HDMI ve Miracast Arasındaki Farklar ve Bu İki Bağlantının Özellikleri

0
2201

Eğer bilgisayarınızı bir televizyona, projektöre, ikinci bir monitöre bağlamak istiyorsanız, HDMI bağlantısı sizin için eskimiş bir seçim olabilir. Bu durumda Miracast karşımıza çıkıyor.

Ne kadar en yaygın görüntü bağlantı seçeneği olsa da HDMI artık eskiyor ve bazı teknolojileri destekleyemeyecek hale geliyor. Eğer siz de aynı fikirdeyseniz bu yazımızı okuyarak yeni ufuklara yelken açabilirsiniz.

HDMI teknolojisi 2002 yılında bulundu ve çok kısa bir zamanda popülerleşti. Öyle ki 2004 yılında HDMI teknolojisine sahip 5 milyon adet cihaz satıldı, bu rakam 2005’te 17 milyon, 2006’da ise 63 milyona yükseldi. Şuan günümüzde HDMI bağlantısını kullanan 3.5 milyar cihaz bulunuyor.

Günümüzde ise HDMI’ın yerine geçebilecek olan Miracast teknolojisine sahibiz. Genel olarak baktığımızda Miracast, kullanım açısından HDMI’ı yerinden edebilecek bir teknoloji. Bakalım bu bahsettiğimiz Miracast, HDMI’ın yerine yaygınlaşabilecek bir teknoloji mi?

Miracast Nedir?

Miracast-Logo

Miracast bu alanda yeni bir teknoloji. The Wi-Fi Alliance topluluğu bu teknolojiyi 2012 yılında duyurdu. Açıklamaları ise “Wi-Fi üzerinden HDMI bağlantısı” şeklindeydi. Bu teknik olarak tamamen doğru diyebileceğimiz bir açıklama olmasa da Miracast’in mantığını anlayabilmemizi sağlayan bir cümle olabilir.

İşin özünde, Miracast HDMI bağlantılarını ve kablolarını ortadan kaldırır, cihazların wireless üzerinden birbirlerini bulmalarını sağlar ve birbirlerine aynı görevi yaparak ekranları yansıtmaları prensibini baz alır. Miracast günümüzde Microsoft, Android, Roku, Amazon ve daha birçok teknoloji devinin de standart olarak kabul ettiği bir teknoloji haline geldi.

Diğer yandan baktığımızda Apple tarafında AirPlay, Google tarafında ise Chromecast gibi farklı çözümler de var. Fakat Miracast’in en temel farklı endüstriyel bir standar olması. Örnek olarak AirPlay özelliğini sadece Apple cihazlarında kullanabiliyoruz. Miracast’i ise Anroid 4.2+ ve Windows 8.1+ yazılımlara sahip tüm cihazlarda kullanabilirsiniz.

Miracast Nasıl Çalışır?

Wi-Fi Direct özelliğinin üzerinden işlem yapan Miracast, eşler arası direk olarak görsel veri aktarıp bu görsel veriyi işleme yeteneği sunar. Bunu sunarken de Wi-Fi Direct özelliğinden de  bileceğimiz gibi arada herhangi bir modem veya router bulunmasını gerektirmez.

Diyeceğimiz o ki, aradaki bağlantı evinizdeki internet bağlantısı üzerinden kurulmuyor. Direk olarak iki cihaz arasında bağlantı sağlanıyor. Örnek vermek gerekirse iki cihazın Bluetooth üzerinden bağlanmasını örnek olarak gösterebiliriz. Bu bağlantı kurulurken isteğe göre WPS veya WPA2 şifreleme protokolleri de kullanabiliyor. Yani 2. veya 3 bir şahsın bağlantınızı hackleyip görüntüyü çekme gibi bir olasılık neredeyse imkansızlaşıyor.

Media tarafında ise Miracast bize H.264 standartında codecler ile ve 1080p video çözünürlüğüne görüntü aktarmamızı sağlıyor. Ses kısmında ise 5.1 ses surround ses sistemlerine yer verilmiş durumda. Aynı zamanda telif hakkı korumalı içerikleri de herhangi bir sıkıntı olmadan iki cihaz arasında paylaşabiliyorsunuz.

Peki Neden Miracast Tercih Edilmeli?

Miracast’in en büyük artılarından biri, farklı birçok cihaz arasında bağlantı kurabiliyor olması. Ne kadar şuana kadar Miracast o kadar duyulmamış (ya da duyurulamamış) bir teknoloji olsa da aaslında cihazlar arasında gayet yaygın bir çözüm.

2012 Ekim ayında Google, Anroid 4.2+ yazılıma sahip olan cihazlarında Miracast protokolünü destekleyeceğini açıkladı. Google’ı takip eden Microsoft oldu 2013 yılında aynı şekilde Microsoft da açıklama yaparak Windows 8.1 ve sonrası yazılıma sahip cihazlarında Miracast desteği olacağını açıkladı. Diğer yandan Blackberry, Roku, Amazon Fire ve diğer yeni Linux cihazlar Miracast’i destekleyen konumda bulunuyor. Destek vermeyen tek firma ise tahmin edebileceğiniz üzere Apple.

M1FuseFront

Çoğu akıllı televizyon da Miracast desteği sunar durumda. Sunmasa bile internet üzerinden alabileceğiniz yaklaşık 10$ fiyatından başlayan (Yazının yazıldığı tarihte Türkiye’deki mağazalarda en ucuz fiyat 100 TL civarındadır) herhangi bir Miracast Receiver kablosu alarak HDMI girişi olan bir televizyonunuza Miracast özelliği kazandırabilirsiniz. Tabi unutmamak gerekir ki alacağınız ürünün kalitesi ve fiyatı, aktarım hızı ve kalitesine doğrudan etki edecektir.

Şunu da belirtelim ki bu özellik her cihazda Miracast adıyla kullanılmıyor. Örnek olarak LG cihazlarda “SmartShare” olarak geçen özellik, Samsung cihazlarda “AllShare Cast”, Sony cihazlarda “Screen Mirroring”, Panasonic cihazlarda ise “Display Mirroring” ismiyle geçiyor. Bu marka cihazlara sahipseniz ve cihazının bu isimlerde özelliği bulunuyorsa cihazınız Miracast özelliğine sahip demektir.

Miracast’in genel faydalarını genel olarak şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Wi-Fi Bağlantısı Gerektirmez: Yakınınızda bir modem olmasa bile Miracast özelliğine sahip olan 2 cihaz arasında bağlantı kurabilirsiniz.
  • Kablo Gerektirmez: Artık çevrenizde gereksiz kablolar bulunmayacak.
  • Kullanması Kolay: İki cihaz otomatik olarak neredeyse siz hiçbir şey yapmaksızın birbirlerine bağlanabilirler.

Miracast Gerçekten HDMI’ın Yerine Geçebilir mi?

Genel olarak baktığımızda HDMI bağlantısının dezavantajları nelerdir? Biraz bunlardan konuşalım.

Mesafe: Televizyonunuza bağlamak istediğiniz bilgisayar veya diğer cihazlar sadece sahip olduğunuz kablonun uzunluğu kadar özgü olabilir. Evde kullanım için bu o kadar büyük sıkıntılar yaratmasa da ofis kullanımları veya sunumlarda oluşturmak istediğiniz HDMI bağlantıları canınızı sıkacak noktaya gelebilir. Tabiki çok uzun HDMI kabloları da bulunmakta fakat bu kabloları hem barındırmak zor hem de pahalılar.

On-Screen Hataları: HDMI ile bağlantı kurduğumuzda ekranın boş görünmesine neden olan kimlik doğrulama hatalarına sık sık rastlıyoruz. Aynı hata boş ekrana neden olmasa da, ekran titremelerine veya laglara sebebiyet verebiliyor. Bu da sunum yaparken veya film izlerken saç yoldurtan bir çile haline geliyor.

maxresdefault

Uyumluluk: Çoğu tabletler, akıllı telefonlar ve netbook dediğimiz küçük boyuttaki laptoplar hatta ve hatta nadir de olsa bazı günümüz laptopları bile HDMI portu bulundurmayabiliyor. Bu da demek oluyor ki cihazınından aldığınız görüntüyü daha büyük bir ekrana aktaramıyor olacağınız.

Peki Miracast’in Dezavantajları Neler?

Ne kadar Miracast’in birçok avantajı olsa da dezavantajları da yok değil.

Daha önce de söylediğimiz gibi Apple ve Google kendi teknolojilerine sahipler. Genel olarak baktığımız zaman birçok otoritere göre Chromecast ve AirPlay daha akıllı çoklu görev yönetimine sahipler. Miracast sadece ekranınızı bağlandığınız cihaza yansıtırken Chromecast ve AirPlay ön planda işlem yapmanızı ağlarken arka planda başka işlemler yapmanıza da izin veriyor.

Diğer taraftan Miracast hala HDMI kadar yaygınlaşmış değil. Ne kadar 5.000’den fazla Miracast destekleyen cihaz bulunsa da HDMI tarafında daha önce bahsettiğimiz gibi 3.5 milyar gibi bir rakam var ki Miracast bu durumda HDMI’ın baya gerisinde kalıyor. Durum böyleyken örneğin bir konferansa gittiğinizde sunum yapmak isterken konferans sağlayıcısı tarafından verilen cihazın Miracast özelliği destekleme beklentiniz çok yüksek olmamalı. Bu yüzden HDMI bağlantısı kurmak sizin için kaçınılmaz son olabilir. Sonuç olarak baktığımızda HDMI zaman için gelişim ve yaygınlaşmasını göstermiş bir bağlantı türü.

Son olarak hatırlatmamız gereken şey, Miracast’in henüz yeni bir teknoloji olduğu olduğu ve hala geliştirilmeye devam edilmesi. Bir Miracast bağlantısı yaptığınızda hatalarla veya buglarla karşılaşabilirsiniz.

Ne Olursa Olsun Miracast’in Geleceği Çok Açık

Sonuç olarak baktığımızda Miracast hala HDMI’ın yerini alabilecek kadar yaygınlaşabilmiş değil. Daha az cihazın desteklenmesi, bazı noktalarda hatalara sebep olması, uyuyumluk konusunda daha alacağı çok yol bulunması bu durumun oluşmasına neden oluyor.

Şuan olmasa da gelecekte HDMI bağlantısının yerini alabilir mi? Kesinlikle. Hatalar düzeltilipi, uyumluluk sorunları giderilip, daha fazla cihazın desteklenmesi sağlandığı takdirde HDMI’ı tarihin tozlu sayfalarına itebilir.

Eğer elinizde Miracast destekleyen cihazlarınız varsa onu bir deneyin, Miracast’a bir şans verin.

Siz HDMI bağlantısının geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Miracast, HDMI’ın yerini alabilir mi?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz