Android 7.0 Nougat Final Sürümü Yayınlandı!

0
1070

Yeni Android sürümü Android 7.0 Nougat bugünden itibaren dağıtıma sunuluyor. Yeni sürümü ilk alacak cihazlar ve gelen tüm özellikler haberimizde!

Mart ayında yayınlanan ilk geliştirici önizleme sürümünden beri hepimizin merakla beklediği Android 7.0 Nougat, final sürümüyle bugünden itibaren dağıtılmaya başlanıyor. Android 7.0 Nougat sürümü ilk olarak Nexus ve Android One kapsamındaki cihazlarda kullanılmaya başlanacak. Dağıtılan final sürümle yeni gelen özellikler kesinlik kazanmış olup, daha önceden yayınlanan geliştirici önizleme sürümünde görülen hatalar giderilmiş olarak karşımıza çıkacak. Güncelleme ilk etapta OTA üzerinden Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player, Pixel C ve Android One kapsamındaki General Mobile 4G ve GM 5Plus modelleri için verilecek. Daha sonra ise Eylül-Ekim aylarına doğru diğer amiral gemisi Android cihazlarda kullanılabilir durumda olacak. Yakın zamanda çıkışı yapılacak olan olan LG V20 modeli de Android 7.0 Nougat ile piyasaya sürülen ilk akıllı telefon olacak.

Peki yeni sürümle gelen özellikler nedir?

 

 • Artırılan emoji desteği: Yeni eklenenlerle birlikte Android’de bulanan emojilerin sayısı 1500’e kadar çıkıyor.
 • Hızlı ayarlara daha kolay erişim: WiFi, buluetooth ve el feneri gibi önemli işlerinizi halledebileceğiniz hızlı ayarlar menüsü daha kolay erişim için yeniden dizayn edildi. Artık hızlı ayarlara ulaşmak için durum çubuğunu tamamen indirmenize gerek yok.
 • Yerel dil desteği: Artık akıllı telefonunuzda uygulamaların bulunduğunuz yere özgü içerikleri göstermesini sağlayabileceksiniz. Birden fazla dil kullanmak istediğinizde ise Google’ın çeviri uygulaması yardımınıza koşacak.
 • Çoklu pencere: Birden fazla uygulamayı aynı anda ve yan yana görüntüleyen bu özellik varsayılan olarak tüm Android cihazlarda kullanılabilir durumda olacak. Ayrıca çoklu pencere moduna uygulamalar arası daha hızlı geçiş yapabileceksiniz
 • Doğrudan cevap: Artık uygulamayı açmadan gelen bildirimlere yanıt verebileceksiniz. Örneğin telefonunuza gelen bir mesajı cevaplamak için gelen bildirime dokunup mesajınızı yazmanız yeterli olacak.
 • Daha fazla bildirim kontrolü:  Android Nougat sürümünde bildirimler daha kapsamlı ve anlaşılabilir hale geliyor. Artık tek bir uygulamadan gelen birden fazla bildirim ayrı ayrı değil de tek bir satırda yer alacak. Böylece bildirim sekmesinde yer alan karışıklık ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca bildirim susturma özelliği ile gelen bildirime basılı tutup o uygulamanın daha fazla bildirim göndermesini engelleyebileceksiniz.
 • Özelleştirilebilir kilit ekranı duvar kağıdı: Yeni sürümde kilit ekranı ile ana ekran duvar kağıtlarınızın farklı olmasını sağlayabileceksiniz. Birçok Android cihazda halihazırda kullanılan bu özellik böylelikle tüm cihazlarda varsayılan olarak yer alacak.
 • Vulkan: Yeni nesil grafik işlemci yazılımı Vulkan ile beraber Android cihazlar daha yüksek bir oyun performansına kavuşuyor.
 • Daydream: Google I/O 2016 geliştirici kongresinde tanıtılan sanal gerçeklik platformu Daydream ile Android cihaz kullanıcıları daha keyifli ve kolay bir VR deneyimi yaşayabilecekler.
 • Arka planda yüklenen yazılım güncellemeleri: Bundan böyle kullandığınız Android telefonunuza gelen yazılım güncellemeleri arka planda yüklenebilecek. Böylece cihazınız yeni güncellemeyi yüklerken siz işinize devam edebileceksiniz.
 • Dosya tabanlı şifreleme: Artık Android cihazınızdaki dosyalarınızı özel şifre ile koruyabilirsiniz.
 • Daha kapsamlı sistem yedekleme: Tüm Android cihazlarda varsayılan olarak yer alan sistem yedekleme daha kapsamlı hale geliyor. Ayarlar>Yedekle ve Sıfırla bölümünden ulaşabileceğiniz sistem yedekleme artık erişebilirlik ayarları, uygulama varsayılanları, erişim kısıtlaması olan kablosuz bağlantılar gibi daha ayrıntılı bir yedekleme yapabiliyor.
 • Veri Tasarrufu: Android telefonunuzdaki uygulamaların sizden habersiz hücresel veri kullanmasını engelleyebileceksiniz. Bunun için durum çubuğunda yer alacak ilgili butonu kullanmanız yeterli olacak.
 • Ayarlanabilir ekran boyutu: Yeni sürümde sadece yazı tipi değil; uygulama simgelerinden uygulamaların kullanıcı arayüzüne kadar birçok görüntüyü yeniden boyutlandırabileceksiniz.

Yeni Android sürümünü beğendiniz mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz