işi sistem kendisi halledecek. Bir uygulama Uyarlamalı Simge önerdiğinde, Android O otomatik olarak kırpıp onu sistem ayarlarına göre hizalayacaktır. Kullanıcı açısından bakıldığında bu durum, uygulamalar bir kez “Uyarlamalı Simgeler” ile güncellendiğinde, ana ekran simgelerinizin tümünün benzer şekillerde olacağı anlamına geliyor.

Hi-Fi Bluetooth Codec’leri

Bluetooth bağlantısı, kablolu kulaklık setine kıyasla daha düşük ses kalitesi nedeniyle her zaman eleştirildi. Ancak artık kablosuz bağlantıların daha da arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu nedenle geliştiriciler bu alanda daha da atılım yapmaya devam ediyorlar.

Google, Android O’ya Sony’nin LDAC’ini de içeren, uyumlu Bluetooth cihazlarıyla ses kalitesini büyük ölçüde artıracak bir dizi yüksek kaliteli Bluetooth codec ekledi. Artık yeni sürümde bizleri daha kaliteli bir müzik deneyimi bekliyor diyebiliriz.

Ok Tuşları ve Sekmeler

Artık Android uygulamaları Chromebook’larda çalışabilir durumda olduğundan, klavyelerin ve dokunmatik ekran özellikli uygulamaların birlikte güzel çalışmadığı iyice belirginleşti. Bu sorunu çözmek için Google, ok tuşlarını kullanırken veya arayüzlerde gezinmek için “Sekme” düğmesini kullandığınızda Android O’yu daha güvenilir ve kullanılabilir hale getirdi. Bu özellik Android tabanlı bir TV kullanıyor veya telefonunuzda ve tabletinizde bir Bluetooth klavyesini eşleştiriyorsanız kesinlikle hoş karşılayacağınız bir değişiklik olacaktır.

Pixel Launcher Uygulama Çekmecesi İyileştirmeleri

Yeni sürümde Pixel Launcher’da ufak bir değişikliğe uğradı. Uygulamaları başlatmak için sürgüyü yukarı doğru kaydırdığınızda alt kısımdaki gezinti düğmelerinin siyah olduğunu göreceksiniz. Bu da bu bölümde oluşan rahatsızlığı giderebilecek küçük ancak önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulamalarda Daha Geniş Renk Yelpazesi

Fotoğraf düzenleme uygulamalarında asıl sorun ekranınızda gördüğünüzle o fotoğrafın gerçek görüntüsü arasında nasıl bir fark olduğunu gerçekten anlayamamanızdır. Bu sorun modern Android cihazların geniş bir renk yelpazesi desteklerken uygulamaların her zaman bu yeteneğe sahip olamamasından kaynaklanıyor. Android O ile birlikte uygulamaların AdobeRGB veya Pro Photo RGB gibi geniş renk profillerini kullanmasına izin verilecek. Bu da en sevdiğiniz fotoğraf düzenleyicisinde gördüğünüz şeyin diğer üst düzey akıllı telefonlarda da göreceğiniz şey olduğu anlamına geliyor.

Wi-Fi Aware

Android O’da yer alan Wi-Fi Aware adlı yeni bir özellik, umut verici işlevselliğe sahip. Aynı kablosuz ağa ihtiyaç duymadan, yeni Android sürümünü çalıştıran cihazlar birbirlerini keşfedebilecek ve cihazların kendi aralarında veri paylaşmasına izin verebilen özel bir ağ oluşturabilecek.

Özelliğin Android O’ya  dahil edilmesiyle birlikte geliştiricilere sunulacak API hariç henüz Wi-Fi Aware için gerçek dünyada pek fazla kullanım yok. Bununla birlikte bu özellik, Android Beam ile dosya aktarımını hızlandırmak veya medya paylaşımı ile Apple AirPlay benzeri bir işlevsellik uygulamak gibi amaçlar için kullanılabilir.

Bildirim Rozetleri

Biz aslında bu konunun meraklısı değiliz, zira Android zaten sağlam bir bildirim sistemine sahip. Ancak eski iOS kullanıcıları, Android O’nun ana ekran simgelerindeki “Okunmamış” rozetlerini resmi olarak henüz desteklediğini bilmekten mutluluk duyacaktır.

Android sürümünüzü güncellediğinizde uygulama başlatıcınız bu özelliği desteklemeye başlayacaktır. Bildirim rozetlerini Ayarlar’daki “Bildirimler” menüsünden her uygulama için etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

Hızlı Ayarlar’da Pil ve Bağlantı Simgeleri

Artık Hızlı Ayarlar’a ulaşmak için bildirim panelini aşağı çektiğinizde ekranın üst kısmında dişli çarkının yanında bir dizi bağlantı ve pil simgesi göreceksiniz. Bu ikonlara dokunmak hiçbir işe yaramıyor ancak bilgilerin orada olması daha güzel.

Açılış Ekranında “POWERED BY android” Sloganı

Her ne kadar açıklamaya gerek olmasa da; tıpkı Pixel ve Nexus kullanıcılarında olduğu gibi telefonu ilk başlattığınızda ekranın alt kısmında POWERED BY android sloganı ile karşılaşacaksınız.

Paket Yükleyici İlerleme Çubuğu

Paket yükleyicisi Android O’da biraz daha mantıklı bir görünüme kavuşuyor. Önceden beri var olan belirsiz ilerleme çubuğu artık gerçekten ilerleme durumunu anlık olarak gösterecek. Sağ alt kısımda ise bir “İptal” düğmesi yer alıyor.

Akıllı Metin Seçme 

Android O’daki metin seçimi menüsü de nihayet güncellendi. Artık, seçtiğiniz metnin türüne bağlı olarak değişebilecek akıllı eylemler yer alacak. Bir URL seçtiğinizde Android, Chrome’da açmayı önerecek. Bir telefon numarası seçtiğinizde ise Arama uygulaması önerisi ile karşılaşacaksınız.

Yer Paylaşımlarında Yapışkanlı Bildirim

Artırılmış güvenliğe doğru bir adım daha atmak için Google, yer paylaşımı yapan bir uygulama açtığınızda sizi uyarması için yapışkan bir bildirim ekledi. Android Nougat’ta ekran yerleşimi için ayrı bir izin gerektiğinden kullanıcılar zor durumda kalmıştı. Ne var ki Android O’da tek bir izin bunun için yeterli olacaktır.

Android O sürümünde şimdiye kadar karşılaştığımız yenilikler bu kadar. Peki siz bu özellikleri nasıl buldunuz? Sizce Android tüm ihtiyaçlarınızı karşılacabilecek seviyede mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz