USB Teknolojisi Hakkında Konuşalım!

0
695

Şimdiye kadar ki bütün USB teknolojilerinden ve tabi ki USB Type-C teknolojisinden konuşmaya ne dersiniz?
USB Simgesi

Her şey USB 1.0 ile başladı. Onu USB 1.1, USB 2.0 ve USB 3.0 takip etti.  Ancak şunu bilmelisiniz ki her bir nesilde farklı konnektörler bulunmakta. Şu anda A Tipi (Type-A), B Tipi (Type-B) ve son olarak ise yaygınlaşmaya başlayan C Tipi (Type-C) konnektörler bulunmakta. Bu konnektörler de kendi içlerinde Standart, Mini ve Mikro sürümlere sahipler. Biraz kafanız karıştı mı?

Type-A Standart 2.0 konnektörler yaygın olarak kullandığımız normal USB’lerdir aslında ve aşağıda da görebileceğiniz şekildedir. Bunlar büyük ve dikdörtgen şeklinde olmalarının yanı sıra tek bir yönde takılabilirler. Ancak hangi tarafın üst hangi tarafın alt kısmı olduğu konusunda pek dikkat etmiyoruz. Bilgisayarınıza hiç yanlış yönde takmaya çalıştınız mı? Cevabınızın evet, olduğunu duyar gibiyiz.

Standart USB 2.0

Resmi olarak 1996 yılında yayınlanan Type-A USB 1.0 ve 1998 yılında yayınlanan USB 1.1 yerini 2000 yılında USB 2.0’a bırakmıştır ve artık yer almamaktadırlar. USB 2.0 ise uzun yıllar boyunca teknoloji dünyasında yerini almış ve almaya devam etmektedir.

Çoğu kişi mevcut veya standart USB girişinin Type-A 2.0 sürümünün olduğunu düşünür. Unutmayın bir de USB 3.0 var. USB 3.0, 2008 yılında yayınlanmasına rağmen pek ünlü olamadığını ve USB 2.0’ın yerini istenildiği gibi alamadığını veya ünlü olmasının yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Son zamanlarda yeni bir bilgisayar almadıysanız kullanmakta olduğunuz bilgisayar muhtemelen Type-A USB 3.0 portuna sahip değildir. Peki nasıl anlayacaksınız? Bilgisayarınızdaki USB portlarını kontrol edin, mavi renkte bir giriş varsa, o USB 3.0 portudur.

Bu yazıyı hazırladığım ve 2011 yılında almış olduğum dizüstü (laptop) bilgisayarımda bir tane USB 3.0 ve iki tane USB 2.0 portu bulunmakta ve üreticiler genellikle bu sayıda USB portu yerleştiriyorlar. 2012 yılında aldığım diğer dizüstü bilgisayarımda ise üç tane USB 3.0 portu bulunuyor. Bir bilgisayar satın alıyorsam beni uzun yıllar idare etmeli değil mi? Satın alırken bazı özelliklere dikkat etmiştim ve doğrusunu söylemek konusunda teknolojik aletlerde hız önemli benim için. Neyse, şu an 2016 yılındayız ve teknoloji mağazalarında veya internet üzerinde bilgisayarları dikkatli inceliyorsanız USB 3.0’a sahip olmayan bilgisayarların hala satılmakta olduğunu görürsünüz.

Type-A USB 2.0 ve USB 3.0 kablolarının veya girişlerinin şekilleri aynıdır, yani dikdörtgenlerdir. Baktığınızda ayırt edebilmenizin tek yolu, mavi renk.  Burada ek bir bilgi vermek istiyoruz. Diyelim ki USB belleğiniz (flash drive) USB 3.0 ve süper hızlı okuma/yazma özelliklerine sahip. Siz bunu USB 2.0 portuna taktığınızda, o portun kapasitesi kadar hıza sahip olursunuz. Aynı durum tam tersinde de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. USB 2.0’a sahip USB belleğinizi USB 3.0 portuna taktığınızda USB belleğinizin kapasitesi kadar hıza sahip olursunuz.

Type-A standart konnektörlerinden konuştuğumuz yeter değil mi? Biraz da Type -A mini ve mikro konnektörlerden bahsedelim. Bu konnektörler çok nadiren kullanılmakta, belki de hiç karşılaşmadınız. Mini olarak adlandırılan konnektörler 2007 yılında üretimi ve desteği sonlandırıldı. Bunun yanı sıra mikro olanlar ise çok nadir de olsa bazı cihazlarda hala kullanılmakta. Ancak bu mini ve mikro konnektörlerin 3.0 sürümleri bulunmamakta. Yani 3.0 sürümlerine güncellenmediler.

Type-B standart konnektörler aşağıda da görebildiğiniz gibi kare şeklindedir ve çoğunlukla yazıcılar veya tarayıcılarda karşımıza çıkmaktadırlar. Yazıcınızın kablosunu kontrol edebilirsiniz.

Type-B Standart USB Görsel

Genellikle 2.0 sürümleriyle karşımıza çıkan bu konnektörlerin mavi renkte 3.0 sürümleri de bulunmaktadır ve aşağıdaki görsel de farklarını görebilirsiniz.

Type-B Standart USB

Type-B mini (aşağıda solda) ve mikro (aşağıda sağda) konnektörlerine daha aşinasınızdır. Bir mini-USB veya mikro-USB düşündüğünüzde muhtemelen USB 2.0 Type-B mini veya mikro aklınıza geliyordur. Type-B mikro USB, 3.0 sürümüne güncellenmesine rağmen, mini USB geri kalmıştır.

Type-B Mini ve Mikro

Type-A standart konnektörlerindeki durum aşağıda gördüğünüz Type-B mikro 3.0 konnektörleri için geçerli değildir. Type-B mikro 3.0, Type-B mikro 2.0’a göre daha geniştir. Bunu aşağıda da görebilirsiniz. Dolayısıyla USB 3.0 olan kablolar 2.0 girişlerine takılamaz, ancak 2.0 kablolar 3.0 girişlerine takılabilirler.

Type-B Mikro USB 3.0

Lightning USB kablosuna sahip iPhone cihazları dışında neredeyse tüm akıllı telefonlar Type-B mikro 2.0 üzerinden şarj imkanı sunuyor. Tabi bu durum Samsung Galaxy Note 3 ve Galaxy S5 cihazlarında farklı. Bu cihazlar, daha modern olan Type-B mikro 3.0 destekliyorlar.

Yazımızda geçen tüm konnektörleri aşağıda görebilirsiniz. Mini ve mikro Type-A konnektörlerinin haricinde günümüzde yedi konnektör yaygın bir biçimde kullanılmakta. Bu kadar konnektöre ne gerek var? Sizce daha basit bir şey olamaz mı?

  • Standart Type-A 2.0
  • Standart Type-A 3.0
  • Standart Type-B 2.0
  • Standart Type-B 3.0
  • Mini Type-A 2.0 (Artık Yok)
  • Mikro Type-A 2.0 (Nadiren Bulunmakta)
  • Mini Type-B 2.0
  • Mikro Type-B 2.0
  • Mikro Type-B 3.0

Peki USB Type-C Nedir? Daha Mı İyi?

Type-C, mini ve mikro olayını tamamen ortadan kaldırıyor. Hem bilgisayarlar hem akıllı telefonlar için tek bir boyut var bu sayede Type-A ve Type-B gereksinimini de ortadan kaldırıyor. Bunu bir örnekle açıklayalım. Kullanmakta olduğumuz akıllı telefonlarımızın USB kablolarının bir ucu standart Type-A iken bir ucu mikro Type-B olmaktadır. Type-C ile artık farklı olmayacak, her iki uç da aynı olacak.

Mevcut Type-C konnektörler, akıllı telefonlarda kullanılan mikro Type-B 2.0 konnektörlerden biraz daha geniş ve ince. Gittikçe incelen akıllı telefonlar için mikro Type-B konnektörler bir problem olabilecekken, daha ince olan Type-C USB kabloyu boyut ve tip endişesi olmadan  herhangi bir cihaza takabileceksiniz.

USB Type-C Kablo

Type-C yeni nesil USB 3.1 üzerine inşa edildi ve dolayısıyla 10 Gigabit’lere kadar veri aktarım hızlarını görebilirsiniz. Yani bu 5 Gigabitlik USB 3.0’ın iki katı diyebiliriz ve hatta hatta USB 2.0’ın 480 Megabitinden çok daha fazlası olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca USB 3.1, 4K Ultra HD videolar ve sesler için yeterince hızlıdır.

Şarj açısından düşündüğümüzde, her şeyi şarj etmek için bir kablo kullanabilirdik aslında. Ancak şu anda, akıllı telefonlar ve bazı tabletler gibi sadece düşük enerjili cihazlar mikro-USB ile şarj oluyor. Dizüstü bilgisayarlar, monitörler gibi diğer aygıtlar yüksek güç tüketimlerinden dolayı kendilerine özgü kabloları kullanıyorlar.

USB Type-C Port

Bilgisayarların 20 Volt 5 Amper’e ihtiyaçları varken çoğu akıllı telefonun şarj aleti 5 volt 2 A. USB 3.1 ve Type-C konnektörler 100 Watt’a kadar güç desteği sunuyor ve tek kablo ile düşük seviye akıllı telefonlardan yüksek seviye aygıtlara kadar güç sağlayabiliyor. Hem bilgisayarınız, hem tabletiniz, hem kameranız, hem de akıllı telefonunuzun şarj aleti aynı olsaydı iyi olmaz mıydı?

Type-C tasarımcıları, kullanıcıların bu kabloları taktıkları zaman küçük bir ses duymalarını sağlayacak şekilde tasarladılar. Bu sayede kullanıcılar kabloların ilgili porta düzgün bir şekilde takıldığını anlayabilecekler.

Type-C teknolojisinin en iyi yanı çift yönlü olması. Doğru yönde mi takıyorum diye düşünmenize gerek yok. İstediğiniz yönde takın, ne de olsa aynılar

Bu yazımız hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz