5G Bizim İçin Ne Anlama Geliyor?

0
901

Yabancı kaynakları takip ediyor veya yurt dışında yaşıyorsanız AT&T şirketine ait “5G Evolution” ile ilgilili reklamlar görmüşsünüzdür. Tabi diğer şirketler de takip etmeye başladı. Bunun tahmin ettiğiniz 5G olmadığını ve bir reklamcılık hilesine düştüğünüzü belirtelim. Yine de 5G yakında hayatımızda yer alacak.

Size 5G Teklif Eden Herhangi Bir Operatör Yalan Söylüyor!

Bazı operatörler aceleci davrandılar ve 5G sunduklarını iddia ettiler. Bunun çok açık bir yalan olduğunu söyleyelim. Aslında, mevcut 4G LTE teknolojilerinin yalnızca daha hızlı ve daha iyi bir versiyonunu sunuyorlar. Reklamcılık yalanı o kadar kötüydü ki Birleşmiş Milletler devreye girmek zorunda kaldı.

Her “G” için mobil dünyası (üreticiler, operatörler, vb.) bir dizi şartname üzerinde anlaşmaya varmak zorunda. Bu standartları belirleyen kurum, Birleşmiş Milletler’in bir organı olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’dir. Bu organ nihayet bir dizi tanımlama ile ortaya çıktı ve bu da operatörlerin “5G” iddialarının sahte olduğunu kanıtladı.

AT&T şirketinin “5G Evolution” kampanyası bu tanımlamalara uymuyor ve bununla birlikte Verizon şirketi de 5G iddiasına gitmeyecektir. Bu şirketler veri paketlerini hızlandırmak için 4×4 MIMO teknolojisi gibi 4G teknolojilerini kullanıyor. Ancak bu teknolojiler ne yazık ki 5G ile eşleşmiyor. Veri hızları önemli evet, ancak 5G sadece veri hızı demek değil. 5G’de çok daha fazlası mevcut.

5G Nedir?

Şu anda bu teknolojinin tanımı tam olarak yapılmış değil. Hiç kimse bu teknolojinin sahip olacağı kesin özellikleri bilmiyor. Ancak ITU şimdiye kadar bu teknolojinin performansı konusunda birkaç önemli şart üzerinde anlaşmaya vardı.

Görüşmeleriniz Kesintiye Uğramaz – Bunun normal bir mobil kullanıcı için en büyük değişiklik olduğunu söyleyebiliriz. Bir 5G şebekesinde istasyonlar arasında geçiş yaparken görüşmeleriniz kesintiye uğramaz veya internet bağlantınızı kaybetmezsiniz. ITU, bir 5G şebekesinin mobil kesintiye uğramadığı bir şebeke olduğunu söylüyor, bu nedenle bu şart yerine getirilmediği sürece 5G değil.

Düşük Gecikme – Bu teknolojiye sahip telefonların gecikmesi 4ms ile 1ms arasında (daha düşük daha iyidir). Milisaniye cinsinden ölçülen bu gecikme, telefonunuzun bir internet sunucusuna sinyal göndermek için gereken süre miktarıdır. Bu miktar en hızlı 4G için 50ms gecikmedir. Düşük gecikme süresi, artırılmış gerçeklik veya akıllı gözlüklerle sanal gerçeklik gibi deneyimleri büyük ölçüde artıracaktır.

Pil Verimliliği – Veri bağlantısının telefonunuzun pilini nasıl boşalttığını biliyorsunuzdur. 5G şebekeleri bunu daha iyi “uyku” özellikleriyle önemli ölçüde azaltacaktır. “Uyku”, telefon şebekeyi kullanmadığında geçerli olacaktır.

500 Km/s’de çalışır – Aracınız ne kadar hızlı giderse, telefonunuz o kadar hızlı hareket eder. Bu, telefonunuzun mobil istasyonları hızlı bir şekilde değiştirdiği anlamına geliyor. Şu anki mobil ağlar, istasyonlar arasındaki bu hızlı geçişleri halledemiyor. 5G, 500 Km/s hızla seyahat eden yüksek hızlı bir trendeyken bile çalışacaktır.

Ne Kadar Hızlı?

5G ağları, 100 Mb/s gerçek indirme ve 50 Mb/s karşıya yükleme oranıyla oranına sahip olacak. Saniyede yaklaşık 12 MB’lık veri indirmeye denk geldiğini belirtelim. Netflix’te bir saatlik HD film yaklaşık dört dakika içinde indirilecek.

ITU “en yüksek veri hızları” (laboratuvar ortamında teknik açıdan en yüksek seviye) ve “deneyimlenmiş veri hızları” (kullanıcıların gerçek dünyadaki koşullarda ne alacağı) arasında ayrım yapmaktadır.

5G, 20 Gb/s uydudan iniş hattı ve 10 Gb/s uyduya çıkış hattı ile yüksek veri hızlarına sahip olacak. Şimdiye kadar yapılan laboratuvar testlerinde Nokia ve Samsung, sırasıyla 10 Gb/s ve 7,5 Gb/s’lik iniş bağlantısını yönetebildiler.

5G Telefonlar ve Ağlar Ne Zaman Mevcut Olacak?

Bu teknolojiye sahip telefonların normal tüketiciler için piyasa çıkış tarihi 2020 yılı olacağı tahmin ediliyor. Intel ve Ericsson yetkililerine göre, 2019 yılında ABD’de ilk bu teknolojiyle uyumlu cihazlar görülecektir. Ancak ITU’nun zaman çizelgesi, 2018-2020’yi “teknolojiyi tanımlama” dönemi olarak belirtiyor. Bu nedenle bazı değişiklikler olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu 2020 tahmini, kısmen mobil dünyadaki yeni nesil şebekeyi başlatmanın 10 yıllık döngüsüne dayanıyor. 1982’de analog 1G ile başladı, 1991’de dijital 2G’ye taşındı, 2000’lerde 3G’ye yükseldi ve 2010’dan bu yana mevcut 4G şebekeleri yer alıyor.

Güney Koreli ve Japon operatör şirketleri ticari 5G hizmetlerini 2019 yılında başlatacaklarını açıkladılar. Avrupa’daki başlıca operatör şirketleri, 2020 yılına kadar AB’ye üye ülkelerin her birinde en az bir şehirde 5G teknolojisini başlatmayı hedefliyor.

Hangi Frekans Bantları Kullanılacak?

Generally speaking, 5G will start at 30 GHz so that it can take advantage of millimeter waves. For comparison, 4G works between 700 MHz and 2100 MHz. A gigahertz is literally a thousand times stronger than a megahertz.

Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) göre 5G şebekeleri ABD’de 28 GHz, 37 GHz ve 39 GHz bantlarında çalışması bekleniyor. Genel anlamda, bu teknoloji 30 GHz’de başlayacak ve böylece milimetrik dalgalarından yararlanabilecektir. Karşılaştırma için, 4G 700 MHz ve 2100 MHz arasında çalıştığını söyleyelim. Bir gigahertz kelimenin tam anlamıyla bir megahertzden bin kat daha güçlüdür.

5G, şu anda mevcut olandan daha yüksek veri aktarımlarına izin verecek milimetrik dalgalar üzerinde çalışan ilk ağdır. Milimetrik dalgalar ayrıca gerekli antenlerin boyutunu düşürecektir. Bu, akıllı saatler veya akıllı gözlükler gibi giyilebilir teknolojilerin, bu teknolojiye daha kolay uyum sağlayacağı anlamına gelmektedir.

4G ve 5G Arasındaki Farklar Nelerdir?

Avantajları Nelerdir?

Son tüketiciler için 5G teknolojisinin elle tutulur faydaları var:

  • Daha hızlı indirme ve karşıya yükleme hızları.
  • Özellikle hareket halindeyken daha iyi görüntülü görüşme.
  • Telefonlarda daha iyi pil ömrü.
  • 5G, kullanıcıları gerçek zamanlı olarak takip edip veriyi daha hızlı yüklediğinden muhteşem arttırılmış gerçeklik deneyimi yaşatır.
  • Mobil cihazlardaki gerçek zamanlı 4K akışını destekleyebilen hızlardan dolayı mobilde daha fazla sanal gerçeklik deneyimi.
  • Her hareketi izleyebilen fitnes band cihazları gibi giyilebilir teknolojisinde yeni gelişmeler.
  • 5G antenler daha küçük olduğundan ve mevcut teknolojiden daha fazla pil tasarrufu sağladığından daha fazla IoT (Nesnelerin İnterneti) ve akıllı cihazlarla karşılaşacağız.
  • Gecikme süresi azalacağından daha iyi sürücüsüz otomobiller.

Tabii ki dolaylı yararları da dahil olmak üzere 5G teknolojisinde çok daha fazlası var. Örnek verecek olursak, mobil sektörüne uzun vadeli maliyet avantajları getiriyor ve bu da avantajları tüketiciye aktaracaktır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz