Telefon Görüşmelerinin Kaydedilmesi Yasal Mıdır?

0
4680

Telefon görüşmelerinin kaydedilmesi yasal mı değil mi? Ülkemizde ve diğer ülkelerde durum ne? İşte bu sorulara cevap veriyoruz.

Gün geçtikçe büyüyor, gelişiyor bir yandan da zarar veriyoruz. Hangisinin ağır bastığını kestirmek çok da güç değil aslında. Evet teknolojiden bahsediyoruz. Teknolojinin gelişmesinde en büyük yankıyı tabi ki akıllı telefonlar oluşturdu. Ellerimizden düşmek bilmeyen akıllı telefonlar ile artık yatar kalkar durumuna geldik. Topluma yararı fazlasıyla olan bu cihazlar arkasından büyük sorunlara davetiye çıkarıyor. Özellikle yasal olmayan işlere aldırmadan -kopyalama, çoğaltma, kaydetme gibi işlemler- rahatça internette dolaşabiliyoruz. Birçok kullanıcının bilmediği ancak çok tehlikeli boyutlara kadar giden görüşmelerin kayıt edilmesi kullanıcı ve kayıt edici için büyük risk kaynağı. Bunun sonucunda para ve hapis cezaları ile karşılaşılabiliyor.

Cep telefonları ile yapılan görüşmeleri kayda almak oldukça basit. Arama ekranında tek bir tuş ile konuşmayı harfi harfine kayıt altında tutabiliyorsunuz. İnsanlar iş notlarını, evraklarını kayıt altında tutmak için görüşmeleri kaydedebiliyor. Ancak ne kadar iyi niyetle yapılmış olsa da kötü amaçlar için kullanılabiliyor. Bu görüşmeler sosyal medya hesaplarında rahatlıkla paylaşılabiliyor. Kişi için tehdit ya da taciz teşkil edebiliyor. Sadece eğlence için kaydedilmiş olmuşsa da bu kişiler ağır cezalar ile karşılaşabiliyor.

Bir konuşmada ikinci kişinin izni olmadan görüşmeyi kayıt etmek ve bunu üçüncü kişiler ile paylaşmak suçtur. Eğer size karşı hakaret, tehdit, taciz, iftira teşkil eden bir konuşma söz konusu ise yargıtaya delil göstermek için kaydedilmesi suç oluşturmaz. Bu durumda karşı eylemden dolayı müdafaa gerçekleştirilmiştir. Böylece delillerinin korunması sağlanmıştır.

(Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Esas: 2012/13117, Karar: 2012/14791 İçtihat)  

Kişinin, bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmadığı ve yetkili makamandroid-telefon-konusmalari-kaydetme-1lara başvurma imkanının olmadığı ani gelişen durumlarda, örneğin; kendisine karşı işlenmekte olan (cinsel saldırı, hakaret, tehdit, iftira veya şantaj gibi) bir suç söz konusu olduğunda ya da kendisine veya aile birliğine yönelen, onurunu zedeleyen, haksız bir saldırıyı önlemek için, kaybolma olasılığı bulunan kanıtların kaybolmasını engelleyip yetkili makamlara sunarak güvence altına almak amacıyla, saldırıyı gerçekleştiren tarafın bilgisi ve rızası dışında, konuşma ve haberleşme içeriklerini veya özel hayata ilişkin ses ve görüntülerini dinleme, izleme ya da kaydetme eylemlerinin hukuka aykırı olduğunu kabul etmek mümkün değildir, esasen bu hallerde, kişinin hukuka aykırı hareket ettiği bilinciyle hareket ettiğinden de söz edilemez.

Türk Ceza Kanunu Madde 133:

(1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi, diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(3) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve dörtbin       güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

Peki diğer ülkelerde durum ne?

Amerika Birleşik Devletler

Illinois ve Massachusetts kanunları yoruma açık olabilir ancak Digital Media Law Project’e (DMLP) göre görüşme kaydı için her iki tarafın onayı gerektiren kanunları olan eyaletler mevcuttur. Bu eyaletler: Kaliforniya, Connecticut, Florida, Illinois, Maryland, Massachusetts, Montana, New Hampshire, Pensilvanya ve Washington. Görüşme kayıt işlemlerinde bir tarafın izni olmadan kayıt yapılması suç teşkil eder.

Konuşmacılar ayrı eyaletlerden ise ikisinin de rızası gerekebilir. Eğer konuşmada ikiden fazla kişi mevcutsa diğer kişilerin de onayının olması gerekmektedir.

Kanada

Amerika’da olduğu gibi Kanada’da da eğer bir kişinin izni yoksa kayıt yapılamaz. Ancak, organizasyonlar Kişisel Bilgilerin Korunması ve Elektronik Belgeler Yasası altında farklı kurallara tabidir.Freundliche Kundenberaterin

Birleşik Krallık

Üçüncü tarafın kaydı yasa dışı olsa bile kayıt kişisel kullanım için olacaksa bir katılımcının rızası gerekebilir. Ama yapılan kayıt, üçüncü kişiye verilecekse iki tarafın da onayı gerekmektedir.

İş düzenlemelerine uyum sağlamak, suç tespiti ya da ticari işlemin kaydını yapma gibi belirli nedenlerle görüşmeleri kaydetmeye izin verilir. Kuruluşlar işletmeyle alakalı olup olmadığını belirlemek için iletişimi izleyebilir.

Hindistan

İngiltere’nin aksine Hindistan’da kurallar çok basittir. Burada konuşmaları kayıt altına alamazsınız. Bunu mahkeme emri olmadan yapamazsınız, başka bir deyişle yasa dışıdır. Kayıt altına almanın tek yolu ulusal bir tehlike söz konusu ise ve mahkeme emri aldıysanız bu mümkün olacaktır. Başka şansınız maalesef ki yok.

Avustralya

Avustralya’da telefon görüşmeleriyle ilgili kanunlar eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden bulunduğunuz eyaletteki kanunları gözden geçirmenizde fayda var. Genel olarak iki taraf da görüşmenin kayıt edildiğinin farkındaysa kayıt işlemi sürdürülebilir. Bunda hiçbir sakınca görülmemektedir. “Farkındaysa” kelimesini kullandık. Evet, iki tarafın rızasının olmasına gerek yok. Başka bir deyişle her iki tarafın da bilmesi yeterli.

Peki telefon görüşmelerinin kaydı ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz