Open Broadcaster Software Programına Bir Bakalım!

0
784

Birçok yayıncının ve YouTuber’ın kullanmış olduğu Open Broadcaster Software (OBS) programını gelin birlikte inceleyelim.Bu yazımda Youtuberları ilgilendiren kısımı anlatacağım diğer OBS yazısında ise Streamer yani yayıncıları ilgilendiren kısımı anlatacağım.

OBS-LogoÖncelikle uygulamamız tamamen ücretsiz ve kullanımı çok basit. Tek tuşla video çekmeye başlayabilir ve yine tek tuşla video çekiminize son verebilirsiniz. Ancak ondan önce ayarlar kısmından ufak düzeltmeler yapmamız gerekmekte.

obsssss

Öncelikle uygulamamızı açıp ”Sahneler” kısmına geliyoruz. Ardından sağ tık yapıp sahne ekle diyoruz.  Daha sonra kaynaklar kısmına gelip sağ tık yapıyoruz ve buradan eğer oyun videoları çekeceksek ”Oyun Yakalama” bölümünü işaretliyoruz. Ancak ne olur ne olmaz siz de benim gibi tekrar kaynaklar kısmına gelip bu sefer ” Ekran Yakalama ” kısmını seçerseniz işinizi garantiye almış olursunuz.

Eğer mikrofonunuz kötü bir mikrofon ise ve sesinizi az şekilde veriyorsa kaynaklar kısmının yanından mikrofon simgesinden mikrofon sesinizi arttırıp kısabilirsiniz. Veya hoparlör simgesinden aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Tüm bu ayarları yaptıktan sonra ” Kaydetmeye Başla” butonuna basıp videolarınızı çekmeye başlayabilirsiniz. Çekiminiz bittikten sonra da ” Kaydetmeyi Durdur” butonuna basarak çekimi bitirebilirsiniz.

Programı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Open Broadcaster Software hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz