iPhone 7’niz Yavaş Olan Mı Yoksa En Hızlısı Mı? Öğrenin!

0
1307

iPhone 7 cihazlarının hepsinin aynı modemi kullanmadığı anlaşıldıktan sonra yapılan testlerde bazı cihazların çok daha hızlı olduğu ortaya çıktı. Sizin iPhone 7’niz nasıl peki? Dilerseniz yazımıza devam edin ve öğrenin!

images

Hızınızı öğrenin...
Hızınızı öğrenin…

Aynı model Apple’ların aynı üretim aşamalarından aynı chip setlerinden eşit donanımlardan oluştuğunu sanıyorduk. Ne yazık ki iPhone 7’lerde farklı modemler kullanıldığını öğrendik. Durum böyle olunca LTE bandında yapılan testler sonucunda bazı cihazların gözle görülür şekilde daha hızlı olduğu ortaya çıktı.

Neden İnternet Hızında Fark Var?

Modemlerin Qualcomm veya Intel olmasının elbetteki bazı farklılıklara neden olacağı tahmin ediliyordu ama bu kadarı tahmin edilmiyordu. Yapılan testler Intel’in Qualcomm’a göre daha yavaş olduğunu ortaya koyuyor.

images-11

Sizde eğer bir Apple iPhone 7 aldıysanız ya da en azından alma ihtimaliniz varsa işte hangi modemi kullandığını yani hangi cıhazın daha hızlı olduğunu öğrenmenin yolunu açıklıyoruz.

images-13

images-12

Hızlı Mı Yavaş Mı? Öğrenin!

Hiçbir uygulama indirmeye gerek kalmadan cihazın ana ekranından Ayarlar > Genel menüsüne gidin. Daha sonra yine bu menüden Hakkında seçeneğine dokunun. Hakkında ekranının altında bulunan Yasal seçeneğine dokunduktan sonra Mevzuat seçeneğine dokunup model numarasının bulunduğu kısmı açın. Ekranın en üst kısmında iPhone 7’nizin model numarası yazıyor olacaktır: “Model A****” şeklinde olmalı.

Eğer ki model numaranız cihazınız A1660 veya A1661 ise hızlı olan Qualcomm modeme sahiptir. Eğer model numaranız A1778 veya A1784 ise daha yavaş olan Intel modem cihazınızda yer alıyor demektir.

Yine bazı uygulamalar indirerek bu model bilgisine ulaşabilirsiniz. Fakat bu paylaştığımız yoldan bir farkları olmayacaktır.

Eğer cihanızda yavaş LTE hızına sahip olduğunuzu öğrenirseniz hayal kırıklığına uğramayın. Bu kesinlikle Apple Firmasına ait bir hatadan kaynaklanıyor. Daha önce iPhone 6s ve 6s Plus’larda Samsung ve Foxconn üretimi, kendi çiplerini kullanan Apple benzer bir hız farkını görmüş ve A10 Fusion’da Foxconn ile yoluna devam etmiş, çip tedariğini tekelleştirmişti. Apple’ın aynı hataya düştüğü çok açık.

Açıkçası anlaşılan Apple Note 7’lerin patlamasıyla kinayeli bir yoldan mesaj veren Başkan Obama’nın burada paylaştığımız tavsiyesini duymamışa benziyor. Apple sizce büyük bir hataya mı düştü yoksa tamamen masum mu? Sizin iPhone 7 cihazınız hangi modemi kullanıyor? Bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz