Nedir bu Green Screen?

0
2262

Birçok yayıncının, youtuberın kullanmış olduğu aynı zamanda birçok model çekimlerinde kullanılan Green Screen’i gelin beraber inceleyelim.

Yeşil Ekran

Green Screen aslında Türkçe’de yeşil perde yeşil ekran anlamına geliyor. Peki ne işe yarıyor bu yeşil ekran?  Diyelim ki bir video çektiniz veya bir fotoğraf. Ancak bu fotoğrafın arka planını değiştirmek istiyorsunuz. Bu ilk başta imkansız gibi görünse de aslında çok kolay.

PEKİ YA NASILKULLANILIYOR ?

Hemen bir yeşil ekran alıp önünde fotoğraf çekilin. Ardından bir shop  programı indirin (ben camtasia studio 8 kullanıyorum).

camtasi studio 1

Fotoğrafta gördüğünüz gibi Visual Properties seçeneğine tıklayın.

camtasia studio 8

Daha sonra çektiğiniz fotoğrafa tıklayıp “Remove a color” seçeneğinden yeşil rengini seçin. Program otomatik olarak arkanızdaki yeşil perdeyi silicektir. Ve hemen ardından istediğiniz arka planı seçip uygulayabilirsiniz.

camtasia studio 3

Yeşil ekran günümüzde çok yaygın, ancak fiyatı da oldukça pahalı. O yüzden benim size önerim 4 adet yeşil renkli fon kartonu alın ve hepsini bantla yanyana yapıştırın. İşte alın size green screen.

Ayrıca en aşağıda fotoğraf çekimi veya facecam yapmanız için size kolaylık olsun diye yuvarlak bir yeşil ekran ile çerçeveyi koyuyorum 🙂

Ne dersiniz yeşil ekranı kullanacak mısınız?

GREEN SCREENÇERÇEVE

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz