macOS Sierra Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
3113

Apple’ın yeni Mac işletim sistemi macOS Sierra yayınlandı. Apple Watch ile otomatik oturum açma, Siri entegrasyonu ve birçok yeni özelliği içeriyor.

13 Haziran 2016 tarihindeki Dünya Geliştirici Konferansı’nda ortaya çıkan gelecek nesil Mac işletim sistemi macOS Sierra 20 Eylül 2016 tarihinde kullanıcılara yayınlandı.

macOS Sierra’daki en önemli özellik Siri entegrasyonu. Böylelikle Apple kendi kişisel asistanını Mac’e ilk defa getirmiş oldu. Sierra’daki Siri, iOS üzerinde mevcut olan bazı özellikleri sunmasının yanı sıra dosyaları hızlı bulmak için gibi Mac’e özgü yeteneğe de sunuyor. Bununla birlikte dosyaları hızlı bir şekilde bulmak için belgelerde arama yapma gibi Mac’e özgü yeteneğe sahip.

Siri arama sonuçlarını Bildirim Merkezi’ndeki Bugün bölümüne sabitleme seçeneği mevcut. Sabitlemenin yanı sıra bir bakışta güncel bilgileri sunmak için belgelerinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca Siri Fotoğraflar üzerinde arama yapma, hatırlatmalar ayarlama, FaceTime aramaları başlatma yeteneklerine ve çok daha fazlasına sahip.

Fotoğraflar’da, bilgisayar vizyonu ve yeni derin öğrenme algoritmaları uygulamanın yüz, nesne ve sahne tanıma özelliğini kullanarak fotoğraflardaki insanları, yerleri ve nesneleri algılayabilmesini sağlıyor. Ayrıca akıllı koleksiyonlar halinde grup görüntülerinin bilgileri kullanılarak güçlü arama yetenekleri ortaya çıkıyor. Yeni “Anılar” sekmesi eski anıların su yüzüne çıkması için geçmiş fotoğraflardan koleksiyonlar oluşturuyor ve bunun yanı sıra bir dünya haritasında bütün fotoğrafları görüntüleyen “Yerler” albümü mevcut.

Mesajlar uygulaması, doğrudan uygulama içerisinden web içeriğini önizleme ve video klipleri izleme için zengin bağlantılara sahip. Bunun yanı sıra Mesajlar daha büyük emoji’leri ve kalp, başparmak yukarı gibi simgeler ile mesajlara hızlı bir şekilde yanıt vermek için “Tapback” seçeneklerini destekliyor. iTunes’da, Apple Music daha göze çarpan ve müzik keşfetmeyi geliştirmek için daha basit bir arayüz ile yeniden tasarlandı.

Devamlılık özellikleriyle genişleyen macOS Sierra, Apple Watch sahipleri için yeni “Auto Unlock” seçeneğini getiriyor. Kimliğini tanımladığınız Apple Watch’unuz Mac cihazınıza yakın olduğunda herhangi bir şifre girmeden otomatik olarak oturum açmanızı sağlıyor. Ayrıca yeni Devamlılık özelliği ise Universal Clipboard. Bu özellik ile bir Apple cihazında metin, resim ve fotoğraf gibi içerikleri kopyalayarak başka bir Apple cihazına yapıştırmanızı sağlıyor.

Daha Derin iCloud entegrasyonu bir Mac cihazında masaüstünde veya belgeler klasöründe bulunan tüm dosyalara diğer Mac, iPhone ve iPad cihazlarından iCloud Drive uygulaması veya iCloud.com sitesi üzerinden ulaşabilmenizi sağlıyor.

macos-sierra-dosyalarmacOS Sieera’da birinci taraf (Apple) ve üçüncü taraf tüm Mac uygulamaları, birden fazla sekme ile kullanmak mümkündür. Böylece Pages gibi uygulamalarda kullanıcılar birden çok belgeye erişim yaptıklarında birden fazla pencere ile çalışmak yerine birden fazla sekmeyle çalışabilirler. Resim İçinde Resim işletim sistemindeki yeni özelliklerden biri. Bu özellik, kullanıcılar diğer işlerini hallederken video izlemelerini sağlıyor.

Apple, SSD’ler için geliştirdiği ve birincil özellik olarak şifrelemeye önem verdiği yeni dosya sistemi Apple File System (APFS) ile karşımıza çıktı. Ayrıca Mac üzerinde depolama alanı dolmaya başladığında alanı boşaltan yeni bir En İyi Depolama özelliği mevcut.

iOS 10 ile birlikte macOS Sierra, kullanıcıların internette alışveriş yaparken Apple Pay ile ödemelerini sağlayan internet tarayıcısında Apple Pay desteği sunuyor. Ödemeler, Touch ID kullanan bağlantı kurulmuş bir iPhone veya Apple Watch ile doğrulanmaktadır.

macOS Adı

Apple’ın Mac işletim sistemi 2001 yılından beri “OS X” olarak bilinmektedir. Ancak Apple 2016’da tüm ürünlerinde işletim sistemi adlarını birleştirmek için OS X adından macOS’e geçti.

macOS; iOS, tvOS, and watchOS sistemlerine katıldı ve ayrıca OS X’ten macOS’e geçti. Bununla beraber Apple, Kaliforniya simgelerinden sonra Mac işletim sistemlerini isimlendirmeye devam etti. 2016’da macOS, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin merkezinden Nevada eyaletine kadar uzanan Sierra Nevada sıradağları için “macOS Sierra” olarak adlandırıldı.

Siri

Apple’ın kişisel asistanı ilk defa macOS Sierra ile Mac cihazlarında yer aldı. Siri, basit sorguları yanıtlama, bilgi arama, mesajlar gönderme, uygulamalar açma ve çok daha fazlası gibi iOS’te mevcut olan görevleri yerine getirebilir. Buna ek olarak Mac’e özgü görevler de mevcut.

Siri, “Geçen hafta açtığım belgeleri bul” gibi sorgularla aradıklarınızı hızlı bir şekilde içerikleri bulabiliyor. Siri ayrıca “sadece Oğuz’un bana gönderdikleri” gibi sözün gelişi söylenebilen içerikleri de anlıyor.

macOS Sierra’da Siri, menü çubuğunda bir simge, bir Dock uygulaması veya kullanıcı tanımlı klavye komutu ile erişilebilir.

Pencerelerde görüntülenen Siri sonuçları, daha sonra referans olması için Bildirim Merkezi’nde Bugün bölümüne sabitlenebilir veya çeşitli belgeler içerisine yerleştirilebilir. Siri sonuçları dinamik ve günceldir. Böylece herhangi bir spor karşılaşmasının skorunu Siri’ye sorarsanız ve cevabı Bildirim Merkezi’ne sabitlerseniz skor değişikliklerini bir bakışta görebilirsiniz.

Siri sonuçlarını Bildirim Merkezi’ne sabitleme yeteneği, size esasen ilgili bilgiler ile güncel olmanızı sağlayan Widget’lar dizisi sunuyor.

Siri ayrıca günlük işlerinizde, çoklu görevler ile yardımcı olabiliyor. Siri, doğrudan bir belgeye sürüklenebilen web görüntülerini bulabilen veya bir partiyle ilgili e-posta davetiyeleri eklenebilen bir harita açabilen bir asistan oluyor. Siri’yi Mac cihazında farklı yollarla kullanışlı hale getirmek için çok sayıda çalışma yapıldığını belirtelim.

Mac’teki Siri Sorgu Örnekleri

 • İndirilenler klasörümdeki PDF’leri göster
 • Sadece geçen hafta çalıştığım PDF’leri
 • Bu geceki futbol maçının skoruna bak
 • En yakın kahve dükkanı için yönleri göster
 • Mac’imde ne kadar boş alan var?
 • Dün çalıştığım tüm dosyaları göster
 • 70’lerden müzik oynat (Apple Music aboneliği gerekir)
 • Adana’da hava durumu nedir?
 • Geçen yıl çektiğim fotoğrafları göster
 • Oğuz’a mesaj gönder

Devamlılık

macOS Sierra’da yeni otomatik oturum açma ve evsensel kopyala yapıştır seçeneği gibi genişletilmiş Devamlılık özellikleri mevcut. Otomatik oturum açma ile yetkilendirilen bir Apple Watch, Mac cihazınıza yakınlaştığında Bluetooth üzerinden oturum açabilmek için kullanılabilir. Bu özellik 2013 veya daha yeni bir Mac’in yanı sıra iPhone ve Apple Watch cihazlarınız için iOS 10 ve watchOS 3 gerektirmektedir.

Universal Clipboard bir Mac cihazında bir şeyi kopyalamanızı ve bir iPhone, iPad veya tam tersine yapıştırmanızı sağlıyor. Bu temelde bir çapraz cihaz kopyala yapıştır özelliğidir.

macos-sierra-evrensel-kopyala

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması, geçmiş seyahatler gibi çeşitli bilgileri unutmuş olabileceğiniz fotoğraflar için tasarlanan yeni bir “Anılar” bölümüne sahip. Akıllı bir bölüm olan “Anılar” fotoğrafları zamana, yere (konum) ve hatta yeni bilgisayar vizyonu gelişmeleri sayesinde insanlara ve nesnelere göre gruplama yapabilir.

Anılar ile belirli seyahatlerden veya yerlerden fotoğraflarla hızlı bir şekilde küçük videolar oluşturabilirsiniz. Ayrıca uygulama otomatik olarak müziği, başlıkları ve geçişleri ekliyor. Müzik “Epik”, “Duygusal” ve “Mutlu” gibi duygularla veya kendi müziğinizi ekleyerek özelleştirebilirsiniz.

macos-sierra-fotograflar

Bazı anı bölümü fotoğrafları Son olaylar, Geçen Hafta, Geçen Hafta Sonu, Yıl özeti, Seyahatler, Doğum Günleri ve çok daha fazla kategorileri içermektedir.

Anılar ve diğer özellikleri güçlendirmek için Fotoğraflar uygulaması bütün fotoğraflarınızı tarar ve fotoğraflarda kimlerin ve nelerin olduğunu belirler. Güçlü arama yeteneği sayesinde kediler, ağaçlar, dağlar ve çok daha fazlası ile fotoğrafları arayabilirsiniz.

Bir fotoğrafta kimlerin olduğunu daha iyi söyleyebilen yeni geliştirilmiş yüz tanıma özellikleri mevcut. Ayrıca kişilerin yer aldığı tüm fotoğraflar “Kişiler” albümü içerisinde organize bir şekilde yer alır.

macOS Sierra’nın kodlarına göre iOS 10 ve macOS Sierra sistemlerindeki Fotoğraflar uygulaması hırs, nefret, nötr, çığlık, gülümseme, şaşkınlık ve şüphe olmak üzere yedi farklı yüz ifadesini ayırt edebilmektedir.

Sahne ve nesne tanıma özellikleriyle Fotoğraflar uygulaması geniş bir yelpazede farklı kategorilerde yaklaşık 4.000 farklı ögeyi tanıyabilmektedir.

Yeni “Yerler” albümü tüm fotoğraflarınızı bir dünya haritası üzerinde organize eder. Bu sayede, dünya genelinde çekildiğiniz tüm görüntülerinizi yerleriyle beraber görebilirsiniz. Fotoğrafları uzaklaştırma daha geniş bir bakış sunarken, yakınlaştırma belirli bir yerdeki fotoğraflarınızı görebilmenizi sağlıyor.

iOS 10’daki gibi çeşitli filtreleri ve diğer görüntü ayarlama araçlarını kullanarak Live Photos düzenlemeleri yapmak mümkün. Üçüncü taraf geliştiriciler, Live Photos düzenleme araçları oluşturmak için Live Photo Editing API kullanabilirler.

Ayrıca Fotoğraflar uygulaması, fotoğraflardaki detayları artırmak için kontrast eklemek ve vurguları belirlemek için yeni bir “Parlaklık” aracına sahip.

Mesajlar

Mesajlar şimdi zengin bağlantıları destekliyor. Bu sayede web siteleri gibi içerikleri doğrudan uygulama içerisinden önizleyebilirsiniz. Zengin bağlantılar sayesinde, mesajlar uygulamasından ayrılmadan videoları oynatabilirsiniz.

macos-sierra-mesajlar

Kalp, başparmak yukarı gibi simgeler ile mesajlara hızlı bir şekilde yanıt vermek için “Tapback” seçenekleri ve daha büyük emoji’ler gibi iOS 10 Mesajlar özellikleri macOS Sierra’da mevcut. Aynı anda en fazla üç emoji gönderdiğinizde, bu emoji’ler normalden daha büyük boyutta görüntülenir.

Apple Music

iTunes’un Apple Music bölümü yeni müzikleri keşfetmeyi daha kolay bir hale getiren daha basit bir arayüz ile yeniden tasarlandı. Daha iyi içerik keşfetmek için sekmelerde şimdi “Kitaplık”, “Sizin İçin”, “Gözat” ve “Radio” gibi başlıklar mevcut. Bunun yanı sıra yeni bir “Arama” sekmesi şarkıları ve albümleri daha hızlı bir şekilde aramayı sağlıyor.

macos-apple-music

Apple Music’in iOS 10 sürümünde olduğu gibi yeni görünüm kalın başlıklar ve daha fazla beyaz alan ile estetikliğe ve parlak albüm kapaklarına odaklanıyor. Ayrıca MiniPlayer’ı kullanarak dinlenen şarkılara ait şarkı sözlerini görüntülemek için yeni bir özellik mevcut.

iCloud

macOS Sierra’da, masaütünde veya Belgeler klasöründe yer alan tüm dosyalar otomatik olarak iCloud ile senkronize edilir. Böylece diğer Mac veya iOS cihazlarından kolaylıkla erişilebilirler. Diğer Mac cihazlarında bir iCloud hesabına giriş yapıldığında masaüstü ve Belgeler dosyaları sorunsuz bir şekilde senkronize edilir ve anında kullanılabilirler.

iPhone ve iPad cihazlarında, dosyalar masaüstünde veya iCloud Drive uygulamasında Mac’in belgeler klasöründe bulunmaktadır.

Ayrıca dosyalar, Windows işletim sistemlerinde iCloud Windows uygulamasında mevcuttur. Bununla beraber dosyalar, bir internet tarayıcısını destekleyen tüm cihazlar için iCloud.com üzerinden erişilebilir.

En İyi Depolama

En İyi Depolama, bir Mac cihazınınz HD veya SSD alanı dolmaya başladığında depolama alanını otomatik olarak boşaltmak için tasarlanan yeni bir özelliktir. En İyi Depolama, sık kullanılmayan ögeleri iCloud üzerinde depolar ve Mac cihazından kaldırır. Buna ek olarak, kullanılan uygulama yükleyicilerini, aynı dosyaları, önbellekleri, günlükleri ve çok daha fazlasını silmek için kullanıcılara hatırlatmalar gönderir.

macos-sierra-en-iyi-depolama-1

iCloud’a taşınan dosyalar okunmuş ePub kitaplar, eski ekran görüntüleri, iTunes U kursları, tam çözünürlüklü fotoğraflar, kullanılmayan Mac App Store uygulamaları, eski sunumlar, eski görüntü ve metin dosyaları, eski belgeler, kullanılmayan yazı tipleri, eski E-Posta ekleri ve çok daha fazlasını içermektedir.

Tamamen silinen veriler Apple Music önbellekleri, 30 gün boyunca Çöp Sepeti’nde bulunan ögeler, web önbellekleri, önbelleklenmiş Harita bilgileri, arıza ve hata günlükleri, hızlı bakış (Quick Look) önizlemeleri, iTunes’tan IPSW dosyaları, etkin olmayan Mac App Store indirmeleri, Xcode önbellekleri, eski iPhone yedekleri, hiçbir yerle bağlantısı olmayan iTunes veritabanı dosyaları ve çok daha fazlasını içermektedir.

macos-sierra-en-iyi-depolama-2

Apple Pay

iOS 10 ve macOS Sierra yanında Apple, Apple Pay’i web üzerinde çalışacak şekilde genişletiyor. Apple Pay’i kabul eden katılımcı web sitelerinde, web satın almaları için Apple Pay ödeme hizmeti kullanılabilir. Web üzerinde yapılan Apple Pay satın almaları, kullanıcının bileğindeki Apple Watch yoluya veya iPhone üzerindeki Touch ID butonuyla doğrulanmaktadır.

apple-pay-web

Ödemeler Touch ID butonu üzerinde yetkilendirilmiş bir parmak veya Apple Watch üzerindeki yan butona iki kez tıklama ile doğrulanmaktadır.

Diğer Özellikler

Resim İçinde Resim

iOS 9’da Apple, iPad’ler için bir Resim İçinde Resim özelliğini duyurdu. Bu özelliği Mac cihazlarına genişleterek macOS Sierra’ya ekledi. Safari internet tarayıcısında veya iTunes üzerinde bir video izlerken, video masaüstü üzerinde yüzen pencere olarak görüntülenebilir. Böylece diğer işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Yüzen video penceresi yeniden boyutlandırılabilir ve Mac ekranının herhangi bir köşesine sabitlenebilir.

Sekmeler

Sekmeler Safari internet tarayıcısından Haritalar, E-Posta, Pages, Numbers, Keynote ve diğerleri gibi çoklu pencereleri destekleyen tüm Mac uygulamalarına genişletilebilir. Bu uygulamalarda, tek seferde birden fazla belge açmak yerine kullanıcılar şimdi çoklu sekmeler yoluyla birden fazla belgeye erişebilirler.

macos-sierra-sekmeler

Pages gibi uygulamalarda, tam ekran modundayken belgeler arasında veya sekmeler yoluyla birden fazla belgeler arasında kopyala/yapıştır yapabilirsiniz. Haritalar’da birden fazla konumda gezinebilir, E-Posta’da tek seferde birden fazla e-posta taslağı üzerinde çalışabilirsiniz.

Sekme desteği üçüncü taraf uygulamalar tarafından da sunulmaktadır.

Safari Uzantıları

Daha önce internet üzerinden indirilen Safari uzantıları macOS Sierra’da Mac App Store’a taşındı. Uzantıların Mac App Store’a taşınmasıyla, Apple’ın standartlarına uymaları sağlanırken, daha fazla görünürlük verilmiş oldu.

Safari Eklentileri

macOS Sierra’daki Safari 10’da Apple, HTML içeriğe odaklanmak ve genel web gezinme deneyimini geliştirmek amacıyla varsayılan olarak Adobe Flash, Java, Silverlight ve QuickTime gibi yaygın eklentileri devre dışı bıraktı. Gerektiğinde web siteleri üzerinde bu içeriklere erişmek için tek bir tıklama ile izin verilebilir ve ilgili içerikler oynatılabilir.

safari-eklenti

Yeni Dosya Sistemi

Apple macOS Sierra’da, Apple File System veya APFS olarak adlandırdığı yeni dosya sistemini duyurdu.

APFS, mevcut HFS+ dosya sisteminin neredeyse tüm özelliklerini destekler. Bunun yanı sıra Flash/SSD depolamalar için optimize edilmiş ve güçlü şifreleme, copy-on-write (CoW) üst verisi, alan paylaşımı, dosyaları ve dizinleri klonlama, anlık görüntüler, hızlı dizin boyutlandırma ve gelişmiş dosya sistemi temelleri gibi özelliklere sahiptir.

APFS şu anda test aşamasında ve sadece geliştiriciler için mevcut. Apple, bu yeni dosya sistemini 2017 yılında yayınlamayı planlıyor. Bu yüzden başlangıç olarak macOS Sierra’da yer almayacaktır.

RAID Desteği

Apple, macOS Sierra üzerindeki Disk İzlencesi’nde RAID alanları oluşturma ve bunları yönetme yeteneğini yeniden tanıttı. Bu özellik OS X’in ilk sürümlerine mevcutken Apple, OS X El Capitan sürümünde bu özelliği kaldırmıştı.

macos-sierra-raid

Gatekeeper Değişiklikleri

Apple, Mac App Store veya güvenilir geliştiriciler yolu yerine herhangi bir yerden uygulamalar indirmeye izin veren Gatekeeper güvenlik seçeneğini kaldırmak için Sistem Tercihleri’nde ayarlama yaptı.

macos-sierra-gatekeeper

Güvenilir olmayan geliştiricilerin uygulamaları hala Sistem Tercihleri -> Güvenlik & Gizlilik bölümünde yer alan “Yine de Aç” seçeneğine tıklanarak açılabilir. Ancak artık tüm indirilen uygulamaları otomatik olarak açan evrensel bir seçenek bulunmuyor.

Differential Privacy

iOS 10 ve macOS Sierra, bireysel güvenlikten ödün vermeden verileri ve kullanıcı kullanım alışkanlıklarını toplamak için Apple’a izin veren yeni bir Differential Privacy özelliği içeriyor.

macOS Sierra’da Differential Privacy, otomatik düzeltmeyi ve Arama İpuçları’nı geliştirmek için veriler toplamaktadır.

Bu veri toplama özelliği tamamen kullanıcı onayına sunulur. Böylece kullanıcılar Apple’a verilerin gönderilip gönderilmeyeceğini karar verebilirler.

macOS Sierra İle Uyumlu Mac Cihazları

2009 ve sonrası

 • iMac
 • MacBook

2010 ve sonrası

 • MacBook Air
 • Macbook Pro
 • Mac Mini
 • Mac Pro

macOS Sierra hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz