Suya karşı dayanıklı akıllı telefonunuzda dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında ne biliyorsunuz?

Suya kaşı dayanıklı akıllı cihazlar akıllı telefon pazarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Sony Xperia serisi ile popüler olan su geçirmez özelliğini bugün bir çok markanın amiral gemisi modellerinde görebilmemiz mümkün. Eğer sizinde bu özelliğe sahip bir akıllı telefonunuz varsa ya da bu özelliğe sahip bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Şimdi bu önemli bilgileri birkaç başlık altında açıklayalım.

waterproof-1

Telefonunuz suya karşı dayanıklı olabilir ancak o bir yenilmez değildir!

Suya karşı koruma ve su yalıtımı gibi terimleri birbiri ile karıştırmamanız gerekiyor. Telefonunuz suya karşı dayanıklı olabilir ancak bu onun hiçbir şekilde su geçirmeyeceği anlamına gelmez. Bu dayanıklılık cihazınızda kullanılan malzemeye göre değişik. Tatlı sularda telefonunuzun su ile buluşması bir sorun oluşturmayabilir. Ancak klorlu veya tuzlu suların telefonunuzda yalıtım sağlayan malzemeye zarar verme gibi bir ihtimali bulunuyor. Aynı zamanda akıllı telefonların su geçirmez özelliği kahve, soda veya alkollü içecek gibi sıvılara karşı dayanıklılık testinden geçirilmemiştir. Bu gibi sıvılara naruz kalan cihazların su geçirmez özelliği zaman içerisinde aşınmaya bağlı olarak zayıflayabilir.

Sony-Xperia-Sea1

Telefonunuzun IP derecelendirmesini kontrol edin

Suya kaşı dayanıklı cihazlarda dikkat etmeniz gereken nokta cihazınızın suya karşı ne kadar dayanıklı olduğudur. Ya da bu özellik su altında ne kadar süre dayanıklılık sağlar? Telefonunuzu aldığınızda eğer böyle bir özelliği varsa genellikle cihaz kutusu içerisinde gelen kullanım klavuzunda cihazın suya karşı dayanıklı olduğunu belirten “IPX7” gibi bir ifade görürsünüz. Bu ifade “Uluslararası Elektroteknik Komisyonu” tarafından uygulanan “IP derecelendirme sistemine” göre belirlenir. Cihazınız seri üretime geçmeden önce laboratuvar ortamında suya karşı test edilerek IP derecelendirme sistemine göre bir numara (sertifika) ile üretilir. Bu numara cihazın hangi şartlarda su altında ne kadar süre kalabileceğini gösterir. 

Derecelendirme Koruma
X0 Özel koruma
X1 Dikey düşen damla ve yoğunlaşmaya karşı korumalı.
X2 Dikey 15 dereceye kadar doğrudan su sıçramalarına karşı korumalı.
X3 Dikey 60 dereceye kadar doğrudan gelen su sıçramalarına karşı korumalı.
X4  Doğrudan veya tüm yönlerden gelen su sıçramalarına karşı korumalı.
X5 En az 3 dakika süreyle, her yönden gelen, düşük basınçlı suya karşı korumalı.
X6 En az 3 dakika süreyle, her yönden gelen güçlü su basıncına karşı korumalı.
X7 30 dakika boyunca 15cm ve 1m arasındaki geçici daldırmaya karşı korumalı.
X8 1m ve üzerinde basınç altında daldırmaya karşı uzun süre korumalı (Tam koşullar üretici tarafından belirtilir).

 

Suya karşı dayanıklılık

Suyla temastan önce ve sonra cihazınızı kontrol edin

Akıllı telefonunuz suya karşı korumalı olabilir ancak telefonun suya temasından önce bir hazırlık yapmazsanız suya karşı dayanıklılığının hiçbir anlamı kalmıyor. Ayrıca cihazın su ile temasından sonra da bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Telefonunuzun USB ve varsa MicroSD girişleri kapaklarının su ile temastan önce kapalı olduğunu kesinlikle kontrol edin.
  • Tuzlu veya klorlu su ile tamstan sonra cihazınızı tatlı su ile durulayın. Bu esnada detarjan veya sabun gibi temizleyici maddeler kullanmayın.
  • Aşırı tuzlu veya sıcak su ile temastan kaçının. Sıcak su cihazınızın yalıtımını daha kolay aşabilir.
  • Temastan sonra her ihtimale karşı USB veya kulaklık girişi gibi bağlantı portlarının kuru olduğunu kontrol edin. Aksi halde kısa devre gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Telefonunuzu kurutmak için aşırı sicak ortamlara maruz bırakmaktan kaçının. Bunun yerine cihazınızı bir havlu ile silerek veya dinlendirerek kurutmayı deneyin.

Suya karşı dayanıklı özelliğe sahip akıllı telefonunuzda dikkat etmemiz gereken bazı noktalara değindik. Telefonunuzun suya karşı koruma özelliğini bu noktalara dikkat ederek daha verimli kullanabilirsiniz. Unutmadan; cihazınız su geçirmez değil, suya karşı dayanıklıdır 🙂

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz