İdrar Rengi Önemli Mi?

2
536

İnsan vücudu sürekli bir çalışma halindedir ve gün içerisindeki atıklar vücudumuzla ilgili bazı bilgiler edinebilmemizi sağlar. Peki idrarınızın rengi size ne anlatıyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Cleveland Clinic tarafından yayınlanan idrar rengi ve anlamlarıyla ilgili bir grafik kendini hızlı bir şekilde kontrol etmenizi sağlıyor. Eğer herhangi bir sorun varsa bir doktora gitmenizi öneriyoruz. Doktora gitmeden önce T.C. Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi sayesinde istediğiniz bölümden istediğiniz doktordan istediğiniz saate randevu alabilirsiniz.

Hadi idrar rengi ve anlamlarına bir bakalım.

İdrar Rengi Renksizİdrarınız renksiz ve saydam ise çok fazla su tüketiyorsunuz. Su tüketimini azaltmanızda fayda var.

 

İdrar Rengi Samanİdrarınız soluk saman renginde ise normal ve sağlıklı birisiniz. Bununla beraber gerekli oranda su tüketiyorsunuz.

 

 

İdrar Rengi Saydam Sarıİdrarınız saydam sarı renginde ise normal birisiniz.

 

 

İdrar Rengi Koyu Sarıİdrarınız koyu sarı renginde ise normal birisiniz. Ancak kısa zamanda su içmenizde fayda var.

 

 

İdrar Rengi Bal

İdrarınız kehribar (çok koyu sarı) veya bal renginde ise vücudunuz yeterince su almamaktadır. Şimdi su içmeniz öneriliyor.

 

 

İdrar Rengi Kahverengiİdrarınız şurup veya kahverengi renginde ise karaciğerinizle ilgili bir sorun olabilir veya yeterince su içmiyorsunuz. Hemen su için ve sorun devam ediyorsa doktorunuza görünün.

 

İdrar Rengi Kırmızıİdrarınız kırmızıya yakın bir pembe renkte ise yakın bir zamanda pancar, yaban mersini veya ravent kökü yemiş olabilirsiniz. Eğer bunları yemediyseniz; idrarınızda kan, böbreğinizle ilgili bir belirti, tümör belirtisi, idrar yolu enfeksiyonu, prostat problemi, kurşun veya civa zehirlenmesi olabilir. Doktorunuza görünmenizde fayda var.

İdrar Rengi Turuncuİdrarınız turuncu renkte ise yeterince su içmiyor veya karaciğer / safra kanalı ile ilgili bir sorun olabilir. Bunların dışında, gıda boyası kullanılmış bir yiyecek tüketmiş olabilirsiniz. Doktorunuza görünmenizde fayda var.

 

İdrar Rengi Mavi Yeşilİdrarınız mavi veya yeşil renkte ise genetik bir probleminiz olabilir. Nadir görülen bir genetik hastalık idrarınızın mavi veya yeşil renkte olmasına neden olabilir. Ayrıca bazı bakteriler idrar kanalına bulaşmış olabilir. Ancak genellikle gıda boyası kullanılmış bir yiyecek tüketmiş veya bir ilaç kullanmış olabilirsiniz. İdrarınızın bu renklerde olması sizi öldürmez. Bu renklerde olmaya devam ediyorsa doktorunuza görünmenizde fayda var.

İdrar Rengi Morİdrarınız mor renkte ise bu renk mor idrar torbası sendromundan kaynaklanmaktadır.

 

 

İdrar Rengi Köpüklüİdrarınız köpüklü ise zararsız ve su gerektiren bir durum olabilir. Ancak diyet yapıyorsanız proteinin aşırı tüketilmesi veya böbreğinizle ilgili bir sorun olabilir. İdrarınız sürekli köpüklü ise doktorunuza görünmenizde fayda var.

 

Dış Etkenler

Yukarıdakilerin dışında bazı dış etkenler bulunmaktadır. Bazı ilaçlar, kabız giderici (müshil), kemoterapi ilaçları, boyalar veya doktorunuzun idrar yolu enfeksiyonu için verdiği bazı ilaçlar idrarınızı normalde daha koyu bir renge çevirmektedir. Bunları kullanıyor musunuz?

İdrarınızdan dolayı hiç doktora gittiniz mi?

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz