Hangi Telefonu Alsın?

0
396

Ekip üyemiz Çağdaş Bey’in bir konuda yardımınıza ihtiyacı var. Karar vermesine yardımcı olmaya ne dersiniz?

Yönetim ekibimizin değerli üyesi Çağdaş Bey. Siz tanıyor musunuz? Çoğu arkadaşımızın yardımına koşan, elinden geldiğince yardım etmeye çalışan çalışma arkadaşımız. Sizin için sadece “Çağdaş” olmuştur. Bu yazımızda da biz Çağdaş diyelim. Umarız bize kızmaz.

Çağdaş, uzun bir süredir ailesinde var olan bir telefon krizinde artık isyan bayrağını çekmiş ve şu an kullanmakta olan Samsung Galaxy S5 cihazını bir aile üyesine vermeye hazırlanıyor. Tabi bunun 4-12 ay içerisinde olabileceğini söylüyor. Sonuç olarak yeni bir telefon alacak. Kafasında çok sayıda soru olduğundan hangi telefonu seçeceğine bir türlü karar veremiyor. Yeni Bir Akıllı Telefon Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? yazımızı okuyan Çağdaş, bazı şeyleri oturtsa da tam olarak karar verebilmiş değil. Yeni telefonunu seçmesine siz yardımcı olmak ister misiniz?

Peki Çağdaş nasıl biri?

  • Yaşadığımız anları bir daha yaşayamayacağımıza ve bu anları ölümsüzleştirmemiz gerektiğine inanan Çağdaş, sevdikleri ve arkadaşları ile fotoğraf çekilmeyi ve özçekimler (selfie) yapmayı seviyor. Bunun yanı sıra doğa fotoğrafları çekmeyi de seviyor ve kamera bakımından çok iyi bir cihaz olması gerektiği görüşünde. Sonuç olarak seçeceği cihazın ön ve arka kamerası çok iyi olmalı.
  • RAM belleği… Çağdaş oyun oynamayı seven biri değil. Bunun yanı sıra üreticilerin ram belleği konusunda tüketicileri kandırdığına inanıyor. “3 GB belleğe sahip cihazda da 1 GB boş alan kalıyor, 2 GB belleğe sahip cihazda da 1 GB boş alan…” diyor. Burada hiç kullanmadığı uygulamaların arka planda çalışmasına vurgu yapıyor ve cihazda gereksiz uygulamaların olmaması, olsa bile bunların kullanıcı tarafından kolaylıkla silinebilmesi gerektiğine inanıyor. Sonuç olarak seçeceği cihazın belleği önemli değil, gereksiz uygulamalar olmasa daha güzel olur.
  • Çağdaş, bulut depolama hizmetlerine hiç ama hiç güvenmiyor. Dosyalarını özellikle fotoğraflarını; telefon hafızasında, telefonundaki hafıza kartında veya bilgisayarında saklamayı tercih ediyor. Sonuç olarak seçeceği cihazın depolama alanı yüksek olmalı.
  • Biliyorsunuz, güncellemelerde güvenlik yamaları da yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli güvenlik açıklarından dolayı kullanıcılar zor durumlara düşmüş ve işletim sistemi geliştiricileri ve cihaz üreticileri en kısa sürede sistemlerinde bulunan açıkları gidermişlerdi. Çağdaş, kullanmış olduğu Samsung Galaxy S5 cihazı geçtiğimiz günlerde Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini alsa da bazı şirketlerin güncelleme politikalarından epey bir şikayetçi. Hatta “Ben o kadar para verip o cihazı aldıysam iki yılda güncelleme desteği nasıl kesilir, bir cihazı iki yıl mı kullanayım yani?” dediğini hatırlıyoruz. Çağdaş için güncellemelerde yeni özelliklerden daha çok, güvenlik konusu önemli. Sonuç olarak seçeceği cihazın daha uzun süre güncelleme desteği olmalı.
  • Çağdaş, pil konusunun yakın bir gelecekte çözülmeyeceğine ve üreticilerin bunu çözmeyeceklerine inanıyor. Her kullanıcı gibi Çağdaş’ın yanılmasını diliyoruz. İnşallah yanılırsın Çağdaş! Neyse geri dönelim, Çağdaş kullanmış olduğu cihaz olan Galaxy S5 4G/4.5G teknolojisini desteklese de kullanmak için bir neden bulamadığını ve hatta çoğu zaman 3G teknolojisini de kullanmadığını belirtmişti. Kendisinden bir saat istediğimizde, cihaz pilinin 2G teknolojisinde 24 saat, 3G teknolojisinde 12 saat gitmesinin kendisine yeteceği görüşünde. Sonuç olarak seçeceği cihazın pili en kötü ihtimalle 18 saat gidecek şekilde olmalı.
  • Çağdaş, eskiden cihaz tasarımının önemli olmadığını düşünüyordu. Zamanla fikri değişmiş gibi… Yakın bir zamandaki sohbetimizde: “Beni biliyorsunuz, Galaxy S5 kullanıyorum, daha önce de Galaxy S4 kullanıyordum. Telefonumu babam istediği için ve o zamanlar alınabilecek en iyi telefon olduğunu düşündüğüm için Galaxy S5 aldım. Yoksa Galaxy S4 kullanmaya devam etseydim, bir üst modeli çıktı diye gidip almazdım. Bu iki telefonu da ben ilk çıktığı zamanlarda aldım. Gerçekten de yüksek bir ücretti. O zaman düşünmüyordum ama o kadar ücret vermişim, tasarım olarak o fiyatı yansıtan telefon neden kullanmayayım? İnternette rastlamışsınızdır, her cihazı söküyorlar ve fiyatlarını hesaplıyorlar. Telefonları birkaç kat fiyatlarına satıyorlar. O fiyata satıyorlarsa bana kaliteli bir tasarıma sahip cihaz sunmalılar.” demişti. Yeni çıkan cihazların tasarımı iyi olduğundan Çağdaş’ın seçeceği cihaz konusunda bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyoruz. Sonuç olarak seçeceği cihazın tasarımı vereceği ücreti hak ediyor olmalı.
  • Çağdaş, Android ve iOS arasında gidip geliyor. Eskiden Android’in sıkı bir taraftarı olan Çağdaş, şu an Android ve iOS arasındaki ince çizgide duruyor. Çağdaş, iOS kullanan iPhone kullanacak olsa bile özgürlük konusunda Android’i savunabileceğini söylüyor. Buna rağmen fazla özgürlüğün zararlı olduğu görüşünde. Android kullanırken kendisini durduramadığını, özelleştirmeler ve romlar ile ilgili araştırmalar yaparken zamanını boşa harcadığını ve bir şeylerin kendisini durdurabilmesi gerektiğini belirtiyor. Sisteme müdahale konusunda hiçbir şey seni durdurmayacak Çağdaş! Dünyanın en kapalı işletim sistemi bile olsa, sen o işletim sistemine girmek için uğraşacaksın, bunu unutma Çağdaş! Sonuç olarak seçeceği cihaza müdahale ya zor olmalı ya da çok zor olmalı.
  • Çağdaş’a ideal ekran boyutunun ne olduğunu sorduğumuzda, 5.0 inç boyutundan küçük olan cihazların elinde oyuncak gibi durduğunu bununla beraber maksimum ekran boyutu olarak ise 5.5 inç olabileceğini belirtti. Ayrıca Çağdaş kıvrımlı ekranları (Galaxy Edge modellerindeki gibi) sevmediğini belirtti. Sonuç olarak seçeceği cihazın ekran boyutu 5.0-5.5 inç aralığında olmalı.

Aşağıda önümüzdeki aylarda karşımıza çıkacak olası cihazların listesi yer almakta. Bu listedeki cihazlar, bu yazıyı okuduğunuzda tanıtımları yapılmış veya henüz tanıtımları yapılmamış olabilir. İnternette dolaşan özelliklerle ilgili söylentilere göre de seçim yapabilirsiniz. Seçiminizi yapın ve Çağdaş’ın karar vermesine yardımcı olun.

Seçiminizi nedenleriyle beraber yorum olarak aşağıya yazabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz