32-Bit Uygulamalar iOS 11’de Desteklenmeyecek!

0
185

iOS 11’in piyasaya sürülmesinin öncesinde, yeni işletim sisteminde 32-bit uygulamaların artık desteklenmeyeceğini gösteren birkaç işaret vardı. Bu, ilk iOS 11 beta sürümüyle onaylandı.

iOS 11’de 32-bitlik bir uygulama açmaya çalışırken uygulama başlatmayı reddediyor ve uygulamanın iOS 11 ile çalışacak şekilde güncelleştirilmesi gerektiğini bildiren bir mesaj gösteriyor.

App Store’un yeni sürümünde arama yaparken 32-bit uygulamalar da yer almayacak ve daha önce indirilen 32-bit uygulamalar Satın Alınan sekmesinden de yüklenemeyecek.

Son birkaç ay boyunca, 32-bit uygulamalarla ilgili uyarılar gittikçe arttı. 2016 yılının Ekim ayında iOS 10.1 kullanıma sunulduğunda, Apple müşterilere eski uygulamaların “iPhone’unuzu yavaşlatabileceği” konusunda uyarmaya başlamıştı.

2017 yılının Ocak ayında ilk iOS 10.3 beta sürümünde bir 32-bit uygulama başlatırken, “Bu uygulama gelecekteki iOS sürümleriyle çalışmayacak” gibi bir mesaj verdi.

Uyarılar göz önüne alındığında, Apple’ın 32-bit uygulamalar için desteği kaldırdığına şaşırmamak gerekiyor. Ancak güncellemeler, yıllarca kullanılan birçok eski uygulamayı kullanılamaz hale getiriyor. 32-bit uygulamaları düzenli olarak kullanmaya devam eden ve iOS 11 kullanıcılara sunulduğunda bu uygulamaların artık çalışmadığını fark etmeleriyle şaşıracak çok sayıda kullanıcı var.

iPhone 5s Eylül 2013’te piyasaya çıktığında Apple 64-bitlik uygulamaları desteklemeye başladı. Haziran 2015’ten itibaren tüm uygulamalar ve uygulama güncellemeleri 64-bit mimariyi kullanıyor. Bu nedenle hala 32-bit olan uygulamalar en az iki yıldır güncellenmedi.

Mevcut iOS 10 kullanıcıları, iOS cihazlarında 32-bit uygulamalar olup olmadığını Ayarlar uygulamasından kontrol edebilirler. Geçmişe ait tüm uygulamaları listeleyen “Uygulama Uyumluluğu” bölümüne gitmek için Genel -> Hakkında -> Uygulamalar bölümüne gidebilirsiniz.

iOS 11, yalnızca 64 bitlik bir yongaya sahip cihazlarla uyumludur; yani, A7 veya daha yeni bir yongaya sahip her şeyle çalışır. Özellikle iOS 11, yeni beşinci nesil iPad, iPad Air, iPad Air 2, tüm iPad Pro modelleri, iPad mini 2 ve sonrası ve altıncı nesil iPod touch ile birlikte iPhone 5s, SE, 6 Plus, 6, 6s Plus, 6s, 7 Plus ve 7 ile uyumlu olduğunu belirtelim.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz