Spotify Hi-Fi Kayıpsız Müzik Kalitesini Deniyor Olabilir

0
636

Müzik servisleri arasındaki tercih sebebiniz müzik kalitesiyse Spotify, yeni denediği teknolojiyle TIDAL’a rakip olacak gibi gözüküyor.

Daha hızlı ve daha az yer kaplamaları için müziğimizi sıkıştırıyoruz. Müzik servisleri de bunu daha az veri aktarımı yapmak için yapıyorlar. Ancak kayıplı sıkıştırma formatları belirli bir bit hızından düşük dosyalarda gözle görülür bir kalite kaybına yola açıyor.

Çoğu müzik servisi kayıplı sıkıştırma sunuyorlar. Kayıpsız sıkıştırma yani CD kalitesinde müzik kalitesini sunan göze çarpan tek müzik servisi ise TIDAL HiFi. TIDAL aynı zamanda TIDAL Masters adı altında stüdyo kalitesinde dinleme imkanı sunmuştu.

Spotify ise şimdiye kadar Premium kullanıcılar 320 kbps OGG formatında ses kalitesi sunmaktaydı.

Reddit’te yayılan tartışmalara ve The Verge’nin haberine göre bazı kullanıcılar Premium aboneliklerine aylık 5 dolat farkla Spotify Hi-Fi aboneliği teklifi almaya başlamış.

Bildirimi alan kullanıcılar butona tıklasa da satın alma işlemi gerçekleşmemiş. Yani hizmet tam olarak kullanıma sunulmasa da “yanlışlıkla” yükseltme ekranı bazı kullanıcılarda görüntülenmiş.

Spotify, Apple Music ve TIDAL HiFi olmayan servislerinde AAC veya OGG Vorbis ses formatını tercih ediyorlar. Bu iki format da MP3 formatına göre aynı dosya boyutunda daha yüksek kalite sunmakta. Buna rağmen henüz müzik marketlerden aldığımız CD kalitesine erişebilmiş değil. TIDAL HiFi ise FLAC formatında kayıpsız bir sıkıştırma sunuyor.

Popüler müzik servislerinin kalite bilgileri ise şöyle:
Spotify – 320 kbps OGG Vorbis
Apple Music – 256 kbps VBR AAC
TIDAL HiFi: FLAC (CD kalitesinde ya da daha yüksek)
Google Play Music – 320 kbps MP3
Turkcell Fizy: 128 kbps MP3

Spotify HiFi kullanıma sunulduğunda geçmeyi düşünür müsünüz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz