Teknolojide her konuda olduğu gibi, cep telefonları da efsanelerin ve dedikoduların en sık odak noktası olan cihazlar. Bu yazımızda işte bu efsanelerden en popüler 10 tanesini sizler için inceleyip ne kadar doğru olduklarına bakacağız.

Hadi başlayalım!

Arka Planda Çalışan Uygulamalar Pil Ömrünü Uzatmak için Kapatılmalıdır

Hem Android hem de iOS, çoklu görevin etkin kullanımı açısından arka planda uygulamaların çalıştırılmasına izin verirler. Bu efsane, eğer arka planda çalıştırılan her program veya çalışan program ekstra olarak sistem kaynaklarını tüketseydi ortaya çıkabilirdi. Hatta cihazınızın çok fazla yavaşlamasına neden de olabilirdi.

Ancak iki işletim sistemi de bu arka planda çalışan programların neler yapabileceklerini sınırlandırıyorlar. Ama bu durumun cihazınızı çok yavaşlatma durumuyla benzer olarak bataryanızı sömürme durumu da oldukça az seviyededir. Çoklu görev suçsuz diyebiliriz.

Bu efsanenin ortaya çıkma sebebi, marketlerdeki görev sonlandırıcı (Task Killer) uygulamalarının birden aşırı derecede artması oldu. Bu uygulamalar genel olarak işlevsizdir ve vaat ettikleri işleri yaparken ne sistem kaynağında bir azalma sağlarlar ne de bataryanızı korurular. Android ve iOS zaten arka planda çalışan bir uygulama eğer daha fazla sistem kaynağına ihtiyaç duyarsa veya daha fazla hafıza istemeye başlarsa, o uygulamayı otomatik olarak kapatırlar.

Telefonunuzu Şarja Takmadan Önce Bataryanın Tamamen Bitmesi Gerekir

Aslında Lityum-ion piller, batarya bitmeden şarj edilirlerse daha iyi performans gösterirler. Daha eski olan NiCAD ve  NiMH teknolojilerini kullanan bataryalarda ise şarj öncesi bataryayı tamamen boşaltmak daha iyi sonuç verecektir. Modern bataryalar bu sıkıntıyı yaşamazlar çünkü eski teknolojiler gibi “hücre bellekleri” yoktur.

Ancak bu efsanenin az da olsa doğru tarafları vardır. Bazı uzmanlar, telefon 3 ay kullanıldıktan sonra veya her 40 şarj sonrası, batarya %0’a indikten sonra şarja takılması gerektiğini belirtir. Bu durum batarya ömrünü uzatmaz fakat “batarya kalibrasyonu” denen ve telefonda gördüğünüz pil yüzdesinin daha sağlıklı çalışmasını sağlayan durumu sağlar.

Bluetooth veya Wi-Fi Direkt Olarak Şarjınızı Azaltır

Bluetooth veya Wi-Fi, farklı cihazlar arasında büyük boyutlardaki dosyaları aktarmanızı sağlar. Bazen hangisi daha iyidir diye tartışmalara girsek de, gerçek şu ki iki teknoloji de cidden çok kullanışlıdır ve dikkat çekici şekilde birbirlerine çok benzerler. Peki bu teknolojiler bataryanızı öldürür mü?

Hayır.

Yeni jenerasyon Bluetooth ve Wi-Fi teknolojileri, kullanılmadan açık kaldıkları sürece sadece sıfıra yakın bir seviyede pil tüketirler. Başka bir cihaza bağlanıp veri transferine başladığınız an bu teknolojilerin batarya kullanımı da üst seviyelere çıkar. Fakat bu ana kadar bunları durduk yere açık tutmanız bataryanıza etki etmeyecektir.

Sadece Telefonunun Yanında Verilen Şarj Aletini Kullanmanız Gerekir

Bu efsane sadece telefon üreticilerine daha fazla para kazandırmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Akıllı telefonlar, üreticilere yeterince para kazandırmıyormuş gibi, marketlerindeki orijinal aksesuarlar bu firmalara daha fazla para kazandırmaktan başka bir işe yaramaz. Bu efsane sayesinde üreticiler sizi marketlerindeki 50-100 lira arasında değişen orijinal aksesuarları almaya zorlarlar.

Gerçek şu ki sadece üreticilerin ürettiği şarj aletleri kullanmanız açısından daha güvenli olabilir.

Kullanıcıların anlamadığı şey şudur; kaliteli 3. parti aksesuarlar ile Çin malı ürünler arasında çok büyük farklar vardır. Belkin gibi kaliteli üreticilerin ürünleri kullanımınız için tamamen güvenlidir.

Telefonunuzu Tüm Gece Boyunca Şarjda Bırakmak Telefonunuza Zarar Verir

Bu da telefonlarla ilgili bir diğer efsanedir. Fakat bu bir noktada doğrudur. Yeni teknoloji içeren telefonlar için bu durum tamamen güvenlidir. Eski teknolojiye sahip telefonların şarj etme mekanizmaları yeterince akıllı olmadığı için, tamamen dolu olup olmadıklarını anlayamazlar ve dolu oldukları halde şarj işlemine devam ederler.

Günümüzün şarj etme mekanizmaları ise neyse ki daha akıllı. Bu mekanizmalar, batarya bir kere dolduktan sonra şarj işlemini durdururlar.

Telefonunuzu gece şarj etmek tamamen kabul edilebilir ve güvenli bir durumdur (Tabii Samsung Galaxy Note 7 dışındaki cihazlar için).

Müşteriler Her Zaman Daha Küçük Cihazlar İster

5c6fc812585b8ae2c75058bba7a73c15

Bir zamanlar istekler bu doğrultuda olduysa da artık durum böyle değil. Müşterilerin istekleri değişti. Eskiden daha küçük telefonlar daha teknolojik olarak görülüyordu fakat günümüzde telefonların ekranları her zaman olduklarından daha büyük. Müşteriler daha fazla ve farklı uygulamalarla, oyunlarla ilgileniyorlar ve bu uygulamalar daha etkili olarak kullanılmak için daha büyük ekrana ihtiyaç duyabiliyorlar. Zaten iPhone 6 Plus ve Galaxy Note serisinin başarısı bu efsanenin ne denli gerçek olduğunu ortaya koyuyor.

Diğer yandan şu an piyasaya baktığımızda “phablet” kategorisinde birçok cihazın olması da kullanıcıların ekran ihtiyaçlarını açıkça ortaya koyuyor.

Telefonu Kapatmak/SIM Kartını Çıkartmak/Telefonu Uçak Moduna Almak İzlenmenizi Engeller

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; terorist olmadığınız sürece veya polisten kaçmadığınız sürece, sizi izlemek için hemen hemen kimsenin bir nedeni yoktur.

Öncelikle uçak modundan başlayalım. Telefonunuzu uçak moduna almak basitçe Wi-Fi ve operatör bağlantınızı kapatır. Bu sizi takip edilmekten kesinlikle korumaz, özellikle uydu üzerinden.

Görebileceğiniz üzere telefon özünde 2 tane işletim sistemi kullanır. Birincisi operatör ve diğer bağlantıları sağlarken diğeri ise sizin kullanımınız için bir arayüz sağlar. Telefonunuzu uçak moduna aldığınız zaman, bu cihazınızın işletim sistemlerinden birini kapatmanıza neden olur (arayüz kısmını). Ama diğer işletim sistemi dış dünyayla bir şekilde bağlantıda olmaya devam eder.

Gerçek şu ki, telefonunuz sinyal gönderebilmeniz için enerjiye ihtiyaç duyar. Telefonunuzu kapattığınız zaman veya telefonunuzun pilini çıkarttığınız zaman bu sinyal yayan parçalar enerji alamaz ve sinyal yayamaz gibi düşünebilirsiniz. Ama bu her zaman böyle değildir. Tahmini olarak 10,000 Android cihazını etkilemiş olan PowerOffHijack gibi Malware yazılımları, telefonunuzda bir kapanma animasyonu gösterse de aslında telefonunuzu kapatmaz ve ekran kapalı bir şekilde çalıştırmaya devam eder. Bu da izlenebilmeyi kaçınılmaz kılar.

Otomatik Ekran Parlaklığı Bataryanızı Korur

Bu tamamen yanlıştır. Işık sensörü sayesinde kullanabildiğiniz bu özellik, ekran parlaklığını ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlamanızı sağlar.

Gerçek şu ki, bu teknoloji biraz da olsa batarya tasarrufu yapmanızı sağlasa da bu ışık sensörü işlemciye sürekli olarak ortam ışığını bildirdiği için yaptığınız tasarruftan daha fazla enerji harcar.

Açık Kaynaklı Olmasından Dolayı Android Daha Fazla Güvenlik Açığı İçerir

Açık kaynaklı yazılım adında da olduğu gibi evet, açıktır. İşletim sisteminin iç işleyişine erişim sağlayacak yazılımlar veya uygulamalar yüzünden işletim sistemi patlayabilir fakat Android sisteminin aslında nasıl fevkalade şekilde güvenli olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız.

Asıl güvenli olmayan uygulamalardır. Uygulama marketinin açık yapısı ve market haricinde de cihazlara uygulama yüklenebilmesi Android’i iOS cihazlara nazaran daha tehlikeli hale getirir.

Yüksek Özellikler Daha Fazla Performans Demektir

Yüzeysel olarak bu efsane doğru olabilir fakat olayın biraz daha içine girdiğimizde bu durumun kesin olarak bu yönde olmadığını görebiliriz. Android camiasına her yıl birçok cihaz katılır ve bunların bazıları ciddi özellikler içerir. Fakat çok iyi özelliklere sahip olmak telefonu çok iyi yapmaz.

Özellik kapışmaları kamera konusuna geldiğinde, kameralar ortaya büyük pislikler çıkarır. Örnek olarak 12 megapiksele sahip bir kamera, 8 megapiksele sahip bir kameraya göre çok daha kötü olabilir. Aynı durum işlemciler için de geçerlidir.

Örnek olarak piyasada iPhone’dan çok daha iyi özelliklere birçok telefon bulunur. Fakat bu özelliklerin yüksek olması, iPhone’dan daha hızlı olabildiklerini göstermez. Bildiğiniz üzere işin içine işletim sistemi girdiğinde olaylar biraz da farklılaşabiliyor.

Peki telefonlar veya teknolojiler hakkında sizin bildiğiniz efsaneler nelerdir? Bizimle paylaşın!

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz