SpaceX Marsa Gidiyor!

0
223

SpaceX sadece bir tweet ile dünyayı değiştirmek üzere! Mars 2018 hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazımızda!

Her şey yazının başında söylediğimiz gibi bir tweet ile başladı. 27 Nisan Çarşamba günü, SpaceX Twitter üzerinden bir tweet atarak, 2018’e kadar Red Dragon adında bir uzay kapsülünü Mars’a göndermeyi planladığını açıkladı.

Bu tweet üzerine çoğu kesim adını ilk defa duyduğu Red Dragon isimli kapsül hakkında araştırma yapmaya başladı. Aslında SpaceX CEO’su Elon Musk’ın bahsettiği Red Dragon, SpaceX’in yeni Dragon 2 uzay kapsülüydü. Daha sonradan ortaya çıkan bilgilere göre Dragon 2’nin, “SuperDraco” itici iniş sistemine sahip olacağı anlaşıldı.

mars_globes_wet_dry-1024x576

Bu olayların hemen arkasından insanların kafasında bir soru belirmeye başladı: SpaceX neden Mars’a gidiyor? Özel bir nedeni mi var yoksa sadece keşif amaçlı mı? NASA bu işin içinde olacak mı olmayacak mı, yoksa SpaceX aslında NASA’nın bir görevini tamamlamak için mi Mars’a gidiyor?

Şimdi Mars’a olan yolculuğun biraz özünden bahsedelim. Söylenenlere göre SpaceX’in asıl amacı, Mars’a giderek oradaki arazi yapısını incelemek. İncelemeler sonucu şirket, arazi üzerine bir iniş istasyonu kurmak istiyor. Bu istasyon hayatsal ihtiyaç kaynaklarına sahip olacakken, roket yakıtı da üretebilecek. Aynı zamanda oluşabilecek olumsuz bir durum sonucunda sığınılabilecek güvenli bir yer olacak. Özet olarak yaşam kaynaklarının bulunduğu, astronotlara su, yemek ve yakıt sağlayabilecek, aynı zamanda olumsuz durumlarda sığınıp dış etkenlerden korunmalarını sağlayacak bir birim olacak. İlk insansız görev 2018’de olacak, fırlatma büyük ihtimalle nisan veya mayıs ayında gerçekleşecek. SpaceX’in yeni kalkış aracı Falcon Heavy ile başlayacak olan yolculuk, Drangon 2’nin Kırmızı Gezegene kendi roketleri ile dikey olarak inmesi ile sonlanacak.

af38165d-6f8d-4c0c-a017-cc6218066965

Diğer mevzuya gelirsek, NASA hiçbir şekilde bu programa sponsor olmayacak. Tüm harcamaları kendilerinin karşılayacağını söyleyen SpaceX firması, Mars’tan topladığı tüm bilgi ve verileri ücretsiz olarak NASA ile paylaşacak

Ne Kadara Mal Olacak?

NASA 2011 yılında Mars’a gönderdiği Curiosity Rover için 2.5 milyar dolar harcamıştı. Fakat alınan bilgilere göre SpaceX’in sadece Dragon 2’yi Dünya dışına çıkarması 90 milyon dolara mal olacak. Dünya’dan sonraki seyahati için olan kısmı da eklediğimizde (asıl mebla fırlatma kısmında çünkü roketi fırlatabilmek için çok büyük bir güç gerekiyor ve inanılmaz derecede yakıt ve kaynak harcanıyor.) aşağı yukarı total harcanacak paranın 100 milyon doların üzerinde olacağını söyleyebiliriz.

Yatırımcılar için Anlamı Nedir?

SpaceX halka açılmadığı sürece veya açılmadıkça, yapılacak olan tüm görevler bilimsel olacak gibi görünüyor. Şuan SpaceX’e yatırım yapılamıyor, büyük ihtimalle de hiç yapılamayacak. Fakat şu kesinki, insanlığın Mars’a gitmesi, düşündüğünüzden daha erken gerçekleşecek. Bu da yeni yatırımların önünün açılmasını sağlayacak. Sıkı tutunun, gördüğünüz üzere dünya hızla değişiyor ve değişmeye devam edecek…

Olayın senaryosuyla ilgili video hemen aşağıda:

Siz SpaceX’in bu planı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Dragon 2 bu görevini başarıyla tamamlayabilecek mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz