Android, Artık Windows’tan Daha Popüler!

0
301

Yıllardır Windows’un popülerliğinin üstesinden gelemeyen Android ilk kez Windows’u geçerek daha popüler oldu! Göz önüne alınması gereken bazı uyarılar bulunsa da Android yolda ilerliyor ve Windows’u geride bırakıyor. Dolayısıyla bu Microsoft için endişe kaynağı olmalı.

Windows her şeyden önceydi ve son oldu. Akıllı telefonlar ve tabletler bir bilim kurgu fantazisiyken Windows popülerdi ve hepimiz masalarımızda dik oturarak klavyemizdeki tuşlara basıyorduk. Şimdi, işler biraz farklı ve Android işletim sistemlerinin en büyüğü oldu.

Android, Windows’u Geçti!

StatCounter‘a göre Android, “masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil” cihzlarda toplam internet kullanımı açısından “şimdi dünyanın en popüler işletim sistemi (OS)” olmuştur. Bunun nedeni, mart ayında Android’in %37.93’lik bir pazar payı ile %37.91 pazar payına sahip Windows’un hemen önüne geçmiş olmasıdır.

İşlerin ne kadar çabuk değiştiğini anlamak için, 2012’de Android %3’ten az bir pazar payına sahipken Windows’un pazar payı %80’in üzerindeydi. Windows’un şu ana kadar yaşamış olduğu kayıp Android’in kazancından daha fazla olduğunu görebiliyorsunuz. Google’ın kazandıkları bir kenara Microsoft’un başarısız olduğu apaçık ortada.

StatCounter’ın CEO’su Aodhan Cullen, “Bu, teknoloji tarihinde kilometre taşıdır ve bir dönemin sonudur. Yani Microsoft’un 1980’lerden beri işletim sistemi pazarının dünya çapındaki liderliğinin sona ermesine işaret ediyor. Aynı zamanda, sadece beş yıl önce küresel internet kullanımının yalnızca %2.4’ünü gerçekleştiren Android için büyük bir gelişme” olduğunu belirtti.

Peki Windows 10 Mobile?

Bunun yalnızca internet kullanımının hesaba kattığını belirtelim ve Windows’un daha fazlasını yapabileceğini unutmamak gerekir. Ancak, son beş yılda Windows’un aşağı yörüngesi Microsoft merkezli bir endişe kaynağı olmalı ve bir toparlanma şart.

Microsoft’un bu eğilimi tersine çevirebilmesinin tek yolu akıllı telefonlarında Windows kullanan kişilerin ilgisini çekmek. Ancak bu, yakın zamanda olacak gibi görünmüyor. Windows 10 Mobile’ın şaşırtıcı derecede düşük bir pazar payı var ve bunun değişmesi için bir mucize olacak.

Android cihazınız var mı? Windows cihazınız var mı? Web’de gezinmek için hangisini daha çok kullanıyorsunuz? Windows, eski haline dönebilir mi? Düşünceleriniz ibizimle paylaşın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz